Důvěra v hlavní roli

13. 4. 2010
Důvěra v hlavní roli
Právě oboustranná schopnost nechat drahou polovičku volně dýchat je nejen základem „nespoutaného“ manželství, ale i fungujícího svazku jako takového.

Stejně jako při neúměrné svobodomyslnosti hrozí odcizení, i přílišná fixace na protějšek končívá krachem. Častými chybami, kterých se dopouštějí především ženy, jsou zanedbávání vlastních koníčků, kamarádů a snaha trávit čas jen se svým partnerem. Neuvědomují si přitom důležitost komunikace s okolím, jež vnáší do manželství nové impulzy. V zajetí příliš těsného vztahu, bez energie a radosti odjinud zájem rychle opadá a do manželství není co investovat. Snahy o vzájemnou (všudy)přítomnost jsou pro vztah spíše přítěží – i když toužíte dávat, už nemáte co. Posezení s přáteli, sportování, zkrátka individuální plán volného odpoledne přinese zážitky i témata k diskusi. Novou krev do žil kolikrát vlije i krátké odloučení. Ovšem pouze tehdy, nepatří-li váš drahý mezi patologické žárlivce. V takovém případě si raději rezervujte teplé místečko na pohovce v obýváku.

Soběstačnost v manželství není jen zbožným přáním zanícených feministek ze Západu, stále častějším jevem je i u mladých Češek. Potvrzuje to osmadvacetiletá manažerka Aneta. Lásku ke Zdeňkovi sice zpečetila úředním razítkem, ale kromě toho, že do kolonky rodinný stav vyplňuje „vdaná“, zůstalo vše při starém. Oddělené účty, rodná příjmení i dámské jízdy, které se občas protáhnou až do pozdních nočních hodin. „Zůstali jsme stejní, s tím jsme se také brali. Proč bychom měli zahodit život, který jsme vedli předtím? Nechci, aby se mnou Zdeněk trávil dvacet čtyři hodin denně, mnohem větším důkazem lásky pro mě je, že mi důvěřuje,“ přiznává otevřeně Aneta.

Zároveň ale dodává, že její vdané vrstevnice často jen nechápavě kroutí hlavou, zmíní-li se, že z večírku dorazila kolem druhé v noci. „A co teprve, když se prořeknu, kolik mě stála nová kabelka. To už se o ně pokoušejí mrákoty,“ směje se. Finanční otázku si s manželem vyjasnili hned na začátku. Výdaje za domácnost si rozdělili, ostatními penězi disponují každý po svém. „Znám holky, které kupují lodičky nadvakrát. Část ceny zaplatí kartou a zbytek doplatí hotově, manžel si pak při kontrole výpisu z účtu naivně myslí, že stály jen polovinu. To dělat nehodlám. Na své útraty si vydělávám sama, tak nevím, proč bych se měla cítit provinile, že jsem si udělala radost v oblíbeném butiku,“ má Aneta jasno.

Balancování na hraně Po partnerské rovnoprávnosti toužící Češky se o slovo sice začínají hlásit teprve až v posledních letech, trend tzv. vdaných single se ale prosazuje už od druhé poloviny minulého století. Šedesátá léta definitivně pohřbila ideál matky, která se obětuje pro děti a manžela. Něžnější polovička lidstva začala prahnout po naplnění svých vlastních zájmů, jež se mohou, ale nemusejí, shodovat se zájmy rodiny. Narůstající touha po vlastním uplatnění s sebou přinesla i větší svobodu v osobním rozhodování. Emancipace žen a hlavně jejich profesionální aktivita připravila muže o značnou část jejich bývalé moci v manželství. Neotřesitelné postavení pánů tvorstva nahradila společná zodpovědnost. Důsledkem toho slábne model tradiční rodiny, jež byla dříve místem kolektivních zájmů, a stává se místem k prosazování individuálních zájmů dospělých osob.

„V partnerském vztahu se dnes setkávají dvě víceméně rovnocenná individua se svými vlastními zájmy a vztah se tak stává obtížnější než kdy dříve. Zároveň ale dnes láska představuje hlavní zdroj smyslu a zakotvení ve světě zbaveném tradičních vazeb a povinností. Muži a ženy dále žijí spolu a dokonce přikládají partnerství větší význam než kdy dříve, ovšem stále za cenu většího přizpůsobení se a kompromisů ze strany jednoho z partnerů – v drtivé většině případů ženy,“ připouští odbornice na gender studies Radka Radimská. Smutným faktem bohužel zůstávají výsledky sociologických výzkumů, z nichž vyplývá, že ženy jsou mnohem častěji než muži v manželství nešťastné, stěžují si na nedostatek blízkosti, komunikace, účasti muže na chodu rodiny.

Na rozdíl od dob minulých ale nezůstávají sedět tiše v koutku. Díky své ekonomické soběstačnosti se o svou budoucnost nebojí. Své o tom ví i pětadvacetiletá Andrea: „Jsem rok vdaná a upřímně, skoro toho začínám litovat. Zdá se mi, že se mi můj manžel vzdaluje. Trávíme spolu čím dál tím méně času. Jeho nejvíc zajímá práce, kamarádi, přes víkend hodně sportuje – prý si tak nejlépe odpočine. Ale co já? Proč jsem se tedy vdávala, když muže skoro ani nevidím?! A když už je doma, unavený se svalí k televizi. A já jsem vlastně potom zase sama.“ Řešením je plánování: umět si rozdělit si povinnosti a dohodnout se, kolik času oba věnují sami sobě a kolik ho budou trávit společně.

Manžel tu není proto, aby zaháněl manželčinu nudu, a naopak. Oba jsou dospělými lidmi s vlastní osobností, zálibami, okruhem přátel... Není nutné sedět každou volnou chvilku doma „za pecí“, na druhou stranu určitou dávku času a úsilí vztah potřebuje. Svěřit si své každodenní starosti, pocity, zážitky, abyste věděli, čím žije ten druhý. Občas si udělat radost. Dokázat se zříci vlastního potěšení ve prospěch času stráveného s partnerem. Snažit se pochopit a být si navzájem oporou, když je potřeba. „Každý z nás má mít tolik sebevědomí, lidské – ženské i mužské hodnoty, aby si mohl být jist, že by dokázal žít i bez partnera. Manželství je soužitím ne dvou do sebe zaklíněných psychických invalidů, ale svébytných bytostí, které dokážou utvářet intimní vztahy a těšit se z nich, ale také být samy sebou,“ uzavírá docent psychologie Ivo Plaňava z Masarykovy univerzity.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy.„

ČTĚTE TAKÉ:
Proč muže přitahuje porno
Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nepříjemné profesní pomalu končí. Sice to není pravé ořechové, ale trošku se zvedáte ze dna. Motivujte se financemi, protože bez nich byste si nemohli nic koupit. Peníze na vás vždycky…

Nejčtenější články

Doporučujeme