Domácí porod: Hazard nebo zodpovědný přístup? Celebrity, které rodily doma

7. 2. 2016
Helena Houdová, Pavlína Pořízková, Cindy Crawford, Demi Moore, Pamela Anderson, Jessica Alba, Alanis Morissette mají jedno společné. Všechny porodily doma a domácí porod nemohou vynachválit. Jsou nezodpovědné a sebestředné matky, nebo naopak pro své děti udělaly to nejlepší, co mohly?

„Nejstaršího syna jsem porodila tady v Praze, a i když jsem měla paní doktorku, která byla své práci oddaná, bylo to strašné. Proběhl nástřih, který jsem nechtěla, dítě mi po porodu hned vzali, i když jsem si ho chtěla nechat, omdlela jsem, transfuze… Druhého syna jsem porodila v New Jersey v porodním domě s porodní asistentkou a bylo to nádherné. Tam mi teprve došlo, jak hrozný ten první porod byl, “ svěřuje se s pocity za svých porodů modelka a miss ČR 199 Helena Houdová, která tímto způsobem přivedla na svět své třetí dítě, dceru Deiu (2013).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Žen, které se z různých důvodů rozhodnou rodit doma, každý rok přibývá. V roce 1996 si přálo domácí porod asi pouze 300 maminek, v roce 2014 to byl takřka trojnásobek.

Domácí porod ano či ne?

Domácí porod je téma vyvolávající bouřlivé polemiky. Ať už zastánci, nebo odpůrci, všichni jsou ve svých názorech radikální. Jedni považují ženy, které se rozhodnou rodit doma, za sobecké hysterky upřednostňující své pohodlí před zdravím dítěte, druzí by se byli ochotní poprat za názor, že stres z příchodu na svět v nemocnici, neosobní zacházení a prvotní odloučení od matky negativně ovlivní lidskou psychiku už v začátcích života.

Stanovisko lékařů i většiny porodních asistentek je jednoznačné: Porod doma je hazard, který ohrožuje rodičku, ale především dítě. Vzniknou-li porodní komplikace (např. nedostatečná činnost placenty, náhlé utržení pupečníku, kolem krku omotaná pupeční šňůra,…) a dítě začne trpět nedostatkem kyslíku, mělo by se narodit do patnácti minut. Pokud se tak nestane, hrozí vážné riziko poškození mozku. Záchranka by sice měla teoreticky přijet na místo do deseti minut, je však nutné počítat s jistými prodlevami.

„Porodní asistentka se nějakou dobu rozhoduje, zda bude pomoc volat, nějakou dobu trvá, než záchranáři dorazí do bytu, čas si vezme, než lékař diagnostikuje situaci a je schopen zasáhnout… To vše jsou cenné vteřiny, které mohou rozhodovat o novorozencově celém budoucím životě. Rizika pro matku jsou sice statisticky méně pravděpodobná, ale pokud rodičku postihne na příklad masivní krvácení do placenty, je lékařský zásah nutný prakticky okamžitě“ , říká porodník MUDr. Ivo Horálek. Příznivci domácích porodů kontrují, že porod je naprosto přirozená záležitost a k rodičce není třeba přistupovat jako k nemocné, což se v našem systému zdravotnictví děje.

Porody doma rodičku nestresují. I to výrazně přispívá k hladkému průběhu porodu. Lékař má sklony zasahovat do porodu mnohem častěji, než je ve skutečnosti nutné. Nepřirozený zásah následně zvyšuje riziko klešťového porodu i císařského řezu,“ odporuje zastánkyně domácích porodů, profesionální dula Ivana Horká.

Zastánce domácích porodů najdete i mezi celebritami. Krom Heleny Houdové ze slavných Češek porodila doma i topmodelka Pavlína Pořízková. Podporuje je i např. herec Ondřej Ruml. Ze zahraničních VIP osobností na domácí porod nedá dopustit Pamela Anderson (47). Oba syny Brandona a Dylana přivedla na svět ve vlastním domě. Porodila ve vaně, bez jakýchkoli prostředků tišících bolest pouze za přítomnosti porodní asistentky.

Cindy Crawford (49) se na svých webových stránkách pochlubila tím, že své dvě děti Presley Walkera (1999) a dceru Kaiu Jordan (2001) porodila ve vlastní posteli pouze za asistence manžela a duly.

Jako úchvatný zážitek popisují domácí porod i bývalí manželé Demi Moore (52) a Bruce Willis (60). Povili doma všechny své tři dcery. Rumer (1988), Scout (1992) a Tallulah (1994).

Alanis Morissette váhala, ale nakonec se také přiklonila k možnosti přivést potomka na svět v domácím prostředí. Na Boží hod v roce 2010 porodila doma zdravého syna.

Odvážné „domácí“ plány měla i zpěvačka a provokatérkaPink (35). Když ale zjistila, že její dcerka Willow Sage Hart (2011) je v děloze otočená koncem pánevním, rozhodla se nakonec pro plánovaný císařský řez v nemocnici.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Milí Kozorozi, v poslední době jste dosáhli na pracovní i osobní úspěchy. I když se vám stále daří, měli byste trošku zvolnit. Tento týden by měl být odpočinkový. Nebojte se, že si tím…

Nejčtenější články

Doporučujeme