Dvakrát s Evou Urbanovou v Národním divadle

17. 4. 2009
Dvakrát s Evou Urbanovou v Národním divadle
Příznivci operní divy Evy Urbanové mají v nadcházejících týdnech hned dvě příležitosti obdivovat pěvecké umění této výjimečné a vyhledávané sopranistky. Eva Urbanová, jejíž jméno je s respektem vyslovováno nejen u nás, ale i v souvislosti s předními světovými operními domy, vystoupí 26. dubna ve Zlaté kapličce na sólovém koncertu.

Vzdá během něj hold Antonínu Dvořákovi a Bohuslavu Martinů. Dva týdny poté, u příležitosti státního svátku 8. května, se na první scénu vrátí v titulní roli Smetanovy Libuše. Reprezentativní dílo Bedřicha Smetany je nerozlučně spjato s českou historií i s dějinami Národního divadla, v jehož prostorách zaznívá vždy při mimořádných příležitostech.

Zájemci o sólový koncert Evy Urbanové by si měli s nákupem vstupenek pospíšit. V tuto chvíli zbývají poslední volná místa. Na představení opery Libuše jsou vstupenky stále k dispozici ve všech cenových kategoriích a lze je zakoupit v pokladnách Národního divadla a předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal a Bohemia Ticket. Více informací je k dispozici na http://www.narodni-divadlo.cz>www.narodni-divadlo.cz.

Program písňového recitálu Evy Urbanové přináší výběr z překrásných lidových inspirací v díle Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. V první části večera zaznějí dva proslavené Dvořákovy písňové cykly – V národním tónu a Cigánské melodie. V prvním z nich Dvořák nesmírně citlivým a jímavým způsobem zhudebnil tři slovácké a jednu českou lidovou píseň, v Cigánských melodiích pak nechává interprety vyzpívat obdiv k volnosti lidského ducha a k povznášející síle hudby. Jako textová předloha mu posloužila stejnojmenná sbírka básní Adolfa Heyduka, inspirovaná životem slovenských Cikánů. Melancholií i nespoutanou divokostí lidové hudby jsou ovlivněny i Dvořákovy Dumky, šest mistrovských vět pro klavírní trio, z nichž tři přednesou houslistka Jana Vlachová a violoncellista Mikael Ericsson spolu s klavíristou Davidem Švecem.

Druhá část koncertu je věnována významnému výročí 50 let od úmrtí Bohuslava Martinů. Eva Urbanová přednese výběr z oblíbených Nových slovenských písní, které Martinů upravil pro zpěv a klavír po své návštěvě Slovenska roku 1920. Autor v nich zachovává původní písňové nápěvy a obohacuje je o stylový a efektní klavírní doprovod, na mnoha místech imitující neodmyslitelný cimbál. Dvě části výběru z Nových slovenských písní oddělí pozdní dílo Bohuslava Martinů a jedna z jeho posledních skladeb vůbec, Variace na slovenskou lidovou píseň pro violoncello a klavír v provedení Mikaela Ericssona a Davida Švece. Martinů se ve svých Variacích vrací ke tklivosti a melancholii slovenské písně, ale zároveň ji rozvíjí až do podoby nespoutaného tance a nachází v ní na sklonku vlastního života jiskru naděje.

Tento koncert je první z akcí, kterými se Národní divadlo podílí na mezinárodním projektu „Martinů Revisited“ spjatým se zmíněným autorovým výročím. Národní divadlo do tohoto projektu dále přispěje zahajovacím koncertem sezony 2009/2010, na němž bude uvedena velkolepá kantáta Bohuslava Martinů Gilgameš pod taktovkou Tomáše Netopila, premiérou nového nastudování opery Hry o Marii v hudebním nastudování Jiřího Bělohlávka a v režii Jiřího Heřmana a v neposlední řadě také výstavou o inscenacích hudebně-dramatických děl Martinů na scénách Národního divadla.

Titulní úloha Libuše, bájné kněžny s věšteckými schopnostmi, byla vždy svěřována předním sólistkám souboru Národního divadla. V aktuálním nastudování patří hlavní part právě Evě Urbanové. V dalších rolích vystoupí Martin Bárta, Luděk Vele, Valentin Prolat, Miloslav Podskalský či Roman Janál. Orchestr Národního divadla povede Oliver Dohnányi. Inscenace je dílem režiséra Petra Novotného, který se proslavil především úspěšnými muzikálovými produkcemi (Jesus Christ Superstar, Evita, Bídníci) a výtvarníků Ivo Žídka a Ireny Greifové, kteří jí vtiskli neotřelou podobu, inspirovanou Muchovou Slovanskou epopejí. Působivé jevištní výjevy odpovídají Smetanovu záměru historického tableau a vytvářejí atmosféru slavnostnosti s vrcholem v Libušiných závěrečných věšteckých obrazech. Poprvé byla opera Libuše Bedřicha Smetany uvedena 11. června 1881 v historické budově Národního divadla.

Sopranistka Eva Urbanová je od roku 1990 v trvalém angažmá v opeře Národního divadla, kde nastudovala řadu významných rolí svého oboru. V současné době zde dále vystupuje jako Kostelnička v Janáčkově Její pastorkyni a jako Amneris ve Verdiho Aidě. Eva Urbanová si vybudovala zvučné jméno i v zahraničí, kde nastudovala řadu rolí. Zazářila v newyorské Metropolitní opeře, dále na scénách jako milánská La Scala, Staatsoper v Hamburku, Covent Garden v Londýně, Opéra National de Paris, Teatro Real v Madridu, Volksoper ve Vídni, Los Angeles Opera. K zásadním rolím jejího repertoáru patří Verdiho Alžběta (Don Carlos), Leonora (Síla osudu), Pucciniho Tosca a Turandot, Mascagniho Santuzza (Sedlák kavalír), Wagnerova Ortruda (Lohengrin) a Alžběta (Tannhäuser), Smetanova Milada (Dalibor) a Dvořákova Cizí kněžna i Rusalka. Intenzivně se věnuje také koncertní činnosti. V nejbližších měsících ji čeká například v Madridu Janáčkova Glagolská mše či tři koncerty v Kambodže.

zdroj: Public relations opery Národního divadla

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Využijte své schopnosti na maximum, protože jste podnikaví a kreativní. Určitě se vám povede v obchodování skvěle. Nadřízený si vás pozve na kobereček a řekne vám, s čím je nespokojený.…

Nejčtenější články

Doporučujeme