Existují minulé životy? Co vám o nich napoví déjà vu, noční můry nebo fóbie? | Foto: iStock

Foto: iStock

Existují minulé životy? Co vám o nich napoví déjà vu, noční můry nebo fóbie?

Myšlenka znovuzrození je stará více než tři tisíce let. Objevuje se nejen ve starověké Indii a Řecku, ale zabýváme se jí i v současnosti. Věříte v reinkarnaci? Mnozí lidé se domnívají, že pozůstatky minulých životů se objevují ve snech, mají ale i tělesné a psychické projevy. Co naznačuje, že už jste tu byla?

Déjà vu

Tolik známý jev založený na neobvyklém pocitu, že místo či činnost, kterou děláte poprvé, jste už v minulosti dělali, zažila většina z nás. Podle psychologa Arthura Funkhousera z Institutu C. G. Junga lze déjà vu rozdělit do tří kategorií: na prožitou událost, něco, co jste již dříve viděli, slyšeli nebo cítili, a na povědomá místa, o kterých máte pocit, že už jste tam někdy byli. Mnozí se domnívají, že jde o nejasné vzpomínky z minulého života. Záleží na vás, čemu budete věřit. Jisté je, že o tomto jevu se ví zatím jen málo.

Proč hledat význam snů ve svém nitru? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Noční můry a sny

Vzpomínky na minulý život se mohou objevit, když spíte. Projevují se jako opakující se noční můry a sny, které poukazují na zážitky z minulé existence. Během snění můžete dělat běžné každodenní činnosti nebo neustále vídat nějaké konkrétní místo. To může být znamení, že jste v něm bydlela v předešlém životě. Někteří jedinci sní také o povědomých osobách. Může jít o lidi, se kterými měli kdysi zvláštní pouto. Noční můry zase mnohdy odrážejí minulé negativní až nepříjemné prožitky duše, které ji poznamenaly a pronásledují do současnosti.

Pokračování 3 / 6

Strachy a fóbie

Zažila jste už někdy strach bez podstatného odůvodnění? Nevysvětlitelné obavy a fóbie, jako třeba z vody, zrcadel, rostlin, určitých zvířat, typů lidí nebo nožů a jiných předmětů, mohou naznačovat traumata z minulých životů. Podle určitých teorií jde o možné příčiny úmrtí nebo předchozí tragické události. V případě obavy z nožů mohlo být za vaším skonem v minulém životě násilné pobodání, stejně tak jste ale mohla být i vy samotná vrahem.

Pokračování 4 / 6

Zájmy a náklonnost k jiným kulturám

Vaše koníčky mohou mnohé prozradit. Stejně tak náklonnost k zahraničním kulturám či národům. Někdo může mít natolik v oblibě Anglii, že si při každé příležitosti dopřává čaj o páté a přirozeně dodržuje etiketu anglických džentlmenů a dam, přestože se narodil v úplně jiné zemi. Nevysvětlitelná posedlost zahraniční oblastí a jejími tradicemi naznačuje minulý život v daném státě. Stejně tak to je s posedlostí různými koníčky a závislostmi, bez kterých si to už nedovedete představit. Může to mít co dělat právě s tím, že jste tu už kdysi byla a dané činnosti se věnovala.

Pokračování 5 / 6

Hypochondrie, nebo bolest z minulého života?

Trápí vás čas od času bolesti nebo záhadné zdravotní potíže, ale lékaři nedokázali přijít na jejich důvod? Podle vyšetření jste v pořádku, takže vás mají všichni za hypochondra? Teorie o reinkarnaci tvrdí, že za problémy může stát utrpení z vaší dávné existence. Pokud je bolest taková, že narušuje běžné každodenní aktivity, raději zopakujte návštěvu odborníka. Jestli však máte po řadě vyšetření jistotu, že jde o bolest psychického rázu, zkuste vyhledat pomoc terapeuta a také ezoterika.

Pokračování 6 / 6

Nepochopitelné vzpomínky

Ve světě se objevilo několik případů, kdy malé děti barvitě vyprávěly zážitky, o kterých jejich rodiče vědí, že se nestaly. Podle určitých domněnek mají do útlého věku děti vzpomínky na minulý život, které zapomenou, když povyrostou. Jde o dětskou fantazii, chybu v zapamatování, nebo o vzpomínky na předchozí existenci? Čím podrobnější jejich příběhy jsou, o to více jsou k zamyšlení. Domněnku, že jde skutečně o vybavování si minulých životů, potvrdí, nebo vyvrátí konkrétní adresy či orientační body, podle nichž je možné dál pátrat.

Doporučujeme

Články odjinud