Evakuace muškátů

3. 3. 2004
Evakuace muškátů
Nedá mi to a musím se s vámi podělit o jeden proběhnuvší letní víkend. Chalupářský - pro mnohé z nás naprosto stejný. A to ještě k tomu už začala fotbalová liga.

Evakuace muškátů

Klepněte pro větší obrázek Nedá mi to a musím se s vámi podělit o jeden proběhnuvší letní víkend. Chalupářský

  1. pro mnohé z nás naprosto stejný. A to ještě k tomu už začala fotbalová

liga.
Pátek - naházet věci do auta a hurá na chalupu. "Proboha, kolik máš těch tašek?" houkne na mne nervózně do okna ten můj. "To víš, když to na tebe vyhrknu, tak omdlíš. A nebude to z toho vedra," myslím si a sunu věci z okna. Okno v přízemí je zavřené i dnes, lásko má - ozývá se z radia. To moje okno je otevřené. Ale v přízemí je taky. Šetřím tátu, aby nemusel donekonečna stoupat do přízemního bytu a věci na chalupu mu podávávám oknem. Několik, tašek, několik přepravek, několik muškátů. Hrábě nakonec.

"Je tam taky nějaká taška s jídlem", položí naprosto nevhodnou otázku ten můj. "Ježiš, jak můžeš v tomhle vedru myslet na žvanec," odpovím a dodávám: "Tak na tuhle dej pozor, to je ona," prohodím a pološeptem dodávám: "Jo, taška žrádla. Ale zbytků pro sousedovic psa Baryka." Když je vynášecí akce u konce, mrknu do protějšího okna a jakoby kývnutím hlavy dávám zvědavé sousedce najevo, že fakt tam už žádná taška nezůstala. Když jsem u té sousedky. Ta musí mít v hlavě zmatek. Skoro každý pátek něco z okna vynášíme, v neděli to vypadá, že to tam zase vracíme zpátky.

Klepněte pro větší obrázek Vyrážíme. Vstříc tichu, klidu, pohodě. A pak zatímco já lítám po zahradě a chválím kytičky, zkouším, jestli kolena vydrží plecí nápor, moje drahá polovička usedá k televizi, protože Sparta přece nemůže bez něj začít. Usedne a prohlásí: tak se ukaže! A pak se v pravidelných intervalech ozývá: "No, dělej, makej, to stihneš. Ježiš, to je vůl! Tos mohl doběhnout." Jdu se podívat na toho vola, co nedoběhl. "Kterej to byl?", ptám se důležitě. Jeho udivený pohled mi vlastně odpověděl. A tak fotbalového fanouška obkládám jídlem a pítím, aby to těm Sparňanům šlo lépe.

Šlo. Jejich výhra byla poznat na tváři fanouška. S neodmyslitelnou cigaretou se jako páv procházel po trávníku. Připadal mi jako voják, který hledá nášlapné miny. Skoro čtyřicetistupňové vedro dává všem zabrat. "Nedá se vůbec dejchat," moudře prohlásí a vyfoukne obrovský cigaretový kouř. Nevěřím svým očím a zkoumavě si ho prohlížím, a ujišňuji se, že nemá místo hlavy kopací míč...
Obloha se začíná fofrem kabonit. Klasika, začne všechno lítat po zahradě. A tak lítám i já.

Schovávám před kroupama květníky s muškátama. Na zápraží, pečlivě ukrytý před kapkami deště, mne s naprostým klidem sleduje ten můj. "Kruci, nemohl bys mi pomoct? Snad nejsi z toho fotbalu unavenej," vyštěknu na něj. Opět vyfoukne oblaka cigaretového kouře a odpoví: "To pokaždé, když začne pršet, budeš evakuovat celou zahradu? To se ale nalítáš," dodá. Pádím s visícím muškátem kolem něj a myslím si své. Uznávám, jeho poznámka ale byla vtipná.

autor: Zdena Svobodová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se ocitnete v nesnázích, rozhodně se k vám vaši nejbližší nepostaví zády. Merkur napovídá, že byste mohli využít své zvýšené touhy po poznání a sladit ji se zájmy celé rodiny. Co tak…

Nejčtenější články

Články odjinud