Faux pas - první pomoc při konverzačních nehodách

7. 3. 2002
Faux pas - první pomoc při konverzačních nehodách
Kdybyste měli dojem, že vám se faux pas přihodí častěji než vašim přátelům, může to být tím, že vaši známí umí své přehmaty obratněji vyžehlit. Nicméně někteří lidé mají sklon pronést něco nevhodného častěji než druzí. Opravdu zbytečné blamáže si můžete ušetřit, pokud si vezmete k srdci následujících pět pravidel.

Faux pas - první pomoc při konverzačních nehodách

Kterým faux pas se můžete vyhnout?

Kdybyste měli dojem, že vám se faux pas přihodí častěji než vašim přátelům, může to být tím, že vaši známí umí své přehmaty obratněji vyžehlit. Nicméně někteří lidé mají sklon pronést něco nevhodného častěji než druzí. Opravdu zbytečné blamáže si můžete ušetřit, pokud si vezmete k srdci následujících pět pravidel:

 1. Předem se co nejlépe informujte na hostitele, hosty a druh společenské události, kterou se chystáte navštívit. Můj přítel mohl telefonickým rozhovorem už dříve zjistit, že jeho hostitel má novou mladou partnerku a že nemá děti. I během konverzace nejprve zkoumejte situaci, než načnete témata, která by mohla být riskantní.
 2. Domněnky pronášejte pokud možno zřídka. Jestliže je to nevyhnutelné, připojte výslovně, že vyjadřujete jen dohad. "Předpokládám, že jsi..."
 3. Nepředstírejte znalosti, které nemáte. Mnoho blamáží vznikne tak, že někdo rozmáchle něco tvrdí, a vedle náhodou stojí jiný, který má k dispozici lepší informace z první ruky. Jeden profesor byl na psychologickém kongresu dotázán, co si myslí o skupinové terapii. Místo aby přiznal, že se tím tématem blíže nezabýval a zná výzkumy o terapeutických úspěších a neúspěších skupinové práce jen z druhé ruky, podrobně vyprávěl, proč celou věc považuje za dost zbytečnou. Až teprve po pěti minutách jej napadlo se zeptat: "A co o tom soudíte vy?" A starý pán odpověděl: "Já jsem jeden ze zakladatelů skupinové terapie."
 4. Opatrně se spontánními nápady! Jak často jste už slyšeli radu: "Pomalu napočítej do tří a teprve pak mluv." Ke kolika ostudám by nedošlo, kdybychom si brali k srdci doporučení zapnout před otevřením úst mozek.
 5. Mluvte pokud možno jen zřídka o třetím. Jestliže to přece děláte, ubezpečte se, že osoba, o které mluvíte, skutečně není přítomna.

Nejčastější boty

I když jste opatrní, příležitostným přehmatům se nevyhnete. Jestliže se vydáte mezi lidi, musíte počítat s následujícími klasickými botami:

Neúmyslné poranění
Objevuje se ve dvou formách. V prvním případě mluvíte kriticky o určité skupině lidí a netušíte, že váš protějšek k ní patří. Příklady:

- Hlasitě vyjadřujete obdiv štíhlé postavě mladé ženy, aniž víte, že trpí mentální anorexií.

 1. V určité souvislosti někomu řeknete: "Kdyby se mi něco takového

stalo, myslím, že bych skočil z okna." Právě to udělala matka vaší společnice před šesti týdny.

 1. Vyprávíte o svých mnoha dětech a o tom, že vám závidí ženy, které

nemohou tak snadno otěhotnět. Vaše společnice běhá už celá léta od jednoho doktora ke druhému, aby ukončila svou nechtěnou bezdětnost.

Ve druhém případě děláte nedopatřením dvojznačnou poznámku. Často jde o špatně chápané komplimenty. Mluvčí mnohdy přehlédne možný negativní výklad:

- Věta: "Ty dnes ale vypadáš dobře," může být snadno chápána jako kritika dřívějšího vzhledu.

 1. Dostanete dárek a zvoláte: "To bych si nikdy sám nekoupil!" nebo:

"Má sestra by z toho byla nadšením bez sebe."

