1. Z ložnice odstraňte elektroniku, ostré předměty a pokud možno i zrcadlo Zdroj: Profimedia.cz

1. Z ložnice odstraňte elektroniku, ostré předměty a pokud možno i zrcadlo Zdroj: Profimedia.cz

2. Do odpadů nasypte sůl s jedlou sodou a zalijte octem Zdroj: Profimedia.cz
3. Kolem toalety rozmistěte valouny Zdroj: Profimedia.cz
4. Nenechávejte otevřené dveře do koupelny a na toaletu Zdroj: Profimedia.cz
5. Ukliďte celý byt. Nepořádek doma znamená nepořádek v životě Zdroj: Profimedia.cz
10
Fotogalerie

FENG ŠUEJ: 10 snadných rad, jak si uzpůsobit byt

Součástí tradiční čínské medicíny - FENG ŠUEJ - vám dokáže pomoci se změnou životního stylu. Získejte sílu a lepší zdraví díky jednoduchým úpravám vašeho domova.

Pokud máte pocit, že ztrácíte energii, ukážeme vám několik praktických a nenáročných kroků, jak ji znovu získat. Když cítíte velkou únavu, jste bez nálady i motivace, z hlediska feng šuej je to pro vás informace o tom, že vám doma neproudí dostatek čisté, svěží a zdravé energie, ve feng šuej nazývané šeng čchi. Naopak se u vás chytá těžká a stagnující energie, takzvaná ša čchi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Při její kumulaci nás začnou tížit pocity stísněnosti, podrážděnosti, bolesti hlavy nebo střevní problémy,“ říká Michal Jeřábek, odborník na feng šuej, a dodává: „Dochází-li ke kumulaci ša čchi dlouhodoběji, projeví se její vliv nejen na zhoršování zdraví, ale začne nám narušovat i další oblasti života, nejčastěji mezilidské vztahy a kariéru.“ S prostorem, který obýváme, a věcmi, které v něm máme, jsme totiž propojeni energetickými mikrovlákny.

Pochopíme-li souvislosti mezi naším tělem a naším domovem, můžeme poměrně snadno rozpoznat, co nás doma podporuje, a co nám naopak škodí.

KLÍČOVÁ MÍSTA

Největším odsávačem zdravé energie je toaleta a další odpadní místa, jako je vana, umyvadlo a dřez. Proto je důležité zavírat na toaletě a v koupelně dveře a také přiklápět záchodové prkénko.

Pokud chceme ještě více zablokovat únik energie, je dobré umístit vedle či kolem toalety malé kameny, nejlépe valouny. Také je důležité, aby nám nikde neunikala, neprotékala ani nekapala voda. Jakákoli porucha tohoto typu signalizuje únik zdravé energie, lásky, peněz a volá po okamžité opravě, což platí i pro dřez v kuchyni. Kuchyně celou domácnost energeticky vyživuje, a to zejména díky sporáku. Proto není ani dobré, když je sporák hned vedle dřezu. „Pokud to tak máte, můžete to vyřešit zeleným obdélníkovým koberečkem, který dáte na podlahu zároveň před dřez i sporák,“ radí Michal Jeřábek.

Klíčovými místy, odkud naopak živá energie přichází, jsou vchod (ming tang) a prostor ve středu (tai čchi neboli srdce domácnosti). Je proto velmi důležité, aby tato místa mohla vždy „volně dýchat“ a v proudění energie jí nebránily žádné překážky, jako třeba těžký nábytek, ale ani nepořádek. Čistota je naprosto nezbytná pro celý náš domov, zvlášť myslíme-li to se zlepšením našeho života vážně.

NOVÝ ROK, NOVÁ ENERGIE

Nový rok bývá často spojován s rekapitulací a s novými impulzy. Pokud se chcete zaměřit na zdravý životní styl, pak udělejte změny i u sebe doma. Vyhraďte si dostatek času, zklidněte myšlenky a začněte procházet místnost po místnosti.

Prohlížejte si, jaké máte vybavení, předměty – a jaký mají účel. Ptejte se sami sebe, co ve vás vyvolávají, jak se u toho cítíte, které předměty máte rádi, které naopak. Vaše pocity vám skvěle napovědí. Pak se bez otálení zbavte všeho, co nepoužíváte, na co se vážou smutné vzpomínky, všech nechtěných dárků a dočasně umístěných, ale nikdy nepoužívaných věcí.

