Energetické nápoje pomáhají při chemoterapii

19. 6. 2002
Energetické nápoje pomáhají při chemoterapii
Italský tým vědců přišel na způsob, jak ulehčit útrapy nemocným rakovinou, kteří podstupují chemoterapii. Cestou ke zmírnění nepříjemných příznaků, které chemoterapii provázejí, se zdají být energetické nápoje! Ťčinnou látkou v energy drincích, oblíbenými hlavně mezi mládeží a sportovci, která dokáže podstatně zmírnit nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie, je podle odborníků karnitin.

Energetické nápoje pomáhají při chemoterapii

Klepněte pro větší obrázek Italský tým vědců přišel na způsob, jak ulehčit útrapy nemocným rakovinou, kteří podstupují chemoterapii. Cestou ke zmírnění nepříjemných příznaků, které chemoterapii provázejí, se zdají být energetické nápoje! Ťčinnou látkou v energy drincích, oblíbenými hlavně mezi mládeží a sportovci, která dokáže podstatně zmírnit nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie, je podle odborníků karnitin.

„Karnitin snižuje únavu pacientů a díky dalším vitamínům z energetických nápojů pak lépe reagují na léčbu,“ uvedl vedoucí lékařského projektu Francesco Graziano, který podrobil výzkumu padesát pacientů procházejících chemoterapií. „Nápoj s názvem Carnitene jsme podali několika desítkám nemocných. Devadesát procent z nich se po týdnu pití drinku cítilo mnohem silnějších,“ přibližuje s nadšením výsledky výzkumu italský lékař s tím, že právě slabost a vyčerpání jsou velmi nepříjemnými vedlejšími účinky chemoterapie.
Graziano vidí řešení v látce nazvané l-karnitin, která se v lidském těle přetváří na aminokyselinu zvanou karnitin. Ta se pak v těle stává zásobárnou energie pro svaly. „Během chemoterapie u mnoha pacientů klesne obsah karnitinu v krvi, a to je podle mého názoru jeden z důvodů, proč se cítí vyčerpaně. Z toho logicky plyne, že pokud jeho hladinu v krvi zvýšíme, měli bychom odstranit i únavu,“ míní lékař.
Karnitin je v současné době vyráběn pouze pro klinické účely a není běžně dostupný. „Přesto je na trhu několik energetických drinků pro sportovce, které l-karnitin obsahují,“ říká Graziano a dodává, že je nezbytné výsledky jeho výzkumu nyní prokázat na větším počtu pacientů. (Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Konstelace Uranu s Marsem vás důrazně varuje před neuváženým hodnocením konání jiných lidí. Vyvoláte tím napětí, které vás bude stát nejen pár bezesných nocí, ale možná i ztrátu důležité…

Nejčtenější články