Eliška Balzerová vyhrála Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Ženy v pokušení Profimedia

Eliška Balzerová vyhrála Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Ženy v pokušení Profimedia

Eliška Balzerová ve filmu Ženy v pokušení Profimedia
Eliška Balzerová vypadá i na prahu sedmdesátky pořád skvěle Profimedia
Eliška Balzerová se svým hereckým kolegou Josefem Abrhámem v pokračování Nemocnice na kraji města Profimedia
Eliška Balzerová se svými hereckými kolegyněmi na premiéře filmu Ženy v pokušení Profimedia
14
Fotogalerie

Eliška Balzerová: Herečka, která zachránila divadlo a fotila se v 60 nahá

Eliška Balzerová oslaví v sobotu 25. května své již sedmdesáté narozeniny. Sympatické modrooké blondýnce by její věk nikdo nehádal a není se čemu divit. Stále se totiž aktivně věnuje filmu, divadlu i dabingu.

Hraní měla v krvi

Eliška Balzerová rozená Havránková přišla na svět 25. května 1949 ve Vsetíně. Její maminka působila v ochotnickém divadelním spolku, takže svou dceru k lásce k herectví vedla už odmalička. Bylo proto naprosto přirozené, že Eliška vystudovala nejprve brněnskou konzervatoř a po ní i Jamu. Její první angažmá pak přišlo v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a už o šest let později se uchytila v pražském Divadle na Vinohradech, kde působila dlouhých dvacet sezon. Hrála také v Národním divadle.

Pokračování 2 / 5

Průlom nastal v Nemocnici

V roce 1971 dostala Eliška Balzerová první příležitosti stanout před kamerou, a to ve filmech Karla Steklého Svět otevřený náhodám a Lupič Legenda. Její životní rolí se ale stala postava lékařky Alžběty Čeňkové v seriálu Nemocnice na kraji města. Právě díky ní si ji čeští diváci rychle zapamatovali a mají ji v povědomí dodnes. Tehdy jí bylo pětadvacet let a stala se velmi žádanou herečkou. V následujících letech se objevila nejen v pokračováních Nemocnice na kraji města po dvaceti letech a Nové osudy, ale i v řadě předních českých filmů jako Vrchní, prchni!, Pěsti ve tmě, Městem chodí Mikuláš nebo v komedii tisíciletí S tebou mě baví svět.

Pokračování 3 / 5

Divadelní prkna neopustila

I když zářila v řadě filmů, prkna, která znamenají svět, ani tak neopustila. V 90. letech minulého století se spolu s hercem Tomášem Töpferem pustila do úspěšné záchrany chátrajícího Divadla Na Fidlovačce. Stala se ředitelkou Nadace Fidlovačka a v roce 1998 byla u znovuotevření divadla, které odstartovalo svoje nové období premiérou hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, kde Eliška Balzerová ztvárnila Němku Margaretu. Na Fidlovačce si zahrála několik her a po odchodu Tomáše Töpfera v roce 2012 se dokonce stala ředitelkou divadla, kde působila do roku 2016.

Pokračování 4 / 5

Nahoty se nebojí

Eliška Balzerová nemá problém ani se stydlivostí. Bylo jí už šedesát let, když odhodila zábrany a svlékla se na titulní stranu časopisu Reflex. Šlo o mediální podporu filmu Ženy v pokušení, kde si Balzerová zahrála bývalou extravagantní herečku Vilmu, která vedla velice bouřlivý erotický život. Za tuto roli navíc získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon. Ve filmech se za svůj život svlékla jen několikrát. Nahá si zahrála ve filmu Karla Kachyni Zlatí úhoři a v inscenaci Jiřího Adamce Ale je ženatý.

Pokračování 5 / 5

Soukromí je pro ni svaté

Je známo, že Eliška Balzerová si své soukromí velmi střeží. „Mám ráda svůj klid, snažím se hlídat si své soukromí a moc si lidi nepřipouštím,“ říká herečka. Ve svých nadcházejících sedmdesáti letech vypadá stále skvěle a radost jí dělají především její dvě vnučky. Stále se věnuje nejen dabingu, ale i aktivnímu hraní. Naposledy se objevila například ve filmu Jiřího Vejdělka Tátova Volha. Nezanedbává ani divadlo, stále totiž účinkuje ve hře Můj báječný rozvod ve Studiu Dva. A ráda tráví čas ve Všenorech, které označila za svoje nejmilejší místo.

Doporučujeme

Články odjinud