Domácí wellness pro vaše nohy

14. 11. 2012
Domácí wellness pro vaše nohy
Nezapomeňme na to, že krásně upravené, hedvábné nohy působí nesmírně sexy a prozrazují mnoho o člověku, který na nich stojí. Poradíme vám s prevencí a léčbou různých potíží, ale i jak o ně pravidelně pečovat.

Trocha anatomie...

Nohy mají poskytovat tělu dokonalou stabilitu. Lidské chodidlo je uzpůsobeno tak, aby jeho přední tři pětiny sloužily k pohybu a zadní dvě pětiny nesly váhu těla. Jenom samotné paty nosí polovinu naší váhy. Čtvrtina všech našich kostí patří k nohám. Dolní končetina obsahuje 28 kostí, 114 vazů, 20 svalů a skládá se ze složité sítě cév, šlach a nervů.

Nejspodnější část nohou nese váhu celého těla, umožňují chůzi, běh, udržují rovnováhu, zmírňují otřesy a nárazy, což chrání klouby a důležité vnitřní orgány. Naše nohy vykonávají velmi náročnou práci, protože na nich trávíme až 80% denního času. Průměrný člověk udělá denně 9 – 10 tisíc kroků.

Nohy si zaslouží hýčkat!

Zdraví a také krása nohou se dá velmi ovlivnit kvalitní stravou, dostatečným pitným režimem, bylinkami, cvičením, masážemi, dobře padnoucí obuví, manikúrou.

Kvalitní obuv je základ!

Kvalitní boty musí nohám umožňovat bezpečnou a pohodlnou chůzi na různých typech terénu. Dále mají nohy chránit před nepřízní počasí a špínou. Většina žen si potrpí na nejnovější módní trendy bot s úzkými špičkami a vysokými podpatky. Ale málokterá z nich si uvědomuje ty zdravotní důsledky. Těsná bota překáží volnému proudění krve a výživných látek a celkově znesnadňuje dýchání kůže.

Ve špičaté botě dochází k vybočení malíčku i palce. Mezi prsty a na hřbetní straně nohy se začnou tvořit otlaky a kuří oka. Vysoké podpatky posouvají těžiště těla na hlavičky nártních kostí, což způsobuje ploché nohy, zkřivení prstů. Navíc lýtkové svaly se křečovitě stahují a Achillova šlacha velmi trpí.

Obuv bychom vybírat opravdu velmi uvážlivě. Nikdy nenosme nepohodlné boty. Vzdálenost od konce prstů k vnitřní hraně obuvi má být asi sedm až třináct milimetrů. Raději si koupíme boty o půl čísla větší a dáme si do nich speciální vložku, než abychom se trápili v těsné obuvi.

Na sport si pořizujeme speciální obuv, která je lehká, pružná a dobře prodyšná. Na turistiku jsou zase nutné boty, které poskytují nohám potřebnou oporu a stabilitu. Jinou botu bychom taky měly používat na cestu do práce a jinou na pracovišti a doma.

Jak na unavené nohy?

 1. Nohy si po koupeli natíráme citrónovou šťávou.
 1. Jako rychlá vzpruha slouží i koupel nohou v silném černém čaji.
 1. Dopřejeme si koupel v soli z mrtvého moře (viz. Pocení nohou)
 1. Na umyté nohy si navlékneme ponožky, do nichž jsme si vložili nastrouhanou salátovou okurku. Přes ně ještě přetáhneme další suché ponožky a vše necháme alespoň 2 hodiny, nejlépe však přes noc působit.

Cvičení na unavené nohy

Sedneme si na židli, nohy dáme od sebe tak, abychom mohli proti sobě tlačit kolenními klouby. Zvedneme zevní strany nohou a po dobu 3 minut setrváme v této pozici. Pak uvolníme a ještě desetkrát cvik opakujeme.

Koupel pro namáhané a napuchlé nohy

Potřebujeme: 1 hrst mátových lístků, 1 hrst heřmánkových květů, 1 hrst levandule

Postup: Bylinky přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme 25 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do kbelíku a koupeme nohy 15 minut.

Pocení nohou

 1. Jednou až dvakrát denně si provádíme koupel nohou v soli z mrtvého moře. Připravíme si ji tak, že hrst soli přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme ji úplně rozpustit. Pak si do ní na 15 minut namočíme obě nohy.
 1. Dvakrát týdně si provádíme koupel nohou, kterou si namícháme s 1 hrsti dubové kůry, 1 hrsti tymiánu, 1 hrsti šalvěje. Bylinky zalijeme 3 litry vody a vše necháme 25 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a můžeme použít. Koupel by měla trvat 15minut.
 1. Nohy si můžeme potírat dubovým extraktem.
 1. Po dobu dvou měsíců popíjíme denně dvě dl šalvějového čaje.
 1. Snažíme se chodit co nejvíce naboso.
 1. Každý den si měníme ponožky, které by měly být z bavlny.

Octová koupel proti pocení

Tento druh koupele zklidňuje nohy a pomáhá odstranit jejich nadměrné pocení a zápach. Připravíme si ji tak, že 3 lžíce jablečného octu a 1 lžíci citrónové šťávy smícháme s 3 litry horké vody. Nohy namáčíme po dobu 20 minut.

Voňavá koupel proti pocení

K její přípravě potřebujeme 3 litry horké vody, 3 lžíce smetany, do níž přidáme po 3 kapkách éterického oleje z levandule, šalvěje, tymiánu. Koupel by měla trvat 15 minut.

Mykóza nohou a nehtů

Jestliže naše nohy napadne plíseň, je nutná vnitřní i zevní léčba. Vnitřně po dobu 8 týdnů užíváme 3 x denně 20 kapek tinktury z grapefruitového semene nebo lichořeřišnice, což je silné přírodní antibiotikum. Zevně si denně po dobu 8 týdnů připravujeme koupel s přidáním octa (na 4 litry vody 2 dl octu) a koupel ze soli z mrtvého moře (na 4 litry vody 1 hrst soli).

Jednotlivé koupele by měly trvat 15 minut, chodidla pak důkladně osušíme. Ručníky, ponožky denně vyměňujeme a před praním je na 4 hodiny namočíme do neředěného octu. Boty si 2 týdně vymýváme octem. Nohy si 2 x denně natíráme neředěným čajovníkovým olejem (tea tree), zase po dobu 8 týdnů.

Kuří oka

 1. Postiženou nohu si denně namáčíme do koupele ze soli z mrtvého moře (viz. Pocení nohou).
 1. Dvakrát denně si místo natřeme citrónovou šťávou nebo kapkou éterického oleje z citrónu.
 1. Po dobu 10 dnů si na spaní přiložíme na kuří oko plátek cibule a zavážeme. Tento přírodní prostředek necháme působit až do rána.

Zarůstání nehtů

 1. Nehty si stříháme pouze uprostřed. Lepší variantou je jejich zabroušení pilníkem.
 1. Na noc si přikládáme na nehty olejové obklady.
 1. Mezi ostrý okraj nehtu a měkkou kůži, do níž se nehet zařezává, vsuneme pinzetou kousek bavlněné gázy.
 1. Nohy si koupáme v přesličkovém čaji, připravíme si ho tak, že 3 lžíce přesličky rolní přelijeme 0,5 litrem vroucí vody, vše necháme 20 minut louhovat, poté přecedíme a je hotovo!
 1. Snažíme se chodit co nejvíce naboso.

Kosmetická péče o nohy

Koupel pro změkčení pokožky nohou

Tato koupel nám pomůže získat hedvábně krásné nohy. Připravíme si ji tak, že smícháme 3 lžíce smetany, 1 lžíci olivového oleje s 3 litry vroucí vody. Koupel by měla trvat 15 minut.

Peeling nohou

Hrubá chodidla si můžeme zjemnit peelingem. Nemusíme kupovat drahou kosmetiku, stejný efekt nám přinese i tato po domácku zhotovená směs: 3 polévkové lžíce mandlového nebo olivového oleje smícháme s 1 lžící hrubě mleté mořské soli a 1 lžící strouhaného kokosu. Tento peeling nanášíme na vlhká chodidla a snažíme se jí pořádně vmasírovat do kůže. Pak nohy osprchujeme a zrohovatělou kůži odstraníme pemzou.

Kůži na chodidlech zvláční lůj

Zhrublá chodidla se změkčí při pravidelném promazávání obyčejným jelením lojem.

Pleťová maska na chodidla z rostlinného másla

Potřebujeme: kakaové máslo, které necháme asi 20 minut v pokojové teplotě, aby změklo. Jinak je dobré je skladovat v chladničce. Dále potravinářskou fólii.

Postup: Na chodidla si naneseme půl centimetrovou vrstvu másla, nohy si pak zabalíme do fólie, navlékneme si bavlněné ponožky a vše necháme 2 hodiny, ale nejlépe přes noc působit. Chodidla jsou po použití této masky jemná a hebká.

Olejová koupel nohou

Ohřejeme 2 šálky olivového oleje a ponoříme do něho nohy na deset minut. Po uplynutí této doby se snažíme ještě zbylý olej vmasírovat do pokožky, pak nohy setřeme papírovým ubrouskem. Po aplikaci tohoto zábalu nohy již neumýváme.

Pleťová maska na nohy

Potřebujeme: 1 žloutek, 3 lžíce tučného tvarohu, 3 kapky citrónové šťávy, 2 lžičky tekutého medu

Postup: Všechny uvedené ingredience promícháme, směs pak naneseme na chodidla a nohy, zabalíme potravinářskou fólií a necháme 30 minut působit. Potom opláchneme teplou vodou a kůži ještě namažeme krémem.

Masáž nohou

Účelem masáží je zrychlení krevního oběhu, tím dochází k zlepšení výživy i funkce nohou a rychlejší vstřebání odpadních látek. Kvalitně odvedená masáž nohou a chodidel je velmi příjemným zážitkem a měla by se stát takovým každodenním večerním rituálem.

Začneme, tak, že si kápneme olej na každou dlaň, jemně si promneme ruce a dlaně si položíme na chodidla. Rukama jedeme směrem vzhůru po zadní straně nohou k stehnům, zastavíme se a pak pokračujeme vzhůru. Masírujeme směrem nahoru a jemně směrem dolů několikrát, až jsou nohy pokryty olejem. Nikdy nesmíme tlačit na zadní stranu kolen. Lýtka a stehna můžeme jemně kroutit na obě strany. Nohy si masírujeme kruhovými pohyby prstů kolem kotníků a kolen. Ukončíme pohyby směrem od kotníků vzhůru k horní části nohou.

Masáž chodidel

Masáž chodidel si můžeme provést sobě i jiné osobě. Nejprve si nohy důkladně vykoupeme a vysušíme je. Do dlaně si kápneme trošku oleje, promneme ruce a pak si uchopíme do rukou jedno chodidlo. Jednu ruku dáme pod chodidlo nohy a druhou nahoru.

Začneme roztírat olej pohyby oběma rukama nahoru k patě a dolů k palci. Olej se snažíme vmasírovat do chodidla opakováním těchto pohybů. Můžeme si chodidlo kroutit v obou směrech. Prsty masírujeme jednotlivě od jejich špičky dolů. Postupujeme od palce k malíčku. To samé provádíme i s druhým chodidlem.

ČTĚTE TAKÉ:
Hýčkejte si svoje ruce

ČTĚTE TAKÉ:
7 fíglů, jak udržet váhu na uzdě!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na pracovišti vynikáte a nadřízený si vás ohromně váží. Bude to i tím, že jste milí a chováte se profesionálně. Na nic si moc nestěžujete a vše berete sportovně. Seznámíte se s někým hodně…

Nejčtenější články

Doporučujeme