Dřevěná podlaha - nestárnoucí klasika

23. 6. 2016 Reklama
Dřevěná podlaha - nestárnoucí klasika
Dřevěné podlahy jsou v interiérech používány po staletí a už na první pohled vyzařují teplo domova. Dřevo a další přírodní prvky v interiéru vždy působily útulným a příjemným dojmem. Ať už tedy dáváte přednost tradici, luxusu nebo čistě přírodním materiálům, dřevěné podlahy budou pro vás i váš interiér to pravé.

Dřevo je krásný přírodní materiál vyzařující teplo a pozitivní energii, kterou následně přenáší i do našeho obydlí. Pro jeho jedinečný vzhled, příjemné užitné vlastnosti i velkou variabilitu provedení, je preferováno ve spoustě domácností. Dřevěnou podlahu můžete naprosto přizpůsobit svému vkusu, od světlých přírodních, rustikální až po velmi tmavé podlahy.

Přednosti dřevěných podlah

Dřevěné podlahy mají spousty pozitivních vlastností. Jedná se o velmi stabilní podlahovou krytinu, která má skvělé izolační vlastnosti, dobře absorbuje vlhkost, nezadržuje prach a proto je vhodná také pro alergiky a astmatiky. Při správné péči má opravdu dlouhou životnost, poměrně snadno se udržuje a navíc, vypadá skvěle ve všech místnostech jakéhokoliv domu či bytu.

Tvrdost dřeva ovlivňuje odolnost podlahy

Životnost dřevných podlah souvisí s volbou materiálu, tedy typem dřeviny a s její tvrdostí. Čím je dřevina tvrdší, tím je odolnější a riziko jejího mechanického poškození je menší. Dřevěné podlahy mají bez renovace životnost až kolem 30 let. Tvrdost dřeva lze z určité části ovlivnit také volbou povrchové úpravy.

Typy dřevěných podlah

Dle konstrukce rozlišujeme několik základních typů dřevěných podlah, které se liší svou životností, možností renovace nebo také cenou. Při výběru dřevěné podlahy do vašeho interiéru, je namístě pečlivě zvážit, který typ bude nejlépe odpovídat individuálním podmínkám daného prostředí.

Masivní dřevěné podlahy

Masivní dřevěné podlahy jsou vyráběny z celistvého kusu kvalitního dřeva, například dubu, což zaručuje autentický a nezaměnitelný přírodní vzhled opravdového dřeva, který prozáří celý váš interiér. Jejich výhodou je možnost opakovaných renovací, které spolu s ošetřením kvalitními prostředky zásadním způsobem prodlužují její životnost.

Klepněte pro větší obrázek

Třívrstvé dřevěné podlahy

Třívrstvé dřevěné podlahy, často nazývané jako plovoucí podlahy, jsou vyrobeny ze tří vrstev. Vrchní vrstva, tvořící dekor podlahy, je vyrobena z tvrdého dřeva a spodní dvě vrstvy tvoří konstrukci lamel, které jsou lepeny křížem, což zajišťuje její skvělou stabilitu. Třívrstvé dřevěné podlahy jsou velmi pružné, mají nízkou hlučnost a jejich velkou výhodou je možnost renovace, což výrazně prodlužuje její životnost.

Parkety

Dřevěné parkety jsou vyrobeny a seskládány z menších kusů dřeva. Jejich výhodou je dlouhá životnost, odolnost, trvanlivost a snadná renovace. Životnost parket je opravdu velmi dlouhá, zpravidla desetiletí až staletí. Parkety byly v minulosti podlahovou krytinou pro vyšší společnost, o čemž se můžeme přesvědčit na zámcích a hradech, kde byly parkety položeny před x lety a stále vypadají skvěle.

Prkenné podlahy

Nejjednodušším typem dřevěných podlah jsou prkenné podlahy. Prakticky se jedná o prkna, která jsou pokládána vedle sebe na podlahové trámy, ke kterým se následně přibijí nebo přišroubují. Prkennou podlahu můžeme díky její tloušťce snadno renovovat.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Při úplňku ve Vodnáři hrozí nervozita a roztržitost, proto nečiňte klíčová a komplikovaná rozhodnutí a bavte se s blízkými. Okamžitě se přestaňte věnovat bujarému společenskému životu a…