Felix Slováček jr: Po tátovi jsem cholerik, po mámě zase kliďas | Zdroj: archiv Felixe Slováčka

Zdroj: archiv Felixe Slováčka

Felix Slováček jr: Po tátovi jsem cholerik, po mámě zase kliďas

Muzikant, velký gurmán a požitkář Felix Slováček jr. podědil po rodičích nejen hudební talent, ale také některé povahové vlastnosti. Dnes se věnuje muzice profesionálně a s přítelkyní vychovává malého synka Felixe Antonína, který zdědil jméno po svém dědečkovi, slavném klarinetistovi Felixi Slováčkovi, který letos slaví životní jubileum.

Čím vás muzika oslovila?

Odmala jsem vyrůstal v prostředí, kde se muzicírovalo. Rodiče mi pouštěli písničky, mezi kterými samozřejmě nechyběly ty maminčiny. Poslouchal jsem také písničky z pohádek a často slýchal tátu hrát doma na saxofon. Poprvé jsem si zahrál na piano sám podle sluchu v pěti letech ústřední melodii z filmu Vinnetou. Když rodiče zjistili, že mám hudební talent, přihlásili mě k paní profesorce Svárovské na hodiny piana.

Bavily vás, nebo jste na ně chodil jen kvůli rodičům?

Ze začátku ano, ale když jsem musel začít cvičit povinně etudy a stupnice, tak mě to pochopitelně přestalo bavit. Ale přesto jsem musel cvičit dál. K pianu jsem si později přibral klarinet a bicí. Mezi tím jsem také chodil zpívat i do Bambini di Praga. Zkoušky na konzervatoř jsem složil z klarinetu. A teď jsem úspěšně absolvoval klarinet na AMU.

Věnujete se tedy již hudbě profesně?

Ano a moc mě to baví. Celá naše rodina je muzikantská.

Jaké vlastnosti jste podědil po rodičích?

Kromě hudebního a hereckého nadání jsem podědil výbušnou až cholerickou povahu po svém otci, ale na druhou stranu po mamince vlídnou a klidnou povahu. Kombinací těchto dvou protipólů mně lidé považuji za velmi milou osobnost typu Jekyll a Hyde.

Vy máte také mladší sestru Aničku. Jak spolu vycházíte?

Už jako malí jsme byli jako Tom a Jerry. Odmalička se vzájemně podporujeme, pomáháme si a vážíme si sebe. Aničce je dnes 17 let a studuje na pražské konzervatoři obor pop-zpěv, ale je velmi šikovná také v tvůrčích činnostech, například jako herečka, či v psaní scénářů, režii a ve výtvarném umění. Jako teta mého malého synka je k nezaplacení. Ráda si s ním hraje, má k němu hezký vztah. Věřím, že z ní bude skvělá máma.

Dnes máte 1,5letého syna Felixe Antonína. Jak jej vychováváte?

Ano, je to krásné, zdravé a šikovné dítě. Mám z něj stejně jako celá naše rodina samozřejmě radost. Kdykoliv se o něj stará maminka, nechce domů, protože ona to samozřejmě s dětmi velmi dobře umí, za což jsem velmi rád, protože já mám díky cestování a hraní na rodinu méně času. Moje přítelkyně Katka je velmi dobrá máma, takže se mám na koho doma nejen ve výchově spolehnout.

Klepněte pro větší obrázek

Čemu se dnes věnujete pracovně?

Zpívám s Big bandama po celé republice. Převážně pak s tátovým Big bandem a sólově vystupuju na klarinet se symfonickými orchestry nebo filharmoniemi. Jsem členem Pražského saxofonového kvarteta a spolupořádám koncerty a různé akce také v Jazzové sekci.

Kde vás můžou diváci vidět?

Spolu s tátou se chystáme na jarní festival do Moskvy, kde nás čekají 4 koncerty, na kterých zahrajeme s klavíristou Vjačeslavem Grokhovskym a čelistou Petrem Nouzovským. Diváci se můžou těšit převážně na český repertoár, například Martinů, Ištván, Fibich nebo Stravinsky, Chopin.

Toto pozvání do Moskvy jsme spolu s Vjačeslavem Grokhovskym získali na základě našeho Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka, jehož jsem producent a dramaturg. Festival se uskutečnil loni na podzim. Letos nás čeká již pátý ročník. Diváci mě také mohou vidět v roli prince Honzy ve velmi úspěšné muzikálové pohádce Kapka medu pro Verunku, v divadle Hybernia.

Jakou muziku vy sám rád posloucháte?

Každou, která je kvalitní a něčím mě osloví.

Spolupracujete také na některých projektech s maminkou?

Ano. Dříve jsme spolu jezdívali s maminčiným souborem pro děti po celé republice. Byla to velmi náročná představení, protože jsme vystupovali i 2x denně. Což bylo ročně hodně představení.

Klepněte pro větší obrázek

Jaké máte kromě muziky zájmy?

Jsem velký gurmán a požitkář, rád vařím středomořskou a asijskou kuchyni. Mám rád legraci, dobrou zábavu.

Máte nějaký oblíbený recept?

Mám, ale je to rodinný recept, který jsem si velmi oblíbil. Naučila mě ho máma, která je skvělá kuchařka. Hovězí guláš se zázvorem. Cibuli na sádle necháme zhnědnout, potom přidáme kližku a nakrájím na jemno zázvor a česnek. Půlku dáme stranou a druhou půlku hodím na maso. Zaprášíme kořením na guláš. Během vaření maso podléváme světlým a černým pivem. Maso můžeme podlít také hovězím vývarem. Do měkkého masa přidáme druhou půlku česneku a zázvoru. Hotový guláš nezahušťujeme ani moukou ani chlebem, protože je sám o sobě po 3 hodinách vařen hustý.

Jste mladý, oblékáte se rád podle nejnovějším módních trendů?

Mám rád módu, ale musím říct, že jsem spíše konzervativní. Miluju ležérní eleganci. Nerad se někde producíruju, jsem spíše introvert. Extrovertem začínám být až po láhvi dobrého vína.

Jak tedy vnímáte dnešní mladé lidi, kteří chtějí , aby se z nich staly popové hvězdy?

Přeju jim to. To, jakou zvolí k úspěchu cestu, je jejich volba. Podle mě rychlá cesta nemusí vždy vést k dlouhodobým úspěchům. Je to otázkou dlouhodobé píle a práce, která potom z nich ty opravdové hvězdy může udělat. Já osobně za sebou nemám žádnou z těchto velkých pěveckých soutěží. Zvolil jsem si spíše cestu pomalejší, která mně vyhovuje a odpovídá mému naturelu.

Vás čeká letos koncert v Lucerně, který se koná u příležitosti 70. narozenin vašeho tatínka, Felixe Slováčka. Jaké překvapení jste si pro něj přichystal?

Tak to přece nemůžu prozradit. Jediné, co můžu říct je, že s tátou společně zahrajeme a sám mu pak zazpívám. Už se moc těším, přípravy jsou v plném proudu. Oslavovat budeme ale nejen v Lucerně, ale určitě půjdeme jako rodina na příjemnou večeři.

Zdroj: viposobnosti.eu a archiv Felixe Slováčka jr.

Doporučujeme

Články odjinud