Doma, venku, ve fitnesscentru? Cvičit můžete kdekoli

22. 1. 2012
Doma, venku, ve fitnesscentru? Cvičit můžete kdekoli
Dneska se mi nechce, půjdu příště – a hodina aerobiku se nekoná. Doma mě to nebaví, potřebuju společnost – a bohulibý plán šlapat na rotopedu při sledování oblíbeného seriálu vzal za své. Je tam moc zima, v tomhle přece nepůjdu běhat – a předsevzetí pohybu na zdravém vzduchu je pryč.

Lidé se dají rozdělit v podstatě na dvě skupiny. Tu první sport prostě baví, a tak nehledají důvody, jak se mu vyhnout, ale možnosti, jak ho provozovat. Druhá skupina naopak pohyb zrovna nemiluje a cvičí spíš proto, že „musí“ - nejčastěji kvůli udržování váhy a lepší kondici. A v hledání a nacházení výmluv, proč zrovna dnes nemohou, je velmi vynalézavá.

Pokud tedy máte tu smůlu a patříte do druhé skupiny, je pro vás to nejdůležitější najít správnou motivaci, která vás přiměje se pravidelně hýbat. Druhou stěžejní záležitostí je najít si takovou možnost pohybu, která vám bude vyhovovat a bude z vašeho pohledu ve všech směrech co nejpohodlnější. Tím nemáme na mysli druh fyzické aktivity ani její náročnost, ale spíše praktické a organizační uspořádání. V zásadě existují tři možnosti, jak a kde sportovat: v pohodlí vlastního domova, venku v přírodě a ve fitnesscentru. Hovoříme zde o aktivitách, jako je posilování či aerobní trénink. Kolektivní hry jako volejbal a nebo třeba sport typu jízda na koni sem neřadíme.

Cvičíme doma

Proč ano: Hlavní výhoda cvičení doma je úspora času. Odpadá cestování do fitnesscentra i třeba nutnost dostat se z centra města do nějakého parku. Zároveň je většinou jen na vás, kdy se rozhodnete cvičit, nejste omezena žádnou otvírací dobou. Doma rády cvičí ženy, které jsou stydlivé nebo jim nevyhovuje sportování mezi více lidmi v posilovnách nebo při skupinových lekcích. Bonusem je i možnost zvolit si vlastní kulisy – ať už televizi, nebo oblíbenou hudbu, a k tomu pohodlné osprchování po cvičení. A konečně cvičení doma je na rozdíl od posilovny zadarmo, nepočítáme-li počáteční investice do cvičebního nářadí nebo posilovacího stroje.

Proč ne: Chcete-li cvičit doma, musíte mít pevnou vůli. Když se na vás nikdo nedívá, je těžší dělat cviky opravdu poctivě a naplno. Sport ve skupině je více „hecující“, protože nechceme před ostatními přiznat, že už nemůžeme. Zároveň je třeba umět všechny cviky dělat správně, ať už je to obyčejný pohyb na rotopedu, nebo posilovací sestava. Bez dohledu kvalifikovaného trenéra hrozí riziko, že se zraníme nebo přeceníme své síly. Pokud jste nikdy nesportovala a chcete cvičit výhradně doma, zaplaťte si nejprve alespoň několik lekcí s odborníkem. Mít vedle sebe na podlaze otevřenou knihu typu „Fitness pro samouky“ opravdu nestačí. Doma také počítejte s rušivými prvky, jako jsou ostatní členové rodiny nebo domácí mazlíčci. A nezapomeňte, že pro správné cvičení potřebujete dostatek prostoru.

Cvičíme v přírodě

Proč ano: čerstvý vzduch – co více si přát? Cvičení venku vám bude vyhovovat, pokud nemáte ráda stereotypní posilování a vydýchaný vzduch tělocvičny či malé ložnice u sebe doma. Kromě klasiky, jako je běhání, zkuste rychlou chůzi (tj. opravdu rychlou, vyplatí se naučit stejnou techniku, jakou používají atleti-chodci) nebo nordic walking. Zároveň je venku mnoho možností, jak kromě aerobního pohybu zapojit i posilování a protahování celého těla. Každá lavička, zábradlí, strom se dají nějak využít. Lavičku využijte třeba pro kliky, vodorovnou větev stromu pro shyby, zábradlí k celkovému protažení paží. Čím dál více měst navíc do svých parků či na dětská hřiště instaluje cvičební stroje a pomůcky, jako jsou venkovní rotopedy nebo orbitreky, žebřiny, hrazdy. A tak není problém zajít s dětmi na pískoviště a zároveň si zasportovat.

Proč ne: Sportování venku vyžaduje disciplínu a ochotu vytrvat bez ohledu na to, jestli je vedro, mráz nebo prší. Jak se říká, neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Takže v první řadě si musíte zvyknout na to, že běhat se jde i v dešti. Venkovní cvičení asi neoceníte, pokud to máte do parku daleko a musíte se třeba ještě přepravovat MHD – zejména v zimě hrozí, že cestou domů prochladnete. Nemluvě o tom, že cestování hromadnou dopravou ve zpoceném běžeckém úboru asi neocení ani ostatní pasažéři.

Cvičíme ve fitnesscentru

Proč ano: Odborný dohled – to je hlavní deviza sportovních center, samozřejmě za přepokladu, že si zvolíte prověřené zařízení se skutečně kvalifikovanými lektory. Samotné zvedání činek nepřipadá nikomu složité, ale pokud chcete, aby vám bylo prospěšné a ne naopak, je dobré mít v okolí někoho, kdo vás upozorní na případné chyby. Obzvlášť začátečníci jich dělají spoustu, ať už jde o obtížnosti či frekvenci cviků, nebo správné držení těla. Ani dlouholetým cvičencům ale neuškodí, když je občas někdo „srovná“. Cvičení v posilovně může být pro někoho i silně motivační, protože se chtě nechtě porovnáváme s ostatními. Fitnesscentra také nabízejí široké spektrum služeb – kromě posilovny jsou většinou na výběr skupinové lekce nejrůznějšího zaměření od aerobiku až po kruhové tréninky. Příjemným bonusem pak je, když si po cvičení můžete dopřát saunu nebo vířivku.

Proč ne: Návštěva fitnesscentra samozřejmě není zadarmo, u těch kvalitních může jít i o docela velké částky, navíc velké kluby většinou nabízejí pouze permanentky a je potřeba zaplatit najednou větší obnos. Dobře si ohlídejte smlouvu, kterou s daným klubem podepisujete – z některých je velmi těžké se odhlásit nebo třeba jen přerušit členství, pokud budete dlouhodobě pryč. Při přihlašování také dobře zvažte, kde se klub nachází a jestli budete ochotni do něj pravidelně dojíždět. Rozhodně nemá smysl vybrat si nejlepší zařízení ve městě, pokud se do něj budete trmácet dvě hodiny. Raději zvolte menší posilovnu blízko svého domova. Fitnesscentrum se nehodí pro lidi, kteří se stydí a pro cvičení mají raději soukromí, ačkoli to lze poměrně snadno odbourat (dnes už také existují např. fitnesscentra pouze pro ženy).

Hledáte vhodná sportoviště, holdujete pohybu? Navštivte také kdesportovat.cz a ocviceni.cz .

ČTĚTE TAKÉ:
Hledá se ideál mužské krásy

ČTĚTE TAKÉ:
Brambory mohou prospívat lidskému zdraví, ale taky zabíjet

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Víkendové radovánky mají blahodárný účinek. Už nejste zapkšlí a negativně naladění. Díky kamarádům a rodinným příslušníkům mnohé pochopíte. Rozhodně nepřemýšlejte nad hloupostmi, kterými…