Feromony jako kouzelný lektvar: Zvyšují sexuální atraktivitu a pomohou i u pohovoru | Foto: iStock

Foto: iStock

Feromony jako kouzelný lektvar: Zvyšují sexuální atraktivitu a pomohou i u pohovoru

Ani přes postel, ani přes jídlo, ale přes nos vede cesta k našemu srdci. Ačkoliv si to neuvědomujeme, náš výběr partnera dost často ovládají feromony, což jsou látky, které každý jedinec vylučuje do vzduchu. Dokážou vám vysvětlit záhadu, proč vás to k některým lidem táhne nesrovnatelně víc než k jiným?

Podceňovaný smysl

V porovnání s tím, jak si ceníme ostatních smyslů, je čich tak trochu outsiderem. Ve skutečnosti je ale jeho role nezastupitelná. Má za cíl nás chránit před zkaženými potravinami nebo blížícím se nebezpečím, jako je třeba požár. Důležité je ale i jeho propojení s pamětí. Když si přivoníte k parfému, který nosil váš bývalý protějšek, vytanou vám na mysli i vzpomínky, které jste už dávno vytěsnila.

„Čich má silné, evolučně zakořeněné spojení s naším limbickým systémem. Tedy tou částí nervové soustavy, která je klíčová pro zpracování emocí a sexuální motivace. Různé vůně a pachy v nás vyvolávají zájem o jinou osobu, pocity vzrušení, nebo naopak i odpor,“ vysvětluje zakladatel online sexshopu pro zdravou sexualitu Yoo.cz Vojtěch Sláma.

Proč si vybíráme partnera, který nám voní? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Jak fungují feromony?

Feromony jsou přírodní chemické látky, které určují, jak jsme sexuálně přitažliví pro opačné pohlaví. Na rozdíl od běžných vůní, které jsou zaznamenávány čