Zdroj: HELUZ

Zdroj: HELUZ

 Zdroj: HELUZ
 Zdroj: HELUZ
 Zdroj: HELUZ
 Zdroj: HELUZ
9
Fotogalerie

Dům postavený jako lego? Trend ve stavbě rodinných domů, který dává smysl

Stejně jako lidské tělo, je potřeba vnímat dům jako jeden celek – vše je propojeno se vším. Z tohoto předpokladu vychází nový trend ve stavebnictví, který chce eliminovat možné chyby a nedostatky při stavbě, na které pak ve finále doplácejí peněženky a zdraví obyvatel rodinných domů. Nová iniciativa opouští „zastaralý“ model prosazování materiálu jako takového. Naopak chápe stavbu domu jako ucelený koncept mnoha vlivů. Cílem iniciativy je pomoci stavět domy, které mají smysl nejen z hlediska stavebního, ale i finančního, udržitelnosti, minimalizace provozních nákladů a dlouhodobého využívání.

Dům jako stavebnice

Stavba rodinného domu je jednou z nejdůležitějších investic v životě. Je naprosto klíčové zajistit, aby byl bez jakýchkoliv vad na kráse. Proto pečlivě vybírejte stropy, střechu, cihly a mnoho dalšího. Nová iniciativa výrobce stavebního materiálu HELUZ se skládá ze čtyř následujících faktorů.

1. Dílky skládačky si vzájemně rozumí

Díky stavebnicovému systému může být dům sestavený jako jednoduchá skládačka, což výrazně zrychluje a zjednodušuje celý proces. Výsledkem je úspora času, financí a minimalizace chyb. Jednou z klíčových výhod stavebnicového systému je, že poskytuje prvky pro celou hrubou obálku budovy v rámci jednoho systému. Zahrnuje jak svislé, tak vodorovné konstrukce, stejně jako doplňkové cihly, roletové a žaluziové překlady, malty (zejména SiDi), komíny a stropy. Co je však nejdůležitější, tyto prvky jsou navzájem homogenní, což zajišťuje stejné mechanické a technické vlastnosti pro celou stavbu. Dům tak funguje jako celek bez slabých konstrukčních míst.

921f76ca-cef2-485a-a271-f7c1a04bafa9_low.jpg
Zdroj: HELUZ

U nedotažených stavebních projektů se mimochodem můžete setkat s nepříjemným jevem, tzv. tepelným mostem. Tento problém vzniká, když se v určité části konstrukce spojí různé materiály s odlišnými tepelnými vlastnostmi. Důsledkem mohou být vyšší náklady na vytápění a nepříjemné studené proudy vzduchu, které ovlivňují vaše pohodlí. Ale to není všechno. Na tepelných mostech se také může kondenzovat vlhkost, což je ideální živná půda pro (ne)viditelné plísně a toxické spory. Vzniku tepelných mostů lze naštěstí předcházet při návrhu prováděcí dokumentace.

2. Materiál se superschopnostmi

‍Když se hovoří o vlastnostech stavebního materiálu, obvykle se lidé soustředí na jeho tepelněizolační schopnosti. Je důležité mít na paměti, že tepelná izolace není jedinou vlastností, kterou byste měli brát v úvahu při výběru stavebního materiálu. Pro kvalitní a efektivní stavbu jsou důležité také vlastnosti, jako je tepelná akumulace, tepelná setrvačnost, vzduchová neprůzvučnost, životnost a mechanická odolnost.

Výhoda cihlové konstrukce od HELUZ spočívá ve vysoké schopnosti tepelné akumulace a tepelné setrvačnosti. Dům díky tomu v zimě udrží teplo a dokáže s ním efektivně pracovat. K co nejlepšímu efektu dospějete, pokud k domu opatříte i masivní těžký strop. Teplota je stabilní i při změně vytápění a dům nevychladne rychle. V létě se naopak stavba nemá tendenci přehřívat, takže ušetříte za klimatizování.

Další důležitou vlastností je vzduchová neprůzvučnost. Cihelné zdivo HELUZ je schopné odolat vnikání hluku zvenčí. Ještě většího klidu a ticha docílíte, pokud zdivo zkombinujete s těžkým masivním stropem. Pak se můžete těšit na zdravý spánek a celkový pocit pohody uvnitř domu.

30f22930-0591-4e68-9157-439e61a558c8.JPG
Zdroj: HELUZ

3. Uleví vašim nervům

Třetím pilířem komplexní sady stavebnicového systému HELUZ je také široký výběr služeb, které člověku dost uleví – technické konzultace na stavbě, založení stavby nebo výpočet PENB a PBŘ.

4. Myslí na budoucnost

Čtvrtým pilířem nové iniciativy je materiál a jeho vlastnosti, které jsou klíčové pro životnost domu. Cihly od HELUZ se vyrábí z kvalitních a přírodních surovin, které zajišťují dlouhou životnost a mechanickou odolnost proti povětrnostním a jiným vlivům. HELUZ své výrobky vyrábí s ohledem na minimalizaci ekologického dopadu a zajišťuje tak, že jejich výroba nepoškozuje přírodu.

Klíčových 10 %

HELUZ je partnerem, kterému nejde o to vám prodat cihly. Chce se naopak zasadit o koncepční přístup k bydlení, aby se myslelo nejen na vaši budoucnost, ale i na budoucnost vašich dětí. K tomu chce šetřit životní prostředí a stavět domy dlouhodobě udržitelné, které šetří vaše investice i v průběhu času. Cena hrubé stavby domu činí okolo 10 % celkových nákladů na zhotovení rodinného domu. Zároveň je hrubá stavba – stavební materiál – jediná věc, kterou už nikdy nevyměníte. Vyměníte okna, kuchyň, podlahu i střešní krytinu. Konstrukci ale ne. A přitom právě těchto 10 % má naprosto zásadní vliv na kvalitu a zdraví našeho domu i v daleké budoucnosti. Nešetřete na sobě za každou cenu.

Více na smysluplnycelek.cz.

Doporučujeme

Články odjinud