Dýňová polévka - hřejivý hit podzimu

Dýňová polévka - hřejivý hit podzimu
Přes efektní kreace šéfkuchařů až k jednoduchému chalupářskému vaření se početná a pohledná rodina dýní už napevno usídlila v našem jídelníčku. A jejím nejoblíbenějším zástupcem je bezesporu polévka. Pojďte si dát!

Oficiálně se jmenuje tykev turek, tykev velkoplodá nebo dýně či tykev obecná. Plody velikostně často odpovídají fotbalovému míči, někdy málem horkovzdušnému balonu, ale jsou i malé, podlouhlé, šišaté či všelijak zakroucené dýně a tykve nebo kabačky. Čeleď tykvovitých je prostě plodná a rozmanitá. K dýni obecné patří totiž i cukety, patisony, dýně špagetová a také typy dýně olejné, pěstované především pro semena.

K té velkoplodé patří například stále populárnější dýně hokkaidó, ale také třeba známá dýně pečárka ze Slovenska. Pozor ale, pokud pěstujete různé dýně, často se mezi sebou zkříží.

Od chvíle, kdy se do Evropy dostala se španělskými kolonizátory z Jižní Ameriky, spokojeně se usídlila i ve staré dobré Evropě. Daří se jí prakticky všude a její plazivé výhonky dokážou mírumilovně kolonizovat i přilehlé pozemky. Jediné, čím dýně trpívá, je plíseň. Velké oranžové dýně jsou po uzrání prakticky nezničitelné, jakmile slupka ztvrdne, dužnina pod ní zůstává dlouho beze změny. Taková dýně je vlastně jakousi samostatnou skladovací jednotkou, protože i z exempláře průměrné velikosti toho navaříte opravdu dost.

Kamarádka indiánů

V severní části Ameriky byla dýně rovněž nepostradatelnou plodinou původního obyvatelstva a dokonce se stala i svým způsobem zachráncem anglických přistěhovalců. Údajně jim již první zimu v nové domovině hrozila smrt hladem, ale indiáni se nad nimi slitovali a přinesli jim dva své typické pokrmy, dýni a krocana. Ty jsou od té doby symbolem a povinným jídlem na Den díkůvzdání, který vzdává čest právě této události. I dnešní americká kuchyně využívá dýni velice často a dost inovativně. Indiáni z ní pak zužitkovávali naprosto všechno – z rozklepaných a usušených proužků kůry například splétali podložky a košíky a samozřejmě ji i sušili jako výživnou pochutinu. Kolonisté z ní vařili třeba i pivo – a zejména nepostradatelnou polévku. Vyzkoušejte jeden z mnoha receptů!

Krémová dýňová polévka

Na 4 porce, Příprava: 30 minut

2 lžíce olivového oleje

2 cibule, nadrobno nakrájené

1 kg dužniny dýně, bez semínek, nakrájené

700 ml zeleninového vývaru 150 ml smetany ke šlehání

sůl, pepř, bylinky, případně muškátový oříšek na dochucení

trocha šlehačky k podávání

Olej rozehřejte v hrnci a zlehka na něm osmažte nakrájenou cibuli. Smažte asi 5 minut, až cibule zkřehne, ale nezabarví se. Vsypte kousky dýně a za občasného promíchání smažte ještě asi 10 minut, až začně měknout. Vlijte vývar, povařte ještě 10 minut, přidejte smetanu a polévku pak tyčovým mixérem rozmixujte. Dochuťte a podávejte, případně doplněnou kopečkem šlehačky, ale i chlebovými krutony, praženými loupanými dýňovými semínky či rozdrobeným výraznějším sýrem.

Know-how

  • Dýně je velice bohatá na životně důležité antioxidanty a vitaminy, například provitamin A, karoten.
  • Antioxidant zeaxanthin, na který jsou dýně bohaté, pomáhá proti věkem podmíněné degeneraci sítnice u starších lidí. * Je to popínavá rostlina z čeledi tykvovitých, k níž patří také okurky či melouny. Její plody se správně nazývají bobule.
  • Barva dýně je závislá na obsahu pigmentačních látek ve slupce a dužnině, a tak přestože jsou oranžové nejznámější, existují i dýně se slupkou zelené barvy, pruhované, žlutobílé a dokonce i přirozeně našedlé.
  • V dýni najdeme i hodně vitaminů skupiny B, například foláty, niacin a pyridoxin (B6), thiamin a kyselinu pantothenovou.
  • Z minerálních látek jsou důležitá stopová množství mědi, vápníku, draslíku a fosforu.
  • Skvělým zdrojem zdravotních benefitů jsou i dýňová semínka. Vláknina, nenasycené mastné kyseliny, proteiny, železo, niacin, selen, zinek... a vůbec žádný cholesterol!


Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nepříjemné chvíle v momentální práci jsou doslova na denním pořádku. Ještě to chvíli vydržte a nebudete určitě litovat. Kdybyste ze zaměstnání odešli už nyní, nebylo by to nejlépe…

Nejčtenější články

Doporučujeme