Feng-šuej v kuchyni. Deset tipů, díky kterým se vám bude lépe vařit i žít

17. 12. 2014
Feng-šuej v kuchyni. Deset tipů, díky kterým se vám bude lépe vařit i žít
Pomocí jednoduchých úprav můžete začít nejen s radostí vařit, ale i zlepšit vztahy v rodině

Podle tradičního čínského umění feng-šuej patří kuchyň mezi nejdůležitější místnosti v domě – jaká je v ní energie, takové jsou vztahy, blahobyt a zdraví v rodině.

„Když se v ní necítíte dobře, nejenže se vám nechce vařit, ale máte i tendenci častěji odcházet z domova,“ vysvětluje poradkyně feng-šuej a interiérová designérka Olga Bušková.

1. Udělejte si v kuchyni pořádek a zbavte se nepotřebných věcí. Využijte k tomu konec podzimu, kdy vládnou kovové energie, což je ideální čas k dokončování. Vyhoďte staré potraviny, ve kterých zůstává stará energie. Kuchyň přeplněná zbytečnými věcmi vás může pozvolna vyčerpávat.

2. V kuchyni byste měli mít čisté plochy. Díky tomu se vám bude se vším začínat lehčeji. Čistota v nás totiž evokuje chuť něco dělat, naopak špinavé nádobí a nepořádek nás zatěžuje a zastavuje.

3. Co se týká barev, zelená podporuje zdraví a chuť vařit , oranžová a cihlová zase chuť k jídlu, hnědá je nakloněna touze po stabilitě a pastelové barvy vytvářejí v prostoru harmonii.

4. Zatímco díky čerstvým bylinkám, řezaným květinám a rostlinám s velkými listy do vaší kuchyně vpluje čerstvá energie a vy se budete cítit lépe, vystavené nože a špičaté rostliny vás budou provokovat k vyostřeným situacím.

5. Opravte cokoli, co nefunguje. Vše, co ignorujete, se prolíná do vašeho života – kapající kohoutek nebo rozbitá myčka přispívají k váznutí komunikace. Když nefunguje sporák, utíkají vám peníze. Na ledničku si navíc nedávejte svoje sny a přání, protože je tak nevědomky posíláte k ledu.

6. Dřez a sporák by neměly být vedle sebe , protože prvek vody a ohně je pak ve vztahu ničení a ovládání. Umístění vedle sebe nebo naproti sobě může vést k hádkám a konfliktům v rodině. Když to nejde změnit, je dobré do prostoru dodat element dřeva. Může to být dóza s vařečkami, zelené rostliny, bylinky v květináči, dřevěné prkénko nebo mísa.

7. Pokud stojíte u sporáku, měli byste vidět dobře na dveře , ať už přímo, nebo z boku. Jen tak můžete připravovat jídlo v klidu a s dobrou energií. Stojíte-li zády, je dobré dát si nad sporák lesklou desku nebo zrcadlo. Umístěním zrcadla za hořáky navíc zdvojnásobujete zlepšení finančí situace.

8. Olga Bušková také doporučuje vařit na všech plotýnkách a také je udržovat čisté, protože každá z nich je spojena s některou oblastí života. Když stojíte u sporáku, ta vpravo dole vypovídá o vašich přátelích, vpravo nahoře o vztazích, levá dolní je spojena s domovem a horní s financemi. Pokud je nevyužíváte všechny rovnoměrně, je dobré nechat je jednou začas rozehřát.

9. Jídelní stůl je ideální místo k setkávání. Neměl by mít ostré hrany, neboť to podporuje tendenci jít do vyhrocených situací. Když je kulatý, oválný nebo bez hran, jsme schopni udělat ústupek. Hojnost v rodině lze podpořit tím, že prostředek stolu rozzáříte živou květinou, mísou s čerstvým ovocem (například pomeranče jsou symbolem štěstí) nebo o Vánocích adventním věncem.

10. Podle interiérové designérky Olgy Buškové je důležitý i počet židlí. Sudá čísla jsou spojena s klidem, harmonií a stabilitou. Pokud po ní toužíte a jste v rodině tři, pořiďte si čtvrtou židli. Naopak lichá čísla evokují akci a změnu. *

Děkujeme za spolupráci interiérové designérce Olze Buškové (www.olgabu.cz).

Článek vyšel v časopise Dieta

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Citovou spřízněnost provází větší vášeň, takže se ocitáte na vrcholu blaha, vaří se ve vás přemíra krásných emocí. Dnešní den je velmi vhodný pro sdílení společných zájmů či koníčků,…

Nejčtenější články

Články odjinud