Dovolená bez povinností: Jak si užít volno a nemyslet přitom na práci? | Foto: iStock

Foto: iStock

Dovolená bez povinností: Jak si užít volno a nemyslet přitom na práci?

Odjet na dovolenou tak, abyste mohla skutečně vypnout a na práci si ani nevzpomenout, umí dnes už málokdo. Pokud ale vezete povinnosti s sebou, nemůžete od svého volna očekávat kvalitní odpočinek a dokonalé uvolnění. Jak se tedy připravit, abyste se zbavila stresu a zodpovědnosti?

Čistý stůl

V řadě zaměstnání bývá období před dovolenou pořádný stres, protože musíte mít před odjezdem hotové vše dopředu. Tuto přípravu nepodceňujte a opravdu se snažte odjíždět s čistým stolem. Nebudete tak muset brát práci s sebou, a ani vás během pobytu nebudou ze snů budit noční můry o nedodělaných restech. Odpočívat se vám tak bude mnohem snadněji!

Jak řešit cestovní pojištění? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Relevantní zástup

Abyste odjížděla opravdu s klidným svědomím, domluvte se s některým z kolegů, že se během vašich dovolených vzájemně „vykryjete“. Najděte někoho, kdo má o vaší práci alespoň základní přehled, a může tak pomoci, kdyby nastaly neočekávané problémy. Do pracovního mailu si nastavte automatickou odpověď, která osobám, jež vás během dovolené budou kontaktovat, oznámí, že jste mimo dosah, a také zde najdou kontakt, kam se v době vaší nepřítomnosti mohou obrátit.

Pokračování 3 / 5

Zahoďte telefon

No dobře, zahodit telefon a dva týdny se na něj nepodívat v dnešní době není dost dobře možné. Už jen proto, že na něj pravděpodobně fotíte, sledujete mapy nebo pomocí něho vyhledáváte ubytování či dobré restaurace v okolí. Co pro sebe ale během dovolené můžete udělat, je, že si vypnete upozornění, a to zejména na nové pracovní maily, smsky, zprávy na WhatsAppu a podobně. Tak se vyhnete tomu, že byste snad na dovolené měla tendence pracovat nebo že by vás někdo obtěžoval s pracovními zbytečnostmi.

Pokračování 4 / 5

Neberte si počítač

Počítač má většina z nás jako pracovní nástroj, proto je doporučováno ho na svoji dovolenou netahat. Už jen pohled na něj vám připomene vaše povinnosti a budete mít nutkání začít kontrolovat, jestli bez vás vše funguje, jak má. Věřte, že ty dva týdny na dovolené se bez počítače obejdete. Veškeré informace si můžete dohledat na mobilu a bez oblíbených seriálů také chvilku vydržíte. Raději si s sebou vezměte knihy a časopisy, které běžně nestíháte číst, a hlavně se zaměřte na nové zážitky.

Pokračování 5 / 5

Myslete na návrat

Ještě před odjezdem byste měla myslet na to, jak si ulehčit návrat. Pokuste se proto udělat si práci dopředu na alespoň první den po návratu, kdy se budete horko těžko vracet do procesu. Udělejte si také seznam věcí, které musíte udělat prioritně po příjezdu, což vám ulehčí se adaptovat. Jakmile budete zpět v práci, zjistěte si od kolegů všechny novinky, abyste byla v obraze.

Doporučujeme

Články odjinud