Farmaceuti se učí z knihy staré šest set let

7. 8. 2002
Farmaceuti se učí z knihy staré šest set let
Z patnáctého století pochází svazek popisující stovky rostlinných léků, který objevili britští archiváři. Unikátní velšská kniha nese název The Red Book of Hergest a popisuje pět set různých rostlinných druhů. Z nich v patnáctém století získávali lékaři z Walesu různá léčiva.

Farmaceuti se učí z knihy staré šest set let

Z patnáctého století pochází svazek popisující stovky rostlinných léků, který objevili britští archiváři. Unikátní velšská kniha nese název The Red Book of Hergest a popisuje pět set různých rostlinných druhů. Z nich v patnáctém století získávali lékaři z Walesu různá léčiva. V knize, ze které čerpají i zaměstnanci světových farmaceutických společností, lze najít i návody k léčbě hluchoty, boulí a horečky.

Klepněte pro větší obrázek Podle pověstí existovala v dávné minulosti matka všech lékařů, která se zjevovala, aby označila byliny vhodné k léčení. Odborníci z Národní botanické zahrady ve Walesu spolupracují s několika farmaceutickými společnostmi a společně testují středověká rostlinná léčiva moderními metodami.

�Autory jedinečné publikace byli Myddfaiští lékaři, kteří dokázali popsat více než dvě stě rostlin, z nichž léčiva získávali. Detailní rozbory jejich léčiv jsou velmi unikátní. Rozhodně se od nich můžeme hodně naučit,� tvrdí Rhodri Griffiths, renomovaný přírodovědec z Národní botanické zahrady.

První rozbory inspirované starodávnou knihou se plánují na říjen. Ještě před tím bude odborná veřejnost seznámena se znalostmi velšských předků na konferenci v Canterbury. Pokud se některé starodávné lékařské recepty ukážou jako účinné, je podle odborníků začátek výroby otázkou několika měsíců. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dechberoucí sobotní den je na dosah ruky. Máte ho ve svých rukou. Pro svobodné to bude jednoduché, protože se s přáteli vydají za dobrodružstvím bez hádek. Zato zadaní na sobě musí…

Nejčtenější články

Doporučujeme