Endometrióza: Bolestivé onemocnění, které může způsobit neplodnost

17. 10. 2019
Endometrióza: Bolestivé onemocnění, které může způsobit neplodnost
V dnešní době jde o jednu z nejčastějších gynekologických diagnóz u žen v reprodukčním věku. Ve dvaceti až padesáti procentech může být příčinou neplodnosti. U každé ženy se pak nemoc projevuje odlišně, proto je někdy složité ji diagnostikovat.

Příčiny vzniku endometriózy

Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje samozřejmě jenom ženy, jedná se totiž o stav, kdy se výstelky dutiny děložní (endometrium) dostávají do dutiny břišní, kde se mohou uchytit na ostatních ženských orgánech v pánevním dně. Kousky endometria se mohou dostat krví až do močového měchýře nebo do plic, vzácně i do sítnice oka. Většinou se však usazují v dutině břišní. 

Proč se tak děje? Proč dochází k tomuto onemocnění? Endometrióza je způsobena hormonální nerovnováhou, kdy se estrogen v těle ženy stane dominantním hormonem. Buď začne tělo produkovat více tohoto hormonu, nebo naopak sníží produkci hormonu progesteronu a estrogen převáží. Na vině mohou být i další důvody, lékaři nejsou schopni přesně stanovit skutečnou příčinu vzniku onemocnění. 

Projevy endometriózy

To, že výstelka dělohy (endometrium) neodchází při menstruaci z těla, ale vytváří v něm ložiska, je samozřejmě problém a může ženám způsobit různé komplikace. Škála projevů je hodně široká. Některé ženy o své nemoci ani neví, nijak jim alespoň v určitém životním období nekomplikuje život. Jiné ženy kvůli endometrióze nemohou normálně fungovat. Mezi nejčastější příznaky patří velmi silná a bolestivá menstruace, chronická bolest v oblasti pánve, křeče během ovulace (ale i mimo ni) v podbřišku, bolesti při močení či při stolici a v nejhorším případě pak poruchy plodnosti. K bolestem dochází z důvodu srůstů v oblasti malé pánve. Pokud má žena dlouhodobě podobné potíže, měla by je řešit – prvním krokem je správná diagnóza.

Jak se nemoc diagnostikuje?

V případě výše uvedených potíží by žena měla vyhledat svého gynekologa, který jako první provede ultrazvukové vyšetření. To už může hodně napovědět, ale nemoc potvrdí až laparoskopické vyšetření. Laparoskopie je poměrně běžný a snadný zákrok, který probíhá v celkové anestezii, takže nebudete nic cítit. Při tomto zákroku se zavede do břicha malými otvory kamera, která zkoumá a hledá ložiska endometriózy. Teprve poté, co je diagnóza potvrzená, je možné začít s léčbou.

Nejvhodnější metody léčby

Léčba tohoto onemocnění je velmi komplikovaná a během na dlouhou trať. Výsledek je bohužel nejistý. Léčit lze buď neinvazivně, tedy hormonálně, kdy se ženě podávají hormonální léky v podobě tablet nebo injekcí, nebo chirurgicky. Někdy se obě metody kombinují. Hormonální léčba vede k tomu, aby se zabránilo dalšímu růstu sliznice na místech, kde se normálně vyskytovat nemá. Bohužel tato metoda má svá negativa, spousta žen trpí projevy připomínajícími klimakterium. Mají návaly, deprese, poruchy spánku. Po ukončení hormonální léčby by tyto projevy měly vymizet. Chirurgický zákrok probíhá tak, že se při něm operativně odstraní ložiska endometriózy. V případě žen, které chtějí otěhotnět, se postupuje velmi opatrně a odstraní se ložiska, srůsty či cysty. Radikálním řešením je pak odstranění dělohy, vejcovodů a vaječníků a všech ložisek endometriózy. To se ale provádí u žen, které již děti neplánují. Cílem obou metod je odstranit bolestivost a zlepšit kvalitu života. Až v 70 procentech však dochází k recidivě, pokud se neodstraní děloha.

Možnosti v podobě fyzioterapie

Mnohé ženy, u nichž došlo k recidivě i po hormonální léčbě, se pokusily o alternativní přístup. V některých případech se velmi osvědčila fyzioterapie, cvičení podle Ludmily Mojžíšové či tradiční čínská medicína. Díky fyzioterapii či cvičení podle Mojžíšové dojde k zlepšení svalové dysbalance v oblasti pánve, odstranění blokády žeber nebo páteře a podobně. Ovšem každá žena by nejprve měla vyloučit orgánové onemocnění a potvrdit funkčnost reprodukčních buněk, teprve pak by měla zkusit fyzioterapii.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Skloubit pracovní povinnosti a rodinu začíná být na hraně vašich možností. Covidové zákazy vás limitují, a pak jste celkově rozladění. Zkuste se přizpůsobit a o problémech s partnerem více…

Nejčtenější články

Doporučujeme