Elixír mládí zvaný retinol: V čem je pleti prospěšný a kdy ho raději nepoužívat? | Foto: iStock

Foto: iStock

Elixír mládí zvaný retinol: V čem je pleti prospěšný a kdy ho raději nepoužívat?

Ačkoliv se retinol objevuje v kosmetice už dlouhá léta, v poslední době je o něm slyšet stále víc. A není divu, dokáže totiž bezbolestně a viditelně omladit pleť a omezit tvorbu vrásek. Co je tento zázračný lektvar zač a jak ho používat?

Co to je retinol?

Retinol je aktivní složkou vitamínu A, který účinně funguje jako antioxidant. Pozitivní účinky retinolu na projevy stárnutí pleti jsou známé už dlouho, objeven byl v roce 1913 a poprvé se ho podařilo syntetizovat ve 40. letech. Derivát vitamínu A neboli retinol proto najdete ve spoustě kosmetických produktů, které jsou určené k boji proti vráskám. Původně se retinol používal výhradně jako lék na akné, jeho možnosti jsou ale mnohem širší.

Jak omladit obličej cvičením? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Co dokáže?

Díky své schopnosti exfoliace pokožky, tedy olupování, snadno a rychle odstraňuje odumřelé kožní buňky, podporuje tvorbu kolagenu a kolagenových vláken. Proto je považován za elixír mládí – pokud je aplikován na pokožku správně, může ji vizuálně omladit. Výsledky jsou rychle viditelné: dochází ke stažení pórů, pokožka má jemnější vzhled, mizí mimické vrásky, díky retinolu se také snižuje množství viditelných pigmentových skvrn. Dnes se získává nejen z přírodních zdrojů, ale také se vyrábí synteticky, svůj prostor našel i ve farmaceutickém průmyslu.

Pokračování 3 / 5

Jakou koncentraci zvolit

Obecně platí, že pokud jste retinol nikdy nezkoušela nebo máte extrémně citlivou pleť, je dobré začít s produktem, který obsahuje retinol v nízké koncentraci, například 0,3 %. Pokud se rozhodnete pro sérum, začněte také s malou koncentrací retinolu, a to zhruba v rozmezí 0,5–0,6 %. Na vyšší koncentrace derivátu vitamínu A (například 1 %) se doporučuje přecházet postupně, minimálně po třech měsících pravidelného používání koncentrace nižší. Právě pravidelnost je klíčem ke správnému působení retinolu na pokožku. Ideální variantou je napevno zakomponovat produkty s retinolem do své večerní pleťové péče. Jedině díky disciplinované aplikaci se můžete těšit na zářné výsledky.

Pokračování 4 / 5

Jak retinol používat?

Vyčistěte pleť, použijte tonikum a produkt s obsahem AHA či BHA kyselin, které podpoří exfoliaci. Následně aplikujte retinol v podobě séra či krému. A nešetřete, naneste ho nejen na obličej, ale i krk a dekolt. Pokračujte běžným hydratačním krémem a očním krémem či sérem. S ohledem na účinnost retinolu jej nanášejte vždy na noc, ve dne na pleť aplikujte přípravky s vyšším SPF, pleť totiž bývá citlivější na sluneční záření.

Pokračování 5 / 5

Negativní účinky

Stává se, že zpočátku bude na retinol pokožka výrazněji reagovat, objeví se jemné suché šupinky kůže nebo červené fleky. Prvních pár dní je to normální, pleť si zkrátka na silný přípravek musí zvyknout a olupování kůže je známkou její regenerace. Pokud však potíže přetrvávají, je lepší retinol vynechat, jinak se mohou dostavit nepříjemné negativní účinky, jako je popálení a podráždění pokožky, v nejhorších případech až výskyt ekzému. Retinol navíc nemůžete používat, pokud jste těhotná nebo kojíte.

Doporučujeme

Články odjinud