Držitelé rekordů

30. 1. 2000
Víte, jak velký je největší žijící ještěr, nebo nejdelší červ. Jaký je nejjedovatější živočich na zemi?

Držitelé rekordů

Víte,že.....

  • ....největším žijícím ještěrem je varan komodský, dorůstá délky 3 m a hmotnosti 135 kilogramů. Varan žije na ostrově Komodo a několika sousedících ostrůvcích, které patří Indonésii. Příležitostně loví prasata a jeleny a kořist polyká vcelku.
  •  ....jeden africký kmen včel se nazývá včelami zabijáky. Napadá lidi i zvířata a smrtelný počet žihadel je od 200 do 2000. Jeden občan Zimbabwe přežil ovšem 2 243 bodnutí.
  • ....největším loudou je lenochod tříprstý, který urazí po zemi za minutu asi 2 m. Když prý ale samička uslyší úzkostný nářek mláděte, dokáže sprintovat rychlostí i 4 m za minutu.
  • ....upíři amerických tropů - netopýři - mohou při sání krve přenášet mnoho nakažlivých nemocí. Jenom na vzteklinu umírá v Jižní Americe ročně milión kusů hovězího dobytka, nákaze mohou podlehnout také lidé.
  • ....největším živým útvarem na Zemi je sekvojovec obrovský v Kalifornii. Strom, jemuž říkají generál Sherman je 83 m vysoký a má 24 metrů po obvodu stromu. Ve kmeni je tolik dřeva, že by z něho mohlo být postaveno 40 domů nebo vyrobeno 5 000 000 000 sirek.
  • ....největší vodní rostlinou na světě je Viktorie královská z povodí Amazonky. Její listy mají až 2 metry v průměru a jsou tak pevné, že unesou dítě.
  • .... V Severním moři byla jednou chycena pásmovka veliká, která měřila 55 metrů (o hodně více, než plejtvák obrovský)
  • ....australská medúza čtyřhranka zabije člověka během 30 sekund až 15 minut. Jed japonského čtverzubce je 200 000 - krát silnější, než je kurare, smrtelný jed, který se získává z rostlin a který se používá k výrobě otrávených šípů. Nešňastník, který sní otráveného čtverzubce, většinou zemře do dvou hodin.
  • ....nejhlubší místo Tichého oceánu leží 11 033 metrů pod hladinou. Ocelová koule o hmotnosti 1 kilogram by padala z hladiny na dno 63 minut.
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

S plněním pracovních úkolů nemáte problémy, dalo by se říci, že je zvládáte levou zadní. Nyní si vytváříte prostor pro jiný zdroj sebeuplatnění. Najděte si nového koníčka, po práci…

Nejčtenější články

Doporučujeme