Dušičková magie: Jak se spojit s mrtvými předky?

Dušičková magie: Jak se spojit s mrtvými předky?

Svátek všech svatých, nebo také keltský Samhain, je nocí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. U nás se vždy slavil pod názvem Dušičky. Proč při nich zapalujeme svíce, pijeme mléko a pečeme všesvaté pečivo? A jak se s předky co nejlépe domluvit?

Duše vycházejí z očistce

Věří se, že v noci z 31. října na 1. listopadu vystupují duše z očistce, aby si odpočinuly od trápení. Zároveň s tím se ale také živí můžou podívat do podsvětí. Aby si mohly hříšné duše namazat spáleniny od pekelných ohňů, plnily se lampy místo olejem máslem a večer se pak pilo studené mléko, aby se z toho žáru mohly ochladit.

Pokračování 2 / 6

Dušičky máme od Keltů

Dušičky mají svůj původ v keltských slavnostech Samhain. Dnešní svíčka, hořící uvnitř dýňové hlavy, je pozůstatek dávných ohňů. Slavil se také příchod zimy, doby, kdy se vracela stáda z letních pastvin na zimní ustájení. Hořící hranice tedy svítily na cestu nejen duším předků vracejících se domů, ale očišťovaly i vracející se stáda dobytka od všeho zlého.

Pokračování 3 / 6

Proč se pálily svíce

Svíčky se zapalovaly proto, že se věřilo, že oheň očišťuje a světlo pomáhá chránit před zlými a potměšilými duchy. Navíc světlo ukazovalo mrtvým cestu. Když se plamen za oknem mihotal, mělo se za to, že se zlé síly snaží dostat dovnitř. Svíčky bychom v oknech měli zapálit se setměním, hořet by měly až do půlnoci.

Pokračování 4 / 6

Přilepšete předkům

Bývalo zvykem večer vhazovat do ohně různé pokrmy. Částečně duším na přilepšenou a také jako částečné vykoupení z hříchů. Na svátky se proto pekly takzvané „dušičky“ nebo „hnáty svatých“, pečivo ve tvaru zkřížených kostí. V jižních Čechách to byly o něco větší všesvaté rohlíky nebo všesvaté dušičky. Dávaly se pocestným, žebrákům u kostela, chudým lidem a také zaměstnancům.

Pokračování 5 / 6

Dohoda s předky

O dušičkové noci, kdy mizí hranice mezi živými a mrtvými, se také otevírá brána ke vzájemné komunikaci. Zapalte před fotografií předků svíčku, sedněte si v klidu a v duchu se na svoje předky zkuste napojit. Zrovna na Dušičky se vám to může povést a vy dostanete třeba nějakou důležitou zprávu z podsvětí. Nezapomeňte pak poděkovat – a nejlépe v ohni, jak je u nás dlouholetým zvykem, spálit pro předky nějakou tu dobrotu.

Pokračování 6 / 6

Sen vám napoví

Než půjdete na dušičkovou noc spát, připravte si k posteli tužku a kus papíru. Je dost možné, že vzkaz od předků nejlépe obdržíte ve snu. Tužku s papírem budete potřebovat, abyste si sen hned po probuzení zapsali a tím zapamatovali. Víte, jak to s nimi je, jakmile na vás někdo promluví nebo začnete řešit něco praktického, hned zapomenete, co se vám vlastně zdálo.

Doporučujeme

Články odjinud