Botanická zahrada Liberec Foto: Archiv Toyota

Botanická zahrada Liberec Foto: Archiv Toyota

Hrad Sloup Foto: Archiv Toyota
Hrad Sloup Foto: Archiv Toyota
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Foto: Archiv Toyota
Kryštofovo údolí Foto: Archiv Toyota
14
Fotogalerie

Dovolená v ČR: Kam se podívat v okolí Liberce a kam dojedete i na kole?

Dovolená v České republice je i letos velmi oblíbená a mnoho lidí se vzhledem k situaci s koronavirem rozhodlo odložit prázdniny u moře na následující roky. Pokud patříte mezi ně a vybíráte, kam letos zavítat, zkuste okolí Liberce a nezapomeňte s sebou vzít i kola!

Hrad Sloup

Skalní hrad Sloup u Nového Boru na Českolipsku je vlastně spíš poustevnou s kaplí vytesanou do skály, o to unikátnějším zážitkem tento cíl však je. Dnes už se vlastně ani neví, kde původní hrad z 13. století ležel. V okolí jsou ideální trasy pro cyklisty.

Kam vyrazit v okolí Liberce? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Kryštofovo údolí

Kromě muzea betlémů si v údolí říčky Rokytky nedaleko ještědského kopce můžete prohlédnout monumentální železniční viadukt, jehož čtrnáct oblouků dodává místní krajině velmi romantický ráz. Tyčí se nad údolím do výšky třiceti metrů.

Pokračování 3 / 7

Panská skála

Je to ona slavná skála z pohádky Pyšná princezna. Přijeďte si ji prohlédnout v barvách. Najdete ji mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. V 18. století zde fungoval lom, v němž se skrývala jedna z nejhezčích ukázek tohoto sloupcového čedičového jevu u nás. Z vrchu je krásný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce.

Pokračování 4 / 7

Sídlo Lasvit

Stavte se v Novém Boru podívat se na sídlo prestižní české sklářské firmy Lasvit. Původní domy z počátku 19. století totiž značka doplnila o dva nové, supermoderní a skleněné, přesto odkazují na styl tradičních roubenek.

Pokračování 5 / 7

Botanická zahrada

Když budete mít chuť zastavit se na chvíli přímo v Liberci, určitě si nenechte ujít místní botanickou zahradu, která je nejstarší v České republice a láká především na sbírky tropických rostlin a nejstarší kamélie v Evropě. Leží mimochodem hned vedle zoologické.

Pokračování 6 / 7

Modlivý důl

V tomto romantickém skalnatém údolí u Svojkova si chvílemi budete pravděpodobně připadat jako někde v Asii. Jedná se ale o tajemné poutní místo, kam se chodívala modlit celá křesťanská procesí. Původní dřevěná kaplička byla v 18. století zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli přímo do skalní stěny.

Pokračování 7 / 7

Nádrž Harcov

A když počasí dá a vy se budete chtít vykoupat nebo se třeba projet na loďce, stavte se u Harcovské přehrady. Někdy se jí také říká Liberecká. Větší pláž najdete na pravém břehu, kde je rovněž k dispozici volejbalové hřiště, a nedaleko je hráz.

Doporučujeme

Články odjinud