Domácí péče o suché rty: Vyrobte si vlastní balzám, lesk nebo peeling

15. 2. 2019
Domácí péče o suché rty: Vyrobte si vlastní balzám, lesk nebo peeling
Rty dostávají obzvlášť v zimě pořádně zabrat, jsou suché, rozpraskané, a proto vyžadují pozornost. Pokud jste stále neobjevila kosmetické přípravky určené pro rty, které by vám naprosto vyhovovaly, zkuste zaexperimentovat. Vyrobte si doma vlastní peeling na rty i voňavý nebo barevný balzám!

Co způsobuje popraskané rty?

Také trpíte zlozvykem, že si každou chvíli musíte olíznout rty? Nedělejte to, to je jedna z příčin, proč je máte suché a rozpraskané. Zejména v chladném a mrazivém počasí. To se na stavu rtů podepisuje výraznou měrou – v zimě kůži rtů trápí vítr a chlad, v létě horko, suchý vzduch v klimatizovaných nebo přetopených místnostech.

Pokud si také zvyknete pravidelně používat balzám na rty, už se ho jen tak nezbavíte. Rty si na něm vytvoří závislost a jak jsou chvíli bez ochranného filtru z balzámu, začnou ihned praskat. Pokud se vám tedy při péči o rty neosvědčila kosmetika z drogérie, zkuste naše domácí recepty.

Medový peeling na rty

Na domácí medový peeling budete potřebovat lžíci hnědého cukru, lžíci domácího medu a pár kapek kvalitního panenského olivového oleje. Všechny ingredience smíchejte a vytvořte hrubou pastu. Tu jemně vmasírujte do rtů a nechte alespoň deset minut působit. Cukr se postará o odstranění odumřelých kožních buněk, med dodá živiny a díky oleji budou vaše rty krásně vláčné.

Ovocný peeling na suché rty

Vybavte se lžící hnědého cukru, lžící mandlového oleje, čajovou lžičkou medu a třemi až pěti kapkami esenciálního citrusového oleje. My doporučujeme pomerančový. Mandlový olej lehce zahřejte, přidejte med a řádně promíchejte. Poté dodejte citrusový olej a opět zamíchejte. Přidejte cukr, nechte směs propojit a naneste na rty. Nechte chvíli působit a pak omyjte vodou.

Balzám na rty z ricinového oleje s meduňkou

Na výrobu tohoto balzámu si pořiďte ricinový olej, čerstvou meduňku, vazelínu bez barviv a parfemace a malou dózičku třeba po vypotřebovaném balzámu z drogérie. Meduňku nasekejte na co nejmenší kousky, nejlépe v mixéru. U vazelíny oddělte zhruba takové množství, aby se vešlo do dózičky a rozehřejte ji v mikrovlnné troubě, zhruba deset minut. Přidejte pár kapek ricinového oleje a meduňku, směs řádně promíchejte, zatlačte do krabičky a nechte ztuhnout. Balzám zanechá vaše rty vláčné, voňavé a vyživené.

Rty jako detektor zdraví. Co všechno odhalí?

Kokosový balzám na suché rty

Na kokosový balzám si připravte jednu lžíci včelího vosku, lžíci kokosového másla a lžíci kokosového oleje. Všechny tři ingredience rozpusťte v hrnečku s horkou vodou a řádně zamíchejte. Můžete buď zůstat u přirozené kokosové vůně, nebo směs ovonět kapkou esenciálního oleje dle vlastního výběru. Promíchanou směs rychle nadávkujte do krabiček a nechte ztuhnout. Kokosový olej je známý tím, že prospívá celému tělu zevnitř i zvenčí, proto i vašim rtům dodá zdraví a obzvlášť v zimním období potřebnou péči.

Suché a popraskané rty: Jak je vyléčit pomocí babských rad?

Barevný balzám na rty

Pokud chcete rtům krom živin dodat i barvu, můžete si vyrobit barevný balzám. Budete potřebovat kokosový olej, vazelínu a kousek staré rtěnky. Jestli chcete balzám vyrobit čistě jen z domácích produktů, můžete rtěnku nahradit čtvrtinou čajové lžičky šťávy z bezinek, která balzám obarví do červena, nebo čtvrtinou čajové lžičky mleté skořice, jež vytvoří hnědou barvu. U rtěnek máte přirozeně větší výběr odstínů.

Opět na pár vteřin rozehřejte vazelínu, případně i se rtěnkou. Počítejte však s tím, že vazelína odstín trochu ztlumí, takže záleží na vás, jak moc chcete mít balzám sytý. Směs pořádně promíchejte, přidejte kokosový olej, pro vůni můžete i kapku esenciálního oleje. Nalijte do dóziček a nechte ztuhnout.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Až do dnešního dne jste si mysleli, že se vám lepí smůla na paty, ale není tomu docela tak. Ode dneška zjistíte, že se vám vracejí síly a dokážete překonat různé překážky. Jedná se o pole…

Nejčtenější články

Doporučujeme