Záměny
Nepoznáte někoho nebo jej považujete za někoho jiného. Jako můj přítel, který považoval hostitelovu partnerku za jeho syna. To je námět, na který se píší komedie. Stejně jako ve filmu je to zábavné jen pro přihlížející, ne pro zúčastněné. Při rychlosti, jakou jsou dnes kontakty navazovány, přerušovány a zase navazovány, tato nástraha číhá všude. Jeden knihkupec jel na frankfurtský knižní veletrh a setkal se tam s kolegou, jenž ve Frankfurtu žije a se kterým se minulý rok velmi živě bavil. Na večer si domluvili společnou večeři. Stejně jako loni přivedl kolega svou ženu a představil ji. "Těší mě, že vás zase vidím," řekl knihkupec, nic zlého netuše. - "To byla má bývalá," odpověděl kolega.

Do této kategorie patří také, jestliže:

 1. oslovíte někoho chybným jménem (zvlášň trapné v posteli);
 2. řeknete na rozloučenou: "Tak pozítří," a teprve podle užaslé

tváře druhého si uvědomíte, že jste se domluvili s někým jiným;

 1. považujete lékařku za zdravotní sestru, šéfovou za sekretářku nebo

mluvíte se svým přítelem o tom, jak se těšíte na nadcházející noc, a teprve podle reakce poznáte, že na druhé straně aparátu máte jeho otce;

 1. jdete na večírek, zazvoníte u dveří a divíte se, že neslyšíte žádný

hluk. Vaši známí otevřou v pyžamech a vy zjišňujete, že jste si špatně poznamenali datum.

Blamáže
Jste přistiženi při vychloubání nebo při tom, že prozrazujete tajemství, nebo osoba, o které mluvíte, nepovšimnuta naslouchá. Do této kategorie patří také všechno, co děláte nebo říkáte pod vlivem alkoholu a zastřízliva byste se tomu rozhodně vyhnuli. Aň se zostudíte sami, nebo jste přistiženi, že ostouzíte druhé - trapné je obojí. K tomu patří také všechny druhy otázek a poznámek, které obsahují ukvapené hodnocení:

- Kdo mohl připravit takový prapodivný salát? (Odpověď: Já.)

 1. Máte nádherné vlasy! Kdybych nevěděl, že jsou pravé... (Odpověď:

Nejsou pravé. Mám alopecii a musím nosit paruku.)

 1. Hned po narození prvního dítěte jsem přešla na poloviční úvazek. Řekněte

sama, co si člověk může myslet o matce, která své děti celý den nevidí.

 1. Odpověď podnikové manažerky, která má šedesátihodinový pracovní týden

a dvě děti: Řekněte mi to prosím.

Uklouznutí v oblasti řeči těla
K tomu patří uklouznutí v doslovném slova smyslu: upadnout, zakopnout, sklouznout po něčem hladkém. Může nám něco upadnout, proslulou variantou je sklenka červeného vína rozlitá na drahé modelové šaty ženy sedící vedle nás, nasypání soli do kávy nebo ztráta volně visícího kusu oděvu. Jiná tristní pochybení se stanou, když na okamžik vypadne naše sebekontrola: zíváme někomu do tváře, šňouráme se v zubech nebo v nose, vydáme nevhodný zvuk nebo se při vážném rozhovoru musíme začít smát.
Rovněž objevit se v nápadně odlišném oděvu je faux pas z oblasti řeči těla. Kdyby se vám to jednou stalo, existují jen dvě varianty jak dál. Buď se okamžitě dát na útěk, nebo dělat, jako by všechno bylo v nejlepším pořádku. Ani jednou nestáhněte s vědomím provinění hlavu mezi ramena pod zlovolnými pohledy hostů. Místo toho se smějte, kláboste, flirtujte a využívejte svého zvláštního oděvu jako strategie k podnícení rozruchu. Tvrďte, že právě jdete z úřadu (v trojdílném obleku na večírku u vody), případně z koupaliště (v kraňasech na slavnostní recepci) a neměli jste už čas se převléct. Nebo že jste uzavřeli sázku a chcete ji vyhrát. Nebo že jako žurnalista zkoumáte tvrzení jistého Franka Naumanna z jeho knihy o konverzaci, na kterou chcete psát recenzi. V žádném případě nad přehmatem nenaříkejte ani se ustavičně neomlouvejte.

(ukázka je z knihy Umění konverzace, brož., 176 s., 199 Kč, vydalo nakladatelství Portál, 2002)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Sebevědomí vám nikdy nechybělo, a to byste měli využít ve svůj prospěch. Dnes sice kariéru nepozvednete, ale aspoň nezklamete nadřízeného. Držte si své místo pevně v rukou. Domácí neshody…

Nejčtenější články

Doporučujeme