Evakuace muškátů

3. 3. 2004
Evakuace muškátů
Nedá mi to a musím se s vámi podělit o jeden proběhnuvší letní víkend. Chalupářský - pro mnohé z nás naprosto stejný. A to ještě k tomu už začala fotbalová liga.

Evakuace muškátů

Klepněte pro větší obrázek Nedá mi to a musím se s vámi podělit o jeden proběhnuvší letní víkend. Chalupářský

  1. pro mnohé z nás naprosto stejný. A to ještě k tomu už začala fotbalová

liga.
Pátek - naházet věci do auta a hurá na chalupu. "Proboha, kolik máš těch tašek?" houkne na mne nervózně do okna ten můj. "To víš, když to na tebe vyhrknu, tak omdlíš. A nebude to z toho vedra," myslím si a sunu věci z okna. Okno v přízemí je zavřené i dnes, lásko má - ozývá se z radia. To moje okno je otevřené. Ale v přízemí je taky. Šetřím tátu, aby nemusel donekonečna stoupat do přízemního bytu a věci na chalupu mu podávávám oknem. Několik, tašek, několik přepravek, několik muškátů. Hrábě nakonec.

"Je tam taky nějaká taška s jídlem", položí naprosto nevhodnou otázku ten můj. "Ježiš, jak můžeš v tomhle vedru myslet na žvanec," odpovím a dodávám: "Tak na tuhle dej pozor, to je ona," prohodím a pološeptem dodávám: "Jo, taška žrádla. Ale zbytků pro sousedovic psa Baryka." Když je vynášecí akce u konce, mrknu do protějšího okna a jakoby kývnutím hlavy dávám zvědavé sousedce najevo, že fakt tam už žádná taška nezůstala. Když jsem u té sousedky. Ta musí mít v hlavě zmatek. Skoro každý pátek něco z okna vynášíme, v neděli to vypadá, že to tam zase vracíme zpátky.

Klepněte pro větší obrázek Vyrážíme. Vstříc tichu, klidu, pohodě. A pak zatímco já lítám po zahradě a chválím kytičky, zkouším, jestli kolena vydrží plecí nápor, moje drahá polovička usedá k televizi, protože Sparta přece nemůže bez něj začít. Usedne a prohlásí: tak se ukaže! A pak se v pravidelných intervalech ozývá: "No, dělej, makej, to stihneš. Ježiš, to je vůl! Tos mohl doběhnout." Jdu se podívat na toho vola, co nedoběhl. "Kterej to byl?", ptám se důležitě. Jeho udivený pohled mi vlastně odpověděl. A tak fotbalového fanouška obkládám jídlem a pítím, aby to těm Sparňanům šlo lépe.

Šlo. Jejich výhra byla poznat na tváři fanouška. S neodmyslitelnou cigaretou se jako páv procházel po trávníku. Připadal mi jako voják, který hledá nášlapné miny. Skoro čtyřicetistupňové vedro dává všem zabrat. "Nedá se vůbec dejchat," moudře prohlásí a vyfoukne obrovský cigaretový kouř. Nevěřím svým očím a zkoumavě si ho prohlížím, a ujišňuji se, že nemá místo hlavy kopací míč...
Obloha se začíná fofrem kabonit. Klasika, začne všechno lítat po zahradě. A tak lítám i já.

Schovávám před kroupama květníky s muškátama. Na zápraží, pečlivě ukrytý před kapkami deště, mne s naprostým klidem sleduje ten můj. "Kruci, nemohl bys mi pomoct? Snad nejsi z toho fotbalu unavenej," vyštěknu na něj. Opět vyfoukne oblaka cigaretového kouře a odpoví: "To pokaždé, když začne pršet, budeš evakuovat celou zahradu? To se ale nalítáš," dodá. Pádím s visícím muškátem kolem něj a myslím si své. Uznávám, jeho poznámka ale byla vtipná.

autor: Zdena Svobodová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud máte nějaké to kilo navíc, tak se dejte do cvičení. Není to pro vás ideální koníček, ale nutnost. Uvidíte, že se vám bude tato aktivita líbit, protože si nakonec zpevníte všechny…

Nejčtenější články

Doporučujeme