Labská stráž Foto: Archiv Toyota ČR

Labská stráž Foto: Archiv Toyota ČR

Brník Foto: Archiv Toyota ČR
Brník Foto: Archiv Toyota ČR
Brník Foto: Archiv Toyota ČR
Labská stráž Foto: Archiv Toyota ČR
15
Fotogalerie

Dovolená v ČR: 4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji

Česká krajina je na podzim, kdy se listy stromů zbarví do všech možných barev, nejkrásnější. Vychutnejte si proto výhledy ze všech koutů Českého Středohoří, a když bude pršet, nezoufejte. Právě tehdy si zase nejvíce užijete vodopády.

Labská Stráž

Tohle je určitě jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Česku. Z města Děčína je to navíc na dosah ruky.  Atmosféra místa tyčícího se vysoko nad Labským kaňonem na severním konci městského parku Kvádrberk je navíc nezapomenutelná nejen pro samotný výhled do údolí a skalní útvary Prostředního Žlebu, ale také díky romantickému pískovcovému pavilonu z konce 19. století.

Až tu budete, všimněte si jeho kupole. Dodnes se totiž diskutuje nad tím, zda náhodou není vyrobena ze železobetonu. A pokud by byla, stojíte u jedné z prvních staveb v Evropě, které tento materiál využily.

Kam vyrazit na výlet v listopadu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Vaňovský vodopád

Největší vodopád Českého Středohoří má zhruba 12 metrů. Na kráse mu přidávají ještě čedičové sloupy, z nichž voda padá. Stejně jako celé České Středohoří jsou výsledkem někdejší sopečné činnosti.

Jde navíc o perfektní výlet do deštivého počasí, anebo alespoň po dešti - právě tehdy, kdy je tu nejvíc vody, si tento přírodní zázrak užijete nejvíce. Výlet si pak můžete klidně ještě zopakovat v zimě, až bude mrznout - tehdy se totiž z vodopádu stává dechberoucí ledopád.

Pokračování 3 / 4

Rozhledna U Zámečku

Rozhledny většinou stávají uprostřed přírody a na kopcích, ale tahle nedaleko Lovosic je jiná. Stojí totiž na uměle vytvořeném kopečku hned vedle místního zámku a zároveň na břehu řeky Labe. Přesto však tato sedmimetrová stavba nabízí moc hezký pohled na krajinu Českého Středohoří.

Rozhledna ve své moderní podobě tu stojí od roku 2019, odkazuje však na vyhlídku, která tu stávala už od roku 1869. A kopeček pod ní byl původně postaven za účelem skladování ledu pro chlazení piva v nedaleké restauraci.

Pokračování 4 / 4

Vrch Brník

Tento výrazný čedičový vrchol najdete asi osm kilometrů od Loun. Překrásnou krajinu v jeho okolí pomáhají dotvářet ještě obrysy vrcholů Oblík a Srdov. Vychutnáte si je do sytosti i díky tomu, že všechny tyto vrchy jsou bezlesé, a tak vám v rozhledu nic nebrání. Naopak tu roste řada výjimečných druhů rostlin.

Na Brník vede několik tras. Tou nejobvyklejší je trasa z obce Mnichov přes hřeben Srdova a sedlem mezi oběma vrchy. Pohodlné trasy vedou z Mnichova nebo z Charvatců polními cestami do sedla mezi oběma vrchy, odkud vystoupáte přímo na Brník.

Doporučujeme

Články odjinud