Domácí džungle

11. 3. 2010
Domácí džungle
Květiny má v bytě, domě nebo na zahrádce snad úplně každý. Jsou stylovým prvkem a stejně jako jiné dekorativní předměty pomohou dotvořit atmosféru vašeho bytu. Navíc při tvorbě květinové výzdoby můžete rozvíjet svou kreativitu a umělecké cítění.

Zelený nešvar

Nejčastější a vůbec nejrozšířenější chybou při aranžování interiérové zeleně v obytných místnostech je roztříštěnost. Květiny jsou rozmístěny po celé místnosti: kromě parapetu je najdete i na komodách, skříňkách a vysokých skříních, převislé přepadávají z poliček, pnoucí se plazí po stěně a společně pokoj často doslova zahlcují. Kromě prostorové roztříštěnosti celkovému dojmu nepřidá ani tvarová, druhová nebo barevná různorodost. Řešení je jednoduché: radikální redukce. Bez sentimentu se rozlučte se všemi rostlinami, které neprosperují. Dlouhé holé stonky bez listů, často ještě nevzhledně přivázané k tyčkám jako k mučednickým křížům, škůdcem nebo nemocí napadené rostliny musejí pryč! Zbylé květinky pak shromážděte na jediném místě a roztřiďte podle druhů. Z těch pak vytvořte úplně novou velkolepou kompozici!

TIP: Pokud je vám líto živořící rostlinky vyhodit, můžete je omladit rozmnožením, některým možná pomůže intenzivní regenerační kúra: zastřižení oschlých listů, zkrácení stonků, přihnojení a přesazení.

Originální a atypická řešení

Pokud jste si nevybrali z předchozích nejběžnějších typů aranží květin v interiéru, nebojte se popustit uzdu fantazii a hledat vlastní řešení. Může být zcela atypické, nekonvenční a originální. Ve volném a dobře osvětleném rohu místnosti můžete vytvořit velkolepou kompozici mnoha květin evokujících zimní zahradu, soukromou džungli nebo dovolenou v tropech. Atmosféru pomohou doladit interiérové doplňky – nábytek, svítidla, rohože nebo kusové koberce. V centru místnosti se budou skvěle vyjímat skleněné nádoby naplněné barevnými kamínky nebo pískem v nepravidelných pruzích, ze kterých se vynoří shluk několika exotických orchidejí. Malý osvětlený skleník bude jistě ozdobou každého interiéru. Večer navíc nabídne příjemně intimní osvětlení, přitahující pozornost unavených očí přímo do zeleně! Kdo má v kuchyni dostatek světla zajištěného velkorysým francouzským oknem, může na něj pověsit speciální transparentní plastový kapsář zaplněný jedlými bylinkami.

TIP:

Hned vedle vstupních dveří do bytu přivítá hosty i domácí malá skleněná zkumavka se sezonní dekorací: řezanou, sušenou květinou nebo zajímavě tvarovanou větvičkou. V rodinném domě samozřejmě může „uvítací zeleň“ vypadat značně velkoryseji a brát na sebe nesčetně podob.

Zelený pokoj

Květinovou výzdobu je vhodné řešit až po dokončení interiéru, přímo na míru jeho vzhledu a stylu. Starosvětský solidní interiér plný starožitných kousků přirozeně doplní osvědčené klasické druhy. Nejlépe působí jemné drobnolisté, něžně kvetoucí rostlinky, jako například fialka, azalka, brambořík, begonie, gardénie nebo miniaturní růže, ibišek, romantická hortenzie, odolná kolopejka (kalanchoe), uklidňující kapradiny, toulitka nebo spatifylum. V suchých vazbách se výborně vyjímá vřes, v závěsných nádobách bude okouzlující kolumnea. Zatímco orchideje, vzrostlý bambus, palmy nebo sukulenty budou výborně rezonovat s etnostylem, modernímu interiéru dodají exotický nádech a dojem luxusu. S jednoduchým interiérem budou rezonovat také všechny ostatní výrazné rostliny – s netypickými listy, zajímavým tvarem koruny nebo exotickými květy. Styl inspirovaný Dálným východem doplní nejlépe tradiční a na každodenní péči poněkud náročné bonsaje.

Dekorativní nádoba

Květník, respektive jeho obal, tvoří bezesporu druhou polovinu aranžérského úspěchu. Měl by ladit jak s rostlinou, tak s interiérem, který společně zdobí. Na předních příčkách oblíbenosti zůstávají již několik desítek let keramické obaly, které jsou k dispozici v mnoha různých provedeních. Kromě tradičně tvarovaných nádob umírněné barevnosti najdete v nabídce minimalistické krychle v decentně neutrálních odstínech studené palety. Jasně barevné květníky v interiéru výborně sehrají roli akcentu. Nejnovějším trendem jsou bohatě strukturované, prolamované nebo perforované obaly či věrné imitace jiných materiálů. Obzvlášť efektní jsou kovové odlesky včetně patiny zašlé mosazi nebo mědi. Mezi konkurenty keramiky patří akryláty a sklo, okouzlující svou částečnou transparencí nebo vysokým leskem. Velmi vyhledávané jsou také luxusní nerezové nádoby nebo dřevěné, ručně dlabané květníky, které výborně korunují exotický styl.

TIP: Hrubě ručně opracované monumentální nádoby nebo vázy ze dřeva, kovu a keramiky vnesou do interiéru příjemný vzruch a vytvoří s ním kontrast plný napětí!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento víkend nebude zrovna pohodový a do všech domácích prací se budete doslova nutit. Hlavně nepropadejte depresivní náladě! Vždyť se můžete potěšit mnoha hezkými věcmi. Neberte životní…