Dokážete odpustit nevěru? Pět méně častých důvodů, proč ženy mužům trpí jejích aférky | Foto: iStock

Foto: iStock

Dokážete odpustit nevěru? Pět méně častých důvodů, proč ženy mužům trpí jejích aférky

Nejčastěji zůstáváme s nevěrníkem kvůli financím a dětem, jsou ale i další, méně obvyklé a někdy až trochu podivné důvody, proč zůstáváme, i když okolí kroutí hlavou…

Finanční závislost

Nevěra je jedním z hlavních důvodů rozpadu partnerských vztahů. Pokud jsou ji ženy ochotné tolerovat či opakovaně odpustit, vede je k tomu zpravidla přechodná finanční závislost v době, kdy jsou děti malé, potenciálně komplikované dělení majetku či obavy o to, jak by rozchod rodičů zvládli společní potomci. Svou roli samozřejmě hraje i láska se sklony k závislosti. Jsou ale i další, méně pochopitelné a obvyklé důvody, proč ženy v nevyrovnaném vztahu s nevěrníkem setrvávají.

Co řekla o nevěře sexkoučka? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Otupělost k patologickému chování

Některé ženy, které opakovaně odpouštějí, či dokonce omlouvají partnerovy nevěry, formovaly v jejich vlastní rodině patologické vztahy rodičů. Tyto ženy pak mohou považovat neustále nevěry muže za běžnou součást partnerského vztahu. Sice ne součást příjemnou a společností většinově akceptovanou, ale z jejich pohledu jednoduše běžnou a důvěrně známou.

Pokračování 3 / 6

Nízké sebevědomí

Dalším důvodem, proč mnohé ženy ve vztahu s notorickým nevěrníkem zůstávají, je nízké sebevědomí. Tyto ženy nevěří ve vlastní hodnotu, zpochybňují ji a jsou si vnitřně velice nejisté. Podle odborníků pak mají mnohem větší toleranci k tomu, akceptovat u svých partnerů patologické chování, a to včetně nevěr. Někdy mají dokonce kdesi hluboko uložený pocit, že si lepšího muže v podstatě ani nezaslouží! „Když má žena malé sebevědomí, často bude tolerovat nevěru partnera, protože se domnívá, že si nezaslouží toho druhého a že není schopná nalézt někoho jiného. Tato nepříjemná nejistota a nedostatek sebedůvěry mohou vést k nezdravému vztahu, který ubližuje ženě ještě více,“ uvádí autor mnoha populárních knih a osobní kouč Mark Manson.)

Pokračování 4 / 6

Strach ze samoty

Mnoho z nás to nerado přizná, ale v některých případech je za opakovaným odpouštěním a omlouváním nevěr partnera obyčejný strach – konkrétně strach ze samoty. Tyto obavy jdou mnohdy ruku v ruce s nízkým sebehodnocením. Takové ženy se bojí, že by o ně nikdo jiný nestál a zůstaly by samy, čemuž se zoufale chtějí vyhnout, protože samota je upřímně děsí.

Pokračování 5 / 6

Obětovaly už příliš a nechtějí to ztratit

Dalším, na první pohled trochu podivným důvodem k trpění záletů notorického nevěrníka je intenzivní pocit, že jsem do vztahu investovala a obětovala mu už tolik, že tak obrovskou oběť nelze zahodit kvůli nějakým slečnám a románkům. Vždyť bylo investováno už tolik let, tolik emocionální energie, tolik nadějí, že se vše zlepší, že už to prostě „nelze zabalit“.

Pokračování 6 / 6

Tlak okolí je nutí obětovat se

Opakovaně podváděná žena bývá sice nešťastná a emocionálně a psychicky často velice vyčerpaná, avšak vztah v některých případech nemá sílu ukončit kvůli tlaku rodiny, komunity či přátel. Například ženami z nábožensky orientovaného prostředí bývá rozvod vnímán jako prohra či útěk, kdy by navíc byla pošpiněna pověst celé rodiny včetně dětí. A tak setrvávají, doufají, trápí se pocity viny a jsou trvale nešťastné. V jiných případech může stát za neochotou k řešení situace tlak rodiny, pro niž je partner z nějakého důvodu důležitý, či dokonce užitečný. Někdy má dokonce pocit samotná žena, že by rodina a okolí rozchod nepochopily nebo byly rozchodem velmi zraněny, a tak ve vztahu setrvává, a v podstatě se tak toxickému partnerství obětuje.

Doporučujeme

Články odjinud