Držitelé rekordů

30. 1. 2000
Víte, jak velký je největší žijící ještěr, nebo nejdelší červ. Jaký je nejjedovatější živočich na zemi?

Držitelé rekordů

Víte,že.....

  • ....největším žijícím ještěrem je varan komodský, dorůstá délky 3 m a hmotnosti 135 kilogramů. Varan žije na ostrově Komodo a několika sousedících ostrůvcích, které patří Indonésii. Příležitostně loví prasata a jeleny a kořist polyká vcelku.
  •  ....jeden africký kmen včel se nazývá včelami zabijáky. Napadá lidi i zvířata a smrtelný počet žihadel je od 200 do 2000. Jeden občan Zimbabwe přežil ovšem 2 243 bodnutí.
  • ....největším loudou je lenochod tříprstý, který urazí po zemi za minutu asi 2 m. Když prý ale samička uslyší úzkostný nářek mláděte, dokáže sprintovat rychlostí i 4 m za minutu.
  • ....upíři amerických tropů - netopýři - mohou při sání krve přenášet mnoho nakažlivých nemocí. Jenom na vzteklinu umírá v Jižní Americe ročně milión kusů hovězího dobytka, nákaze mohou podlehnout také lidé.
  • ....největším živým útvarem na Zemi je sekvojovec obrovský v Kalifornii. Strom, jemuž říkají generál Sherman je 83 m vysoký a má 24 metrů po obvodu stromu. Ve kmeni je tolik dřeva, že by z něho mohlo být postaveno 40 domů nebo vyrobeno 5 000 000 000 sirek.
  • ....největší vodní rostlinou na světě je Viktorie královská z povodí Amazonky. Její listy mají až 2 metry v průměru a jsou tak pevné, že unesou dítě.
  • .... V Severním moři byla jednou chycena pásmovka veliká, která měřila 55 metrů (o hodně více, než plejtvák obrovský)
  • ....australská medúza čtyřhranka zabije člověka během 30 sekund až 15 minut. Jed japonského čtverzubce je 200 000 - krát silnější, než je kurare, smrtelný jed, který se získává z rostlin a který se používá k výrobě otrávených šípů. Nešňastník, který sní otráveného čtverzubce, většinou zemře do dvou hodin.
  • ....nejhlubší místo Tichého oceánu leží 11 033 metrů pod hladinou. Ocelová koule o hmotnosti 1 kilogram by padala z hladiny na dno 63 minut.
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Za tímto týdnem se budete rádi ohlížet, protože se vám opravdu dařilo. A to nadřízený ještě neví, že máte v hlavě plno plánů, které chcete uskutečnit. To si však nechte na pondělí. Nic se…

Nejčtenější články

Doporučujeme