Držte půst

23. 5. 2001
Držte půst
Jak držet optimální půst na pročištění organismu a neohrozit zdraví? Co lze a nelze jíst či pít? Jak půst probíhá?

Držte půst

Půst je především účinná detoxikace organismu. Je používán již po staletí a mnohé národy jej provádějí rituálně. Často má různé náboženské podtexty a k držení půstu je potřeba silná vůle. Původní záměr držet půst byl spojen s duší. Ten, kdo si chtěl pročistit duši, držel zároveň půst, neboň duše je s tělem spojená.
V dnešní době je půstu přikládán spíše blahodárný účinek na trávicí systém a detoxikaci organismu. Často se objevují i případy, kdy se ženy dokázaly dlouhodobým půstem zbavit některých chorob. Při delším půstu je vždy vhodné poradit se s lékařem.

Jak držet optimální půst na pročištění organismu a neohrozit zdraví?
Především délka půstu by měla být od 36 hodin až po maximálně tři dny. Půst je vhodné opakovat jednou měsíčně.

Co lze a nelze jíst či pít?
V době půstu lze pít pouze vodu nebo bylinný čaj. Někdy je doporučováno ovoce a zeleninová šňávě, ale to snižuje účinnost půstu. V žádném případě nesmíte pít stimulanty - čaj, alkohol a kávu.

Jak půst probíhá?
Prvních 24 hodin nemá půst, kromě hladu, žádný účinek. Druhý den se hlad zmírní a začnou se z těla vylučovat toxiny. To se projeví potažením jazyka a špatným dechem. Třetí den se může objevit bolest hlavy.
Po skončení půstu začněte pozvolna s tekutinami (polévka, ovocné šňávy). Návrat k normální stravě musí být postupný a následuje v období rovnajícímu se polovině délky hladovění.
Bílkoviny, maso a obiloviny můžete až další den.
Při krátkém půstu nemusíte ležet v posteli, pouze se vyhněte namáhavějším činnostem vyžadující značné soustředění.
Hladovět by neměli nemocní lidé a ti, kteří trpí tuberkulózou, cukrovkou a poruchami ledvin. Do půstu se pusňte v případě, že se cítíte zdrávi a silní.

Obavy ?
Mnoho lidí má z hladovění obavy. Věřte ale, že první den hladovění je nejhorší. Pak si tělo zvykne a pocit hladu již není tak silný. Pokud si stejně netroufáte, můžete zkusit půst ovocný. Ten spočívá v požívání pouze jednoho druhu ovoce, nejlepší je čerstvý ananas. Postačí také jablka, melouny nebo hrozny, ty jsou však příliš sladké.

Zhubnu?
Při půstu lze určitě zhubnout, efekt však není trvalý a polovinu ztracené váhy nabudete okamžitě po přejití na normální stravu.

Extrémy
Objevují se i extrémy, kdy dívky držely půst celý měsíc. Je však důležité být pod kontrolou lékaře a zajistit přísun látek nezbytných pro základní životní funkce (vitamíny, minerály, ..). Takové dlouhodobé hladovění však v oblasti detoxikace nemá o moc větší účinek, než klasický třídenní půst.

autor: Michal

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Okouzlili jste jednoho ze svých kolegů, tajně vás obdivuje. Umíte si s tím poradit jen v případě, že jste zadaní, jinak se vám chvála líbí. Konečně se našla osoba, která vás podporuje.…

Nejčtenější články

Doporučujeme