Egypt - země mnoha tváří

11. 6. 2010
Egypt - země mnoha tváří
Přeneste se ze srdce Evropy do země, kde se historie prolíná s přítomností. Kromě prohlídky starověkých památek si odvezete nezapomenutelné zážitky z výletů do pouště na velbloudech nebo potápění mezi korálovými útesy.

Poznejte bránu Afriky, kde moderní civilizace stále naráží na hranice staletých tradic. Historie se zde začala psát na prapočátku lidské civilizace a stále je zahalena mnoha tajemstvími. Ve světě odlišných zvyklostí, náboženství, kultury i myšlenkových pochodů plyne čas pomaleji a spěch a stres jsou neznámými pojmy. Hlavně díky památkám, které připomínají dobu faraonů, se Egypt již dávno stal jednou z turisticky nejatraktivnějších destinací, kterou vyhledávají cestovatelé toužící po poznání zajímavých míst.

Poušť tvoří devět desetin celého území, přitom ale úzký pás podél Nilu patří k nejúrodnějším oblastem na světě. Pobřeží Rudého moře s teplou, průzračně čistou vodou, korálovými útesy a množstvím pestrobarevných ryb je přímo předurčené ke koupání i potápění a nabízí pro dovolenou ty nejlepší podmínky.

Egypťané je poskytují v moderně vybavených hotelech a celých rekreačních komplexech s kvalitními službami. Pokud chcete vyrazit na dovolenou s dětmi, využijte nabídku některého z baby friendly hotelů, které mají řadu předností – dětské koutky, židličky, služby animátorů, a některé dokonce pořádají i diskotéky pro děti. Stálé slunečné a teplé počasí umožňuje rekreaci po celý rok. Díky tomu všemu můžete od cesty do Egypta očekávat neobyčejné zážitky.

Hurghada Je nejznámějším egyptským letoviskem. Malá rybářská vesnička se od 70. let minulého století rozvíjí jako turistické centrum, které dnes stojí na téměř dvacetikilometrovém pásu pláží. Velkou výhodou Hurghady je, že dokáže vyhovět zájmům a představám všech návštěvníků.

Pokud chcete dovolenou prožít aktivně, můžete se věnovat vodním sportům, potápění nebo výletům do pouště na velbloudech, oslech, či dokonce čtyřkolkách. Jestliže toužíte spíš po klidné dovolené, můžete jen odpočívat na pláži a občas se vykoupat v průzračném moři. Zažijete zde i atmosféru arabského světa. Stačí vyjít z hotelového areálu a hned se ocitnete ve městě s mešitami a bazary. Letovisko je velmi populární, proto počítejte s tím, že na pláži určitě nebudete sami. V poměrně dostupné vzdálenosti vás čekají proslulé památky, jako jsou Luxor, Karnak, dosažitelné jsou i pyramidy v Gíze.

Sharm el Sheikh Původně přístav na břehu Rudého moře se za poslední desetiletí stal jedním z nejnavštěvovanějších míst v Egyptě. Vybrat si zde můžete z bezpočtu moderních hotelů, restaurací a obchodů soustředěných kolem nádherné zátoky Naama Bay. Letovisko nabízí i bohaté sportovní zázemí s tenisovými kurty a golfovými hřišti.

Nejvíc ale oceníte úžasné podmínky pro potápění. Mezi neporušenými korálovými útesy se předvádějí stovky druhů fantasticky zbarvených ryb. Pokud hledáte jedinečnou přírodu, příjemné klima, a hlavně nádherný podmořský svět, pak je Sharm el Sheikh tou správnou volbou. Uspokojí vás ale i památky, z letoviska se dostanete do kláštera sv. Kateřiny ve výšce 1750 metrů nad mořem u hory Sinaj.

Taba Letovisko se vyznačuje krásnou přírodou, horskými sceneriemi a snad nejhezčím mořem v Egyptě. Luxusní prostředí a volnější pláže jsou pro Tabu příznačné. Užijete si zde komfortního zázemí hotelů, které tvoří uzavřený komplex s letištěm.

Pokud ho neopustíte, nepoznáte pravou arabskou atmosféru, ale zase se vyhnete obvykle všudypřítomným pouličním prodavačům, kteří někdy dokážou být až nepříjemně vtíraví. Taba leží v Akabském zálivu a podobně jako Sharm el Sheikh poskytuje ideální podmínky pro potápění. Při pobřeží objevíte úžasně průzračnou vodu a zcela zachovalé korály. Kromě toho představuje ideální místo pro výlety do sousedních států – Jordánska a Izraele. Navštívit můžete Jeruzalém a výlet do Izraele lze spojit s koupáním v Mrtvém moři. Nezapomenutelný zážitek si také odnesete ze skalního města Petra v Jordánsku s unikátním chrámem vytesaným do skály. Vypravit se můžete také na Mojžíšovu horu.

Marsa Alam V dosud poměrně neznámém letovisku si užijete klidnou dovolenou, kterou si můžete zpestřit pozorováním poutavých podmořských scenerií. Marsa Alam se nachází severně od Východní pouště, asi 200 km na jih od Hurghady, na pobřeží Rudého moře. K rozvoji zde došlo v posledních deseti letech díky novému letišti. V letovisku najdete širokou nabídku sportovních činností, kulturních akcí a také netradičních výletů. Mezi údolím Nilu a Marsa Alam se například nachází archeologická lokalita, kde se od nejstarších dob faraonského Egypta těžily smaragdy.

Místo se nazývá Kleopatřiny doly a v jeho okolí vás zaujmou také zbytky původních staveb nejen ze staroegyptské, ale i římské doby. Z Marsa Alam se můžete vydat také do Východní pouště a záleží jen na vás, jestli si vyberete romantickou cestu na velbloudech či pohodlnější výlet na čtyřkolkách nebo v terénních autech.

Další zajímavé články se dočtete v časopise Maminka.

ČTĚTE TAKÉ:
Doma, a přesto v práci - díl I.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Smířili jste se s tím, že leden není váš favorizovaný měsíc. Prostě jste se všemu přizpůsobili a jedete dále. I když se vám to nezamlouvá, dá se to vydržet. Pokud jste se nedávno rozešli,…

Nejčtenější články

Doporučujeme