Dýně - cenná zelenina s léčivými a zkrášlujícími účinky

Dýně - cenná zelenina s léčivými a zkrášlujícími účinky

Dýně jsou nádhernou ozdobou podzimních zahrádek. Málokdo z nás však ví, že tato zelenina má velmi léčivé, regenerující a zkrášlující účinky.

Na co je dýně bohatá?

Dýně je cenným zdrojem hořčíku, draslíku, mědi, selenu, sodíku, chlóru, železa, zinku, fosforu, vitamínu A, alfa-karotenu, luteinu. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny, omlazující kyselinu nukleovou a vlákninu.

Léčivé účinky této zeleniny

Konzumace dýně výrazně posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, podporuje správou funkci slinivky, působí močopudně, ulevuje chorobám ledvin, celkově regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu, dně a ateroskleróze. Obsah vlákniny velmi dobře působí na trávicí trakt, hlavně při vylučování toxinů z těla ven.

Dýňová očistná kúra

Po 3 dny konzumujeme pouze dušenou dýni (můžeme jí sníst, kolik chceme) a k tomu popíjíme 2, 5 litru vlažné vody, nic víc.

Dýně má omlazující a zkrášlující účinky

Tato zelenina díky komplexu cenných látek výrazně zpomaluje stárnutí organismu. Dopřávat bychom si ji měli nejméně 4x týdně. A věřte mi, že se budete cítit skvěle!

Nápoj dlouhověkosti

Potřebujeme: 1 dl šťávy z dýně, 2 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z mrkve, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy, 1 lžičku šťávy z rakytníku

Postup: Přísady smícháme a hotový koktejl popíjíme po douškách.

Dýňová semínka – přírodní zásobárna zinku a železa

V lidovém léčitelství se odnepaměti používala hlavně dýňová semena. Jsou totiž v našich podmínkách prakticky jediným zdrojem většího množství zinku a bez něho je celá řada nemocí takřka neléčitelná. Semena obsahují i fosfor, železo, vápník, vitaminy skupiny B, lecitin, nenasycené mastné kyseliny-linolovou a olejovou a další.

Ze semen se lisuje kvalitní olej, který pomáhá při obnově energie, dodává tělu potřebné živiny, zlepšuje kvalitu zubů, pokožky, nehtů i vlasů a pozitivně ovlivňuje trávicí trakt. Je velmi lehce stravitelný a také působí mírně projímavě. Čistý dýňový olej má velmi dobrý vliv na krevní zásobení mozku, zpomaluje kornatění cév, snižuje riziko infarktu myokardu a působí protizánětlivě. Jeho užívání rovněž zmírňuje močové infekce, kožní neduhy, alergie, astma, urychluje průběh nemocí i následnou rekonvalescenci. Vědecké výzkumy potvrdily, že pravidelná konzumace dýňového oleje je i výbornou protinádorovou prevencí.

Klepněte pro větší obrázek

Urologická kúra s dýňovými semínky

Tato procedura je velmi prospěšná při problémech s močovým ústrojím i ledvinami. Je i úžasnou prevencí zánětů způsobených zbytkovou močí.

Jak na ni?

Po dobu 14 dní 3x denně řádně rozžvýkáme 10 dýňových semen nebo 3x denně spolkneme půl lžičky dýňového oleje.

Posilující nápoj pro novopečené maminky

Ze semen této dýně se dá uvařit velmi posilující nápoj, který se doporučuje hlavně ženám těsně před a po porodu. Dvě lžíce semen lehce nasucho opražíme, přelijeme 0,5 litrem vroucí vodou, vaříme 30 minut, poté scedíme a nápoj je hotový. Pro maximální účinek by ho žena měla pít po dobu 7 dnů.

Masáže dýňovým olejem uvolňují bolavé bříško

Dýňový olej je úžasným masážním prostředkem. Osvědčil se mi především u dětí, při křečích způsobených nadýmáním.

Jak na ni?

Masáž bychom měli provádět v teplé místnosti a nesmíme si zapomenout pořádně prohřát dlaně o sebe. Olej naneseme na ruce a ty pak položíme na oblast pravé kyčelní kosti a provádíme malé, jemné krouživé pohyby nahoru až po žeberní oblouk. Potom masírujeme dolů směrem k levé kyčelní kosti. Hladíme kruh po kruhu, vždy na začátku nového kruhu na několik vteřin s lehkým tlakem a pak masírujeme plynulým pohybem dál. Masáž několikrát opakujeme. Provádíme jí 1 až 2 x denně.

Dýňová kosmetika

Dužinu i semena této zeleniny můžeme s úspěchem uplatnit i v kosmetice.

Hydratující pleťová maska

Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci najemno nastrouhané dýně, 2 lžíce zakysané smetany, 1 lžičku citronové šťávy

Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na obličej i dekolt a vše necháme 20 minut účinkovat. Poté umyjeme.

Výživná dýňová maska

Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci najemno nastrouhané dýně, 1 lžíci tučného tvarohu, 1 lžičku tekutého medu, půl lžičky citronové šťávy Postup: Ingredience smícháme dohromady, dýňovou směs nanášíme na obličej i dekolt a vše necháme 25 minut působit. Po uplynutí této doby opláchneme.

Maska ze semen dýně

Semenná maska působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku obličeje. Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých dýňových semen, 1 - 2 lžíce smetany. Postup: Semena rozmixujeme a smícháme se smetanou. Vzniklou směs naneseme na očištěný obličej a necháme 30 minut působit. Poté pokožku důkladně opláchneme.

Výživná semínková maska

Potřebujeme: 1 hrst dýňových semínek, 1 čajovou lžičku mandlového oleje, 1 čajovou lžičku tekutého medu Postup: Semínka rozmixujeme, pak je smícháme s olejem a medem. Vzniklou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit.

Pasta na odstraňování pih

Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých dýňových semínek, 1 lžičku mandlového oleje Postup: Semínka smícháme s olejem, vzniklou pastu naneseme na pihy. Po 30 minutách působení ji dobře spláchneme vodou.

Dýňový olej v péči o tělo

V kosmetice se dýňový olej obvykle aplikuje k zábalům proti padání vlasů či k potírání nehtových lůžek při štěpení a lámavosti nehtů. Tento olej působí velmi blahodárně na pokožku, zklidňuje ji, zjemňuje, hydratuje a zvláčňuje.

Výživná olejová koupel

Potřebujeme: 2 polévkové lžíce sladké smetany, 2 polévkové lžíce dýňového oleje Postup: Obě přísady smícháme dohromady a přidáme je do lázně.

Doporučujeme

Články odjinud