Cirkusák tělem i duší
Jeden z našich nejoriginálnějších komiků se narodil v Teplicích, dětství a později i část života však prožil v nedalekých Litoměřicích. Jeho tatínek toužil po tom, aby se syn vydal na dráhu podnikatele a jednou po něm převzal rodinný krámek. Synek ale tíhl k divadlu. Felix Holzmann sice vystudoval obchodní školu, nejvíc ho však fascinoval svět cirkusu a klaunů, zbožňoval Vlastu Buriana a dvojici Voskovec–Werich a toužil být jako oni. To se mu sice podařilo, než se ale stal známým a úspěšným, prožil si hotové peklo.
Vzorem Felixe Holzmanna byl král komiků Vlasta Burian. Podívejte se na video:
Přežil válku i gulag
Za druhé světové války musel narukovat do wehrmachtu, byl ale zajat a přemístěn do sibiřského gulagu. Šílené podmínky přežil, po propuštění absolvoval tisíce kilometrů v nákladním vlaku i pěšky. Když se na hranicích sešel se svou sestrou Emou, ta jej nejdřív vůbec nepoznala. Ztrápeného a vyhublého na kost nepoznala vlastního syna ani maminka.
Po válce otcův obchod zabavili komunisti, a tak Felix se svým kamarádem začali šít košile. Felix stříhal, kamarád šil. Jeho touha po divadle v něm ale zůstala. O pár let později se mu jeho sen nakonec splnil. Svým specifickým humorem, vytříbenou dikcí a nesmrtelnými scénkami si získal srdce tisíců televizních diváků. O traumatech z války nikdy nemluvil a jen málokdo věděl, čím si musel projít.
Trouba v tralaláčku
Kdo by neznal „jeho“ Ukulele, Sklerózu, Aluminiový klíček, Neviděli jste tu Františka Joudu nebo skvělou scénku s Ivou Janžurovou Včera, dnes a zítra? Komikovými věrnými parťáky byli konferenciér František Budín, později pak herec Milan Neděla, František Maurer, Miroslav Šimek a další. Přitroublý otrava v houbařském klobouku „tralaláčku“, šátkem á la Ferda Mravenec, kulatými brýlemi a v omšelém pracovním plášti byl (a je) prostě nezapomenutelný. Jeho humor miloval i Karel Gott, se kterým se přátelil, stejně jako spousta hereckých kolegů. Filmové role, které se jen hrnuly, vytrvale odmítal. Stál si za svými autorskými výstupy, nehodlal se podvolovat. Měl dokonce i svůj pořad Humoriády Felixe Holzmanna.
Sebevraždu své ženy oplakal
Svou první manželku Evu znal ještě z dob svého mládí. Měli spolu dceru Irenu, která na tatínka vzpomínala jako na velkého perfekcionistu a odpůrce improvizace. V 70. letech, kdy byl na vrcholu své slávy, ale přišla další nečekaná rána. Eva zřejmě neunesla pracovní vytíženost svého muže a neustálé odloučení a spáchala sebevraždu. Dcera Irena přiznala, že poprvé viděla svého tatínka plakat. O pár let později se oženil s německou zpěvačkou Barbarou, přezdívanou Bärbel. Byla o téměř čtvrt století mladší, ti dva si ale výborně rozuměli. Vystupovali spolu na výletních lodích, zaoceánském parníku i v úspěšném východoněmeckém televizním pořadu Ein Kessel Buntes.
Jouda nás pořád baví
S Barbarou žili v Německu, do Československa, kde příležitostně vystupoval v televizi, se ale Felix Holzmann často vracel. Těsně před smrtí obdržel platinovou desku Supraphonu. Zemřel v Saské Kamenici na selhání srdce ve věku jednaosmdesáti let. Pohřben je v milovaných Litoměřicích. Na domě v ulici Mrázova, kde prožil dětství, je umístěna jeho busta s pamětní deskou. Letos od jeho narození uplyne 101 let. Hlášky geniálního komika jako „Hlavně tři věci si nepamatuju: jména, čísla… čísla… no, a to třetí už jsem zapomněl“ nebo „Jouda? Jakej Jouda? Jo Franta Jouda. Je to možný? Tak to on už nežije? Prosim vás. Jouda, jo? A poslyšte, kterej to vlastně byl, ten Jouda? Jo Franta Jouda, já už vim. Tak toho jsem neznal…“ nás ale baví pořád…