Dustin Lee Hoffman se narodil 8. srpna 1937 v Los Angeles Foto: Profimedia

Dustin Lee Hoffman se narodil 8. srpna 1937 v Los Angeles | Foto: Profimedia

Budoucí hvězda amerického filmu navštěvovala kalifornskou konzervatoř Foto: Profimedia
Než získal svou první roličku v televizi, prošel několika zaměstnáními Foto: Profimedia
Působil jako asistent lékaře v psychiatrické léčebně, psal texty do nakladatelství, pracoval také jako umývač nádobí v restauraci Foto: Profimedia
Raketový vzestup v jeho kariéře přinesl film režiséra Mika Nicholse Absolvent Foto: Profimedia
12
Fotogalerie

Dustin Hoffman: Prodavač hraček dobyl Hollywood a ustál rakovinu i skandál

Nepatří mezi typické americké playboye a jeho role tvoří většinou antihrdinové. I tak ale patří mezi herecká esa. Porazil rakovinu, ustál sexuální skandál a jeho fanoušci jsou mu věrní i po jeho osmdesátce. A právě dnes 8. srpna slaví Dustin Hoffman půlkulatiny!

Z psychiatrie do supermarketu

Dustin Lee Hoffman se narodil 8. srpna 1937 v Los Angeles do rodiny ruského Žida. Otec pracoval jako jako návrhář scény a nábytku, maminka byla jazzovou pianistkou. Dustin byl druhým dítětem v rodině a strašně trpěl, protože „považoval svého staršího bratra Ronalda za nepřekonatelný ideál a nadčlověka“. Byl to totiž vynikající žák a v dospívání se také věnoval herectví.

Budoucí hvězda amerického filmu navštěvovala kalifornskou konzervatoř, kde tvrdě pilovala (zřejmě pod vlivem své matky) kariéru jazzového pianisty. V devatenácti letech ale Dustin pochopil, že víc než muzikantem chce být hercem. Než získal svou první roličku v televizi, prošel několika zaměstnáními. Působil jako asistent lékaře v psychiatrické léčebně, psal texty do nakladatelství, pracoval také jako umývač nádobí v restauraci. Odtamtud byl ale kvůli velkému apetitu propuštěn. Později prodával hračky v supermarketu.

Které celebrity neunesly svoji slávu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Zajíček ho proslavil

Raketový vzestup v jeho kariéře přinesl film režiséra Mika Nicholse Absolvent. V té době třicetiletý Hoffman ztvárnil jednadvacetiletého „zajíčka“ Benjamina Braddocka, absolventa vysoké školy z vyšší střední třídy, který se při hledání smysluplné budoucnosti zaplete s vdanou paničkou, která je ve věku jeho rodičů. Veleúspěšný film zasáhl všechny generace a hlavní hrdina dostal vstupenku do světa hereckých es.

Přitom se v jednom rozhovoru přiznal, že než dostal roli v Absolventovi, žil pod americkou hranicí chudoby. Teď je kromě nejprestižnější filmové ceny majitelem pěti Zlatých glóbů, francouzské ceny Césara a Zlatého lva z Benátského filmového festivalu za přínos světové kinematografii. Stejné úspěchy jako ve filmu však Dustin Hoffman sklízel i na divadelních prknech. Propůjčil také svůj hlas Mistru Shifuovi ve filmu Kung Fu Panda.

Pokračování 3 / 5

Autista jak vyšitý

Dalšími úspěšnými filmy byly Půlnoční kovboj, který mu přinesl Oscara za ztvárnění tuberkulózního bezdomovce Rizza, film Kramerová versus Kramer, v němž řešil bolestný rozchod s Meryl Streep, skvělá komedie Tootsie, v níž si střihl roli neúspěšného herce, který se vydává za ženu, aby mohl znovu hrát. Druhého Oscara mu přinesl film Rain Man, kde po boku hvězdného Toma Cruise zahrál autistického Raymonda tak přesvědčivě, že prý všichni přemýšleli, jestli jím sám herec tak trochu netrpí.

Pokračování 4 / 5

Slabost pro (velké) ženy

Herec se netají tím, že v mládí nebyl u žen moc oblíbený. Nepatřil mezi typické krasavce, ženy si jej začaly všímat, až když se stal uznávaným hercem. Přestože je menšího vzrůstu, vždycky „vzhlížel“ k vysokým ženám. Nějaký čas měl milostný poměr s německou modelkou ruského původu Verou von Lehndorff nebo s americkou zpěvačkou Betty Kelly. V roce 1969 se oženil s balerínou Anne Byrne a adoptoval její dceru Karinu. Společně měli dceru Jennu. Anne, která kvůli péči o rodinu opustila na šest let taneční kariéru, se rozhodla vrátit zpátky na pódia, a tak se o dcery musel starat slavný herec sám. V důsledku toho začali mít manželé konflikty a v roce 1980 se rozvedli.

Hoffman ale nezahálel a znovu se oženil už po jednom týdnu! Jeho vyvolenou byla právnička a podnikatelka Lisa Gottsegen, s níž herec tajně chodil necelý rok ještě za vztahu s Anne. Pár spolu žije dodnes a má čtyři děti – syny Jacoba a Maxwella a dcery Rebeccu a Alexandru.

Pokračování 5 / 5

Sexuální skandál? Neexistuje!

V roce 2012 herec podstoupil operaci k odstranění rakovinných buněk, které mu lékaři diagnostikovali. Rakovina byla naštěstí v počátečním stadiu. Jeden šrám na „triku“ však jinak tento vzorný muž má. V roce 2017 byl obviněn sedmi ženami ze sexuálního zneužití, včetně tehdy sedmnáctileté dívky Anny Graham Hunter, se kterou měl flirtovat na jednom natáčení. Dívce se omluvil, odmítl už ale reagovat na obvinění dalších šesti žen.

Dustin Hoffman je ve věku, kdy se sotva zajímá o dění na sociálních sítích. Jeho fanoušci mu však založili účet na Instagramu, kde zveřejňují fotografie z filmů svého oblíbeného herce i osobní fotografie. Dustin prostě jede i v pětaosmdesáti letech!

Doporučujeme

Články odjinud