Doma, a přesto v práci - díl II.

Doma, a přesto v práci - díl II.
Dnešní doba umožňuje mnohým z nás plnit své pracovní povinnosti z domova. Téma, jak pojmout pracovnu či alespoň tvůrčí koutek v bytě či rodinném domku, je tedy stále aktuální a probírali jsme ho v minulém díle. Další prioritou je světlo. Umístěte pracovní stůl mimo přímé sluneční světlo, které se odráží v monitoru a ruší.

Vhodné osvětlení

Umělé osvětlení by mělo být rovnoměrné, s dostatečnou intenzitou i správnou teplotou. Kromě zdroje, který nasvětlí plochu za monitorem, nesmí na pracovním stole chybět pracovní lampa, která by se od té běžné stolní měla zásadně lišit. Musí být polohovatelná, ideální je, má-li tři snadno pohyblivé klouby. Svítidla jsou běžně dostupná v různých cenových relacích.

Správné sezení

Zcela zásadní je volba pracovní židle. Na té byste šetřit rozhodně neměla, pokud chcete předejít bolestem zad. Správná pracovní židle (či křeslo) má vždy pětiramenné podnoží na kolečkách, opěrky rukou a nastavitelnou výšku sedáku i opěráku. Proto variantu, že by vám mohla postačit běžná jídelní židle, okamžitě zavrhněte. Někdy však pracovní židli může zastoupit i otočné křesílko.

Úložné prostory

Není od věci připomenout, že k pracovnímu koutu budete potřebovat úložné prostory, možná i knihovnu. Měli byste počítat s dostatečným množstvím zásuvek a výstupem pro kabely, nabíječku na telefon apod. Změť šňůr by vám jen ztrpčovala život. Své místo by měly mít i šanony, pracovní dokumenty a kancelářské potřeby. Dnes jsou v kurzu spíše otevřené policové systémy.

Sice se do nich trochu víc práší, ale na druhou stranu jsou vzdušné a v interiéru působí zajímavě. Hodí-li se do vašeho bytu kupříkladu kovové regály, není důvod, proč nezvolit právě ty. Velmi dobře vypadají i police z přírodního dřeva. Sortiment je široký, k dostání jsou také nejrůznější regálové sestavy včetně prokládacích a kombinovaných polic. Záleží zcela na vás, jakou variantu zvolíte.

Pracovna v kuchyni, proč ne?

Ani tahle volba nemusí být nutně špatná. Kuchyň je obvykle v centru domu nebo bytu a většinou to bývá i nejteplejší místnost, což při sedavém zaměstnání oceníte zejména v chladnějších měsících.

Díky moderním spotřebičům, které udělají při vaření velkou část práce za vás, pak můžete dělat dvě věci najednou. Umístění pracovny do kuchyně však má i svá negativa. Ostatní členové domácnosti do této místnosti často chodí, čímž vás mohou rušit. Jestliže se však pro verzi „pracovna v kuchyni“ rozhodnete, snažte se svůj miniprostor využít maximálně efektivně.

Pracovní koutek lze udělat třeba z ostrůvku či barového pultu. Chce to jen dobrou židli a lampu. V žádném případě však pracovnu neumisťujte do prostoru pracovního trojúhelníku (tedy mezi varné, mycí a přípravné centrum).

Při zařizování domácí kanceláře mějte na paměti:

* Ať už je vaše domácí úřadovna jediným místem, kde pracujete, nebo si ji pořizujete jako doplněk ke kanceláři v zaměstnání, je při jejím vybavování nezbytné myslet na praktičnost, ergonomii i příjemný vzhled. Díky tomu budete při práci doma efektivní a zároveň vás po náročném dni nebude bolet „celý člověk“.

* Dbejte na příjemné pracovní klima. Teplota vzduchu v pracovně by se měla pohybovat mezi 18 až 21 stupni. Trpíte-li nízkým tlakem, můžete si přitopit – maximálně však na 23 stupňů.

* V pracovně má své místo i odpadkový koš. Nenechte se rušit od práce neustálým odbíháním a umístěte ho tam, kde bude při ruce. Své místo najde jistě i skartovačka.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„

ČTĚTE TAKÉ:
Doma, a přesto v práci - díl I.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Po pravdě řečeno není leden vaším favorizovaným měsícem. Všechno jde od desíti k pěti a potácíte se v nejistotě. Do toho jste nervózní z koronaviru. Prostě žádná legrace. Hvězdy vám radí…

Nejčtenější články

Doporučujeme