Emil Zátopek si musel svou ženu vybojovat. Miloval ji víc než běh

23. 11. 2018
Před pár dny uplynulo osmnáct let od jeho smrti. Sportovec století, držitel osmnácti rekordů, několikanásobný olympijský vítěz prožil život mezi dvěma láskami. Emil Zátopek miloval běh a svou ženu, které byl věrný až do konce svého života. Vítězství považoval za krásnou věc, ale přátelství si vážil víc.

Emil Hrozný nebo Česká lokomotiva

Neexistuje snad nikdo v České republice, kdo by neznal jeho jméno. Žádný sportovec nezískal tolik rekordů a žádný snad nebyl tak houževnatý jako on. Za svou běžeckou kariéru nasbíral Emil Zátopek čtyři zlaté olympijské medaile! Říkalo se mu Emil Hrozný nebo Česká lokomotiva. Jeho heslem bylo: Když nemůžeš, přidej.

Narodil se v roce 1922 v chudé rodině a měl ještě sedm sourozenců. V šestnácti začal pracovat v Baťových závodech ve Zlíně a tam také začala jeho běžecká kariéra. V roce 1945 se na atletických závodech potkal se svou budoucí ženou Danou. Mnozí o nich prohlašovali, že k sobě pasovali jako lžička s vidličkou. Pár, který si byl souzen. Oba se narodili ve stejný den ve stejném roce.

Dřina a dril

Ale stejně jako běhání neměl zadarmo i Danu si musel vyvzdorovat. Svatbu si nepřála její rodina ani komunisté. Emil ji ale miloval tak moc, že dal všem ultimátum: buď Dana, nebo konec běhání. Kdo by chtěl přijít o takového běžce? Svatba se uskutečnila v roce 1948 a Dana se stala jeho celoživotní láskou a oporou. Jediné, co jim bůh nedopřál, byly děti.

Zátopek se proslavil neortodoxním tréninkovým stylem. Běhal v každém počasí, na nohách měl třeba těžké kanady, aby si pak při opravdovém závodě připadal lehčí. Měl tvrdou palici a pevnou vůli. Nikdy se nevzdal. Největší úspěch přišel v roce 1952 na olympijských hrách v Helsinkách, kde vyhrál ve třech disciplínách – závody na 5 a 10 kilometrů a neuvěřitelné bylo zlato za maraton, který tehdy běžel poprvé v životě! Tyhle hry byly ovšem famózní i pro Danu, zde získala zlato za hod oštěpem!

Bojoval za svobodu slova

V roce 1958 skončil se závodní kariérou, už nebyl v kondici. Jeho milovaná Dana ještě závodila a v roce 1960 získala stříbro na olympiádě v Římě. Manželé spolu prožili celý život, a jak mnohokrát Dana v rozhovorech říkala, prosmáli ho. Humor je spojoval, a možná i proto jejich láska vydržela tak dlouho.

V roce 1968 se politicky angažoval a spolu s Lukášem Vaculíkem a Luďkem Pachmanem se zasazoval za uchování svobody slova. Propustili ho z armády a dlouho pracoval jako pomocný dělník při hloubení studen. Po revoluci byl rehabilitován a pracoval až do důchodu v ČSTV. Prý se tam ale necítil dobře, byl zvyklý tvrdě dřít. Zemřel 22. listopadu 2000 a pohřbený je v rožnovském skanzenu. Jeho manželka Dana stále žije, je jí úctyhodných 96 let!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Měly byste si pamatovat, že plánovat rekonstrukci na domě bez souhlasu rodinných příslušníků je zhola nemožné. Zkuste si všichni sednout a pobavit se o tom, jak by to mělo vypadat. Určitě…