„Všimněte si také, jaké knihy a časopisy doma máte, a které téma si tak přitahujete do života. Je televize středobodem domácnosti? Pokud ano, co všechno vám asi do domácnosti vysílá? Pečlivě zvažte, co doma skutečně potřebujete a jak to využíváte,“ doporučuje Michal Jeřábek. Proberte i šatník a boty. Zapamatujte si, že to, co jste na sobě neměli v posledních dvou letech, nosit nebudete. Stejně se oblékáte jen do třetiny, v lepším případě do poloviny oblečení, které máte.

Proto darujte, prodejte nebo vyhoďte nepoužívané, i přesto, že jste za to utratili hodně peněz. Uvolníte tím spoustu místa pro příchod nových věcí, novou energii a hlavně radost. Všem věcem, kterých se zbavujete, poděkujte za dosavadní službu. Uvědomte si, že teprve když svému domovu ulevíte, může se znovu nastartovat a přinést vám více užitku.

ÚKLID V ŽIVOTĚ

„Velký úklid vyjadřuje úctu k vám samým. Neberte to proto jako povinnost, kterou chcete mít co nejdříve za sebou. Plně se na něj soustřeďte, neboť si tím zároveň uklízíte v životě, čistíte tělo i mysl. Zapalte si u toho svíčku jako symbol energie a očisty.

Pusťte si rychlejší hudbu. Do mycích prostředků přilijte ocet, ať vám pročistí vzduch a dezinfikuje všechen prostor. Vyžeňte stagnující energii ze všech koutů,“ říká důrazně Michal Jeřábek.

Z koupelny vyházejte prošlou kosmetiku a minimalizujte její množství jen na tu, kterou opravdu používáte. Špinavé oblečení patří do koše na prádlo, vždy neprodyšně uzavřeného. „Do odpadů nasypte sůl a jedlou sodu, přilijte ocet a nechte působit. Je to účinný, levný, a hlavně přírodní čistič. V kuchyni si pozornost zaslouží zejména lednička, která symbolizuje příliv zdraví do domácnosti skrze jídlo. Měla by se dvakrát ročně odmrazit a také ji pravidelně zbavujte prošlého jídla,“ upozorňuje odborník. Nezapomeňte ani na ložnici, naprosto klíčovou místnost přímo ovlivňující naše vztahy, zejména ty partnerské. Nepatří sem zrcadla, ostré předměty, elektronika ani špinavé prádlo. Všechny místnosti po úklidu důkladně vyvětrejte.

PROČIŠTĚNÍ PROSTORU

Poctivým úklidem přivábíte spoustu zdravé energie. Nechte ji pozvolna proudit a nasytit jí váš domov. Ucítíte velkou změnu. Chcete-li šeng čchi ještě posílit, pomůže zavěšení zvonkohry do vchodu,“ radí odborník. Harmonizaci energie vám zase zajistí speciální spirály nebo křišťálové kuličky. Svěží, čistou energii přiláká domácí fontánka, kterou ideálně umístěte na sever, západ či jihozápad.

Dobré jsou i přírodní kameny, protože účinně působí na konkrétní životní oblasti. Křišťál vám doma znásobí energii, růženíny pomáhají ve vztazích (umísťují se v páru do ložnice), zelený avanturin pohlcuje negativní energie a zároveň přitahuje hojnost (vhodný na jihovýchod). Vzduch pročistí přírodní esence či vonné tyčinky. Když jste se zbavili nepotřebných věcí, hýčkejte si ty, které máte rádi. Pořiďte si i nějaký dárek jen pro sebe – něco velmi osobního, co vám udělá opravdovou radost. Umístěte tento předmět na místo, které je pro vás důležité. „Nezapomínejte, že se vším, co vlastníte, jste energeticky spojeni. Stejně tak s místem, kde žijete. Čím lépe se budete doma cítit, tím lépe se budete cítit uvnitř sebe sama. Váš domov vysílá signály nepřetržitě, a působí na vás bez ohledu na vzdálenost,“ říká závěrem Michal Jeřábek. *

JAK BYDLÍME, SE PŘÍMO ODRÁŽÍ V TOM, JAK SE NÁM DAŘÍ V ŽIVOTĚ

  • nepořádek doma = nepořádek v životě
  • chaos doma = chaos v životě
  • třídění věcí = třídění myšlenek
  • dieta pro domov = dieta pro tělo
  • shromažďování věcí = obalování se

Doporučujeme

Články odjinud