Fair Trade

5. 5. 2009
Fair Trade
Aktivita Fair Trade je synonymem spravedlivého obchodu. Idea, která stojí za celkovým konceptem Fairtrade produktů, je založena především na budování férových vztahů mezi dodavateli z Afriky a dalších znevýhodněných oblastí a vybranými obchodními řetězci, které se chtějí podílet na pomoci chudým farmářům. Jedním z nich je i obchodní řetězec Marks & Spencer.

Dlouhodobá strategie Marks & Spencer je založena na vysoké kvalitě výrobků, které jsou zákazníkům nabízeny za přijatelnou cenu. Celá podstata této strategie byla veřejnosti představena v rámci Plánu A, který zavazuje společnost k ekologičtější a etičtější obchodní činnosti. Fair Trade výrobky jsou jednou z možností, jak přímo podpořit malé farmáře v rozvojových zemích a zaručit jim stabilní a odpovídající cenu za jejich produkty. Koupí produktů Fair Trade Premium zákazník přispívá na rozvoj místních komunit zahrnující pravidelnou zdravotní péči, vzdělávání a budování sociálního zázemí.

Fairtrade bavlna Jedna z významných Fair Trade komodit je bavlna. Kolem 50 % textilií obsahuje vlákna z bavlny. Na jejím pěstování se podílí hlavně farmáři z Asie a Afriky. Pro dosažení co nejvyšších výnosů je bavlník během vegetačního růstu až 20x chemicky ošetřen. Značka Fair Trade zavazuje farmáře k tomu, aby dodržovali tradiční metody pěstování. Vyprodukovaná bavlna je tak k životnímu prostředí mnohem ohleduplnější a ekologičtější!

„Společnost Marks & Spencer patří mezi světové lídry v podpoře Fair Trade obchodování, proto si v rámci Plánu A stanovila do roku 2012 obměnit 20 miliónů kusů oděvních výrobků na Fair Trade, což je asi 10 % z celkové spotřeby bavlny,“ říká marketingová manažerka značky Marks & Spencer Renata Fišerová.

Kromě triček, topů a spodního prádla můžete Fair Trade bavlnu také nalézt u kosmetických bavlněných tampónků. Pro lidi s velmi citlivou pletí a miminka jsou k dostání také oděvy z tzv. Organic bavlny. Při pěstování této bavlny je úplně vyloučena přítomnost pesticidů a umělých hnojiv.

Další novinkou jsou Fair Trade bavlněné kosmetické tampónky spolu s vatovými tyčinkami a pěstící kosmetikou. Vzhledem k tomu, že kosmetické přípravky obsahují přírodní přísady pocházející z rostlinných zdrojů bohatých na minerály, lze je použít i na velmi citlivou pokožku. Všechny produkty jsou k dostání za jednotnou cenu 49 Kč.

Fair Trade káva a čaj Od roku 2006 jsou v rámci prodejen Marks & Spencer k dostání pouze Fair Trade čaje a kávy. Díky jejich prodeji došlo k financování nových zdravotních středisek, silnic a vybavení pro školy v zemích jako je Etiopie, Honduras, Sumatra, Peru, a tisícům farmářů na celém světě se pomohlo investovat v jejich komunitách. Pro požitkáře je tady Fair Trade kolumbijská káva nejvyšší kvality za 113 Kč, která je vypěstovaná na pohoří And. Ti z vás, kteří si chtějí dopřát ranní kávu bez kofeinu, Marks & Spencer nabízí Fair Trade Organic nikaragujskou kávu za 113 Kč. K výrobě této organické kávy jsou použita pouze zrnka arabské kávy, která jsou pěstována na rodinných farmách v horách. Káva má proto tu nejlepší chuť a svěží vůni. Pokud nemáte čas a ranní spěch je vaši každodenní rutinou Marks & Spencer nabízí Fairtrade instantní kávu, která je v nabídce i bez kofeinu, a to jen za 89 Kč. Směs arabské kávy je úžasně jemná a chuťově vyrovnaná s delikátním aroma. Obsahuje zrnka pocházející ze Střední Ameriky a z Jižní Ameriky, kde je káva pěstovaná na malých rodinných farmách. Den si však můžete zpříjemnit i širokou nabídkou Fair Trade čajů. Fair Trade anglický ranní čaj spolu s Fair Trade Earl Grey čajem s bohatou chutí lze najít v nabídce za 56 Kč. Pro malé děti a maminky nabízí Marks & Spencer – Fair Trade čaj bez kofeinu. Směs čajů bez kofeinu obsahuje čaje od certifikovaných pěstitelů v Keni, Tanzanii a Rwandě. Přestože je čaj zbaven kofeinu, tak si zachovává svěží vůni i lehkou chuť.

Fair Trade pamlsky Také mlsat lze zodpovědně. Kromě 70 000 farmářů, kteří pěstují kávu a čaj, podporuje Marks & Spencer také farmáře, kteří pěstují Fairtrade kakaové boby, cukr a ořechy. Vyzkoušejte Fairtrade Organic mléčnou čokoládu s růžovým olejem za 56 Kč. Kromě Organic Fairtrade kakaových bobů z Peru a Panamy, je v čokoládě obsažen Organic růžový olej, který úžasně doplní plnou chuť čokolády. Tipem na malou svačinku zas mohou být Fairtrade cookies s para ořechy za 73 Kč neobsahují umělá barviva, aroma, ani hydrogenovaný tuk.

Fair Trade kavárna Celodenní nákupy lze ukončit stylově. Ptáte se jak? No přece v kavárně Marks & Spencer Café Revive v obchodním centru Letňany a v budově Melantrich, kde můžete ochutnat nejen čerstvě umletou Fairtrade kávu z různých koutů světa. Marks & Spencer je obchodní řetězec, který se zákazníkům snaží zaručit nejen vysokou kvalitu svého zboží, ale nabízí i propagaci myšlenky spravedlivého obchodování Fair Trade. Buďte velkorysí a svým nákupem podpořte ty, kteří to nejvíc potřebují. Marks & Spencer vám s tím rád pomůže.

Foto: Marks & Spencer

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dávejte pozor, ať to nepřeženete v diskuzích, protože se objeví nějaký urputný oponent, který s vámi nebude souhlasit. Bude to navíc vlivná osoba, na kterou si musíte dát pozor. Mohla by…

Nejčtenější články

Články odjinud