Dopis čtenářkám časopisu DÁMA.cz od Dr. Fořta

21. 5. 2001
Dopis čtenářkám časopisu DÁMA.cz od Dr. Fořta
Milé aktivní čtenářky "poradny výživy", právě dnes jsem dosáhl jakési symbolické hranice první stovky stran odpovědí. To mne inspirovalo k rekapitulaci a komentáři vašich dotazů a připomínek. Ještě štěstí, že do počítače nebo na disketu se vejde hodně informací.

Dopis čtenářkám časopisu DÁMA.cz od Dr. Fořta

Milé aktivní čtenářky "poradny výživy",

právě dnes jsem dosáhl jakési symbolické hranice první stovky stran odpovědí. To mne inspirovalo k rekapitulaci a komentáři vašich dotazů a připomínek. Ještě štěstí, že do počítače nebo na disketu se vejde hodně informací. Schovám si i tuto poradnu, abych si po letech mohl porovnat nové poznatky. Nelze vyloučit, že díky tomu zjistím, že jsem se v lecčems mýlil a některé problémy jsem mohl řešit jinak. Klidně si to přiznám, dokonce i veřejně. Nikdo totiž neví všechno ani není neomylný.

Většina dotazů se týká problémů s nadváhou. Mělo mne to "trknout" hned, že to tak bude. Dívky a ženy mnohem více zajímá, jak vypadají, než muže. Je to však také důkaz, že nadváha a případně obezita trápí nevhodně velkou část ženské populace. Pravda, někdy je to problém jen zdánlivý..

Když píši odpovědi, automaticky předpokládám, že nejenom hledáte odpověď na svoji otázku, ale že také čtete dotazy a odpovědi ostatních čtenářek. Posléze jsem zjistil, že tomu tak často není. A to je škoda. Nemusel bych se totiž tak často opakovat. Ušetřil bych čas. S odpověďmi na vaše otázky si totiž dávám hodně práce - nechci je odbývat, nemám totiž rád naprosto nic neříkající vyjádření tak, jak se to mnohdy děje v případě někdy dokonce anonymních "poradců" (jména bývají pseudonymy), publikovaných ve většině periodik vycházejících s vysokým nákladem. Otázek je hodně, nestíhám se jim věnovat každý den, takže se posléze nahromadí - a tak mám práce dost. A vy zase musíte čekat. Chápu, že netrpělivě, někdy možná dokonce i marně. Především v posledních několika týdnech.

Někdy nevím, co a zda vůbec odpovědět, především v případech, kdy se vyskytne otázka typu "jsem tlustá, vyzkoušela jsem už všechno bez efektu, zachraňte mne". Nic víc. Žádné další nutné informace, popis zdravotních problémů, nic. Nebo jiný typ otázky: "kolik kalorií má celozrnný rohlík"? Vyskytnou se také otázky, které s výživou nemají absolutně co dělat. Mnohdy odpovědi zvládám jen díky tomu, že jsem v průběhu dlouhé praxe stihl nasbírat hodně zkušeností nejenom s výživou, ale s tréninkem, regenerací, medicínou obecně.včetně alternativní. Ale na nedostatečně přesně formulované nebo naprosto banální otázky prostě odpovídat nebudu. A to je důvod, proč se některá z vás odpovědi asi nedočká.
 
 Jde o to, že není dobré spoléhat jen na internet. Občas neuškodí místo bulvárního plátku si přečíst seriózní publikaci, věnovanou výživě nebo alternativní medicíně. Jsou jich plná knihkupectví! Neobstojí argument nebo požadavky je zde citovat. Že o nich nevíte? Stačí zajít do některého z větších knihkupectví. Většinou asi nebudu ani zveřejňovat recenze na takové publikace, protože by se mi to jako autorovi nevymstilo.

Milé čtenářky, měl bych asi zdůraznit, že tuto práci dělám v podstatě "z humanitárních důvodů". Nemám za to totiž NIC. O to víc se mne dotkne, když je vaše reakce kritická. Na jedné straně žádáte zveřejňování informací, na druhé straně v případě, kdy je v odpovědi uveden odkaz na studium některé z mých publikací, je to v očích některých z vás reklama, což považujete za nefér a dáte mi to jasně najevo. Nebo se dožadujete odpovědi na otázku, zaslanou před pár dny. Ano, jakákoliv informace, pokud je konkrétní - a to být musí, jinak je k ničemu, je vlastně reklama, ale je to reklama pro vás užitečná, protože se dovíte, že nějaké knížky vůbec vyšly, že nějaké prostředky skutečně existují, že existují lidé, kteří s nimi umí zacházet. Takže někdy vlastně dělám reklamu kolegům. Jen tak mimochodem - jistě budete překvapené, když vám řeknu, že já osobně z těch pár výtisků, možná prodaných díky zde zveřejněné informaci, vlastně nemám NIC! U nás jsou totiž vydavatelé velmi "štědří" k autorům. V drtivé většině případů jako autor dostanu pouze jednorázový honorář, nezávisle na počtu prodaných výtisků. V případě publikací, které mi vydává Svět kulturistiky nestojí za to ty knížky psát! Je to vlastně jakési hobby. Kdybych nedělal ještě mnoho dalších činností, psaním bych se neuživil ani náhodou. Ale to je ještě všechno O.K. Ale stalo se mi už třikrát, že mi jiní vydavatelé dodnes dluží honoráře celé nebo alespoň významné doplatky. Raději je nebudu jmenovat, ale vězte, že dlužné částky přesahují hodně hranici jednoho sta tisíc korun. Nemohu naivně doufat, že je nakonec dostanu. Nejde o to, že bych vám chtěl plakat na vestu a dělat ze sebe chudáčka. Jde o to, že chci, abyste si uvědomily, že z mé strany jsou odpovědi na vaše dotazy "laskavost". Na druhé straně jste to právě vy, koho morální povinností by mělo být udržovat se mnou kontakt. Měly byste mi totiž po čase napsat co a jak jste si z mých rad vzaly k srdci, co jste realizovaly, jak to s vámi vypadá, zda jste měly úspěch a podobně. Až na nepatrné výjimky, se to neděje. Kromě toho neustále opakuji, že máte možnost ZADARMO zavolat na číslo 0603 501 558 každou středu mezi 18.-20.hodinou. Můžete mne dokonce přijít navštívit, pravda, většinou jen v Praze. Jistěže mnohé z vás si mohou myslet, že konzultace by je stála nějaké peníze nebo si mohou myslet, že jim naordinuji "nakonec stejně neúčinný program na hubnutí za mnoho tisíc peněz". Přestože a právě proto, že to tak není, píši tento dopis. Píši ho i proto, abyste si uvědomily, že zdraví máte jenom jedno. Kdybych neměl zkušenosti se stovkami vážně nemocných lidí, kteří si svůj problém téměř bez výjimky zavinili sami a žádají pomoc až když je skoro pozdě, a přitom nakonec nejsou ochotní do sebe investovat pár stovek měsíčně, nepsal bych tady o tom.

Mohu vás ujistit, že v řadě případů, pokud ne většinou, za svoje odborné služby, realizované dokonce i formou korespondenční - nechci žádné peníze! Právě jsem dopsal obsáhlý dopis jako odpověď jedné mamince, která si mne našla prostřednictvím mých nakladatelů. Možná bych tady mohl zveřejňovat děkovné dopisy..ale proč? Nicméně, co si mám myslet o těch z vás, které mne zaneprázdňujete otázkami, které mi nepřísluší nebo jsou velmi obecné? Nemohu přece stále opisovat obsah svých knih. Nemůžete ode mne žádat odpověď na otázku, která je z jiného oboru ani na mně nemůžete chtít, abych znal osobně všechny specialisty, jejich adresy, telefony, ceny vyšetření a procedur atd. To prosím není moje práce. Na druhé straně se mi na stránkách toho časopisu dostává jedné základní věci, totiž obyčejného poděkování, velmi málo. Nepřekvapuje mne to, musím ovšem přiznat, že mne to mrzí. Někdy dokonce štve, a to v případě, kdy si dám hodně práce s formulací odpovědi na složitou otázku nebo problém.

Až donedávna jsem odpovídal na VŠECHNY dotazy. Někdy tak podrobně, že to tazatelky určitě nečekaly a někdy je to i zaskočilo. Z výše uvedených důvodů a pro nával práce jsem se proto rozhodl, že budu odpovídat pouze na závažné a dostatečně podrobné otázky. Takové tazatelky si moji práci zaslouží. Ostatní je podružné. Od této chvíle tedy berte toto konstatování tak, jak bylo vysloveno. Rozhodnutí, které to budou ponechejte na mně.

Ještě pár slov:

Svými odpověďmi, veřejně přístupnými, se dávám "v šanc" kritice ze strany kohokoliv. Jestliže se totiž uvolím odpovědět na otázku, neobsahující potřebné informace, mohou být moje rady buď jen obecné, nebo dokonce nemusí odpovídat skutečnému stavu tazatelky, takže nemusí vést k úspěchu. Odmítám za ně odpovědnost a nemohu ztrácet čas vysvětlováním, proč moje doporučení nebyla úspěšná. Nemohu totiž vědět, do jaké míry se jimi řídíte. Nespokojenost dotyčné osoby, jak je u nás dobrým zvykem, šíří mezi své známé formou neoprávněné kritiky, nebo dokonce pomluv.

Některé z vás se mých, přiznávám, že někdy lehce ironických odpovědí, obává. Mnoho lidí se totiž obává reality. Přiznávám, že někdy mi to "ujede", především v případě, kdy tazatelka posílá dotaz zcela triviální, na který jsem již v předchozích otázkách jiných tazatelek odpověděl. Nehodlám se neustále opakovat, naopak si myslím, že řada lidí potřebuje k tomu, aby se něco naučili, dostat výchovnou lekci. Nic víc, nic míň.

Právě proto, že drtivá většina čtenářek, a to nejenom tohoto internetového magazínu, ale mých publikací, mi vyslovuje přízeň, důvěru a podporuje mne v mé práci, budu pokračovat i v této poradně. Pokud mi to čas dovolí.

Nakonec mi dovolte otevřenou reklamu :

Nejpozději do poloviny července bude na trhu moje nová publikace :
 

Obezitě odzvoněno? (nakl. IKAR)


Mnoho odpovědí, předpokládám, tím pádem odpadne.

Přeji vám mnoho zdravého rozumu, mnoho síly při hledání správné cesty, mnoho tolerance ke mně jako k autorovi. Pochopitelně, co nejvíce zdraví.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Občas se vám nechce vylézt z postele a lenošili byste aspoň do oběda. Pokud máte tuto možnost, tak si ji dopřejte. Po extra náročném týdnu si ji po právu zasloužíte. Nejlepší varianta by…

Nejčtenější články

Doporučujeme