Komentáře k článku zpět na článek

Kim 14. 9. 2022 | 06:19

Nej­ra­dě­ji bych šla za Bar­bo­rou a vy­na­da­la jí.
Jako za co, za rozdílný přístup k výchově? Za to, že kamarádka není tak puritánská jako vy? Pardon, ale musím se smát. Výše v článku píšete, že by jsme si nenechala od dítěte mluvit do vedení domácnosti (ve které přitom dítě žihe, tudíž si myslím, že názor by říct mohlo?). Ale zároveň chcete mluvit do výchovy rodině, ve které nežijete a nic vám po tom není. To si myslíte, že ve 14 se holky ve škole baví o Barbínách? Nebuďte naivní. Mám 10letou dceru a i ta má víc informací než já v 15. No a co. Já své dceři radši vše vysvětlím, přesně jako vaše kamarádka, než aby hledala na netu a narazila nedej Bože na úchyla.

SandraN 13. 9. 2022 | 12:52

Myslím, že to zajímá obě holky a vybraly si k dotazu tu vstřícnější matku. Za tou druhou s dotazy tohoto typu jít nehodlají. Tak může paní být klidná.
Jsou i horší situace. Potkala jsem s kočárkem v osmdesátých letech dvojici matku a dceru. Obě byly vyjevené, ubulené, rozčilené, bylo vidět, že přijely z venkova a v našem městě se vůbec nevyznají. Ta třináctiletá byla těhotná a její matka ve stavu těsně před infarktem. Hledaly gynekologii. V centru. No. Matka se mě zeptala, co tomu říkám. Povídám, že to jsem ještě nezažila, vidět těhotné dítě. Vidíš, řekla dceři matka. Nejradši bych tě přerazila.
Tak je snad lepší,když se potomek zeptá, i když to nám rodičům přijde trapné se o tom bavit...

mambule 13. 9. 2022 | 11:41

@Elynor: V dávných dobách se většina lidí, pokud vůbec přežili novorozenecký, kojenecký a dětský věk, dožívala mnohem kratšího věku. Vždyť i ty první tři manželky Karla IV. zemřely coby mladice. Takže pokud chtěli lidé tehdy odchovat své děti aspoň do počátku dospělosti, nezbylo jim, než si je pořídit už na počátku vlastní dospělosti. Tedy optimálně někdy kolem 15 let.

Josef 13. 9. 2022 | 11:03
Elynor 13. 9. 2022 | 09:15

Dodatek - dceru nemám, ale musela jsem vysvětlit tyhle věci synkům, což se dělo zhruba kolem jejich 14 let, a osobně bych byla radši, kdyby jim to vysvětlil tatínek, jenže oni se holt chlapci přišli zeptat mě. Netvrdím, že jsem to vysvětlila nějak geniálně, ale soudě dle výsledku (= nepřivedli v 16 letech žádnou spolužačku do jiného stavu) to splnilo účel. Mít dceru, asi bych ji informovala pro jistotu ještě o něco dříve, nejlépe ještě před tím, než by měla první menstruaci. Což bych řekla, že bývá dřív než ve 14 letech.

Radna 13. 9. 2022 | 09:09
Elynor 13. 9. 2022 | 09:05

Doba je zvrácená, jo? No, nevím. Karel IV. si vzal Annu Svídnickou, když jí bylo 14 let. V patnácti mu porodila dceru Elišku. Nebylo to nic neobvyklého, v té době. Sama si pamatuju několik spolužaček, které byly soudně tzv. "zplnoletněny", aby se mohly vdát před 18.rokem jejich věku, a následně měly potomky. Mívala jsem sousedku, která sama měla dceru ve svých 16 letech a tato dcera sama měla dítě už ve čtrnácti letech. Čili sousedka byla babičkou ve velice mladém věku. Troufám si tvrdit, že kromě jiného byl příčinou podobných událostí právě nedostatek informací o sexu obecně, o antikoncepci zvláště. My jsme si s kámoškami dávno tomu taky vyměňovaly "zkušenosti" - vesměs právě vyčtené z knih nebo získané vyprávěním, a různě jsme teoretizovaly, přestože praxe sestávala tak akorát z nesmělých pohledů, držení za ruku, a maximum bylo nešikovné políbení se se spolužákem někde za keřem, nebo potmě v kině.

Radna 13. 9. 2022 | 08:30

Myslím, že se pisatelka nemusí bát, že za ní dcera přijde s tímto dotazem. Za prvé, určitě se už přesně dozvěděla od kamarádky, co její máma říkala, za druhé svou matku zná a ani by jí nenapadlo za ní s čímkoli podobným jít. Nemyslím, si, že ve čtrnácti zjišťovat věci o sexu znamená, že holky na to holky chtějí okamžitě vlítnout, prostě chtějí vědět... . A probírat to s kámoškama a těšit se, nebo se bát. Podle mě to k tomu (i o trochu mladšímu) věku patří. Pisatelky dcery je mi líto, nemá zrovna vstřícné rodiče. A matka asi vůbec děti nezná. To bude ten "odstup" :-/
Moje představa rozhovoru těch dvou holek :
Hele, jak jsme se bavily jak bejt dobrá v posteli, tak jsem se zeptala mámy a ta řikala blabla.! Super ne?
No to je dobrý, a myslíš, že blabla dlouhá konverzace na téma.
a na konci povzdech Sandry: No twl ty se máš, že se o tom můžeš s mámou bavit, ta moje by mě zamkla doma a jen bych dostala nalejvárnu na téma sexu po svatbě a jak ona začala až dospělá ...
No, ať pisatelka čeká, že za ní dcera přijde. Já sázím 100% že ne. A zaslouží si to.

mambule 13. 9. 2022 | 08:00

Že se 14leté holky zajímají o sex je úplně normální. Ba vzpomínám si, že před půlstoletím jsem se o sex zajímala ještě v o několik let mladším věku Otázku, jak být dobrá v posteli, by nemělo být tak těžké překlopit do daleko zásadnější otázky - jak nechtěně neotěhotnět. Zkuste dceři nejprve vysvětlit, že příroda nevytvořila sex pro zábavu lidí (přestože ho z 99,9 % pro zábavu provozují), ale kvůli rozmnožování. A že je tento imperativ přírody velmi silný. Tedy když chce být dcera dobrá v posteli, je to jen maskované úsilí přírody o rozmnožení vaší dcery. A že dcera musí být velmi rafinovaná a opatrná, aby zvítězila nad přírodou a ne příroda nad ní. Jak mám ve zvyku, přidám příhodu ze svého života: když bylo mojí dceři asi 16 let, zeptala se mně, co by se stalo, kdyby otěhotněla. Jářku, co by se mělo stát - narodilo by se ti děťátko. Kdybys dokázala otěhotnět , dokážeš i porodit - tak to příroda zařídila. Další otázka zněla, zda bychom si (ano, my ) dítě nechali nebo ho dali k adopci? Jářku, samozřejmě bychom si ho nechali a postarali se o něj, měli bychom doma další dítě, co na tom? Přece bys nedala svoje mimino cizím lidem, chtěla bys pak celý život přemýšlet, co se s ním stalo? No a myslím že od té doby si dcera dávala hodně velký pozor aspoň nevím o tom, že by byla nechtěně těhotná a šla tajně na interrupci. Toho bych si asi všimla (vynechání menstruace).

Přečtěte si také

Horoskopy

Momentálně je Merkur v kvadratuře s vaším znamením a veškeré pracovní povinnosti jsou pro vás náročné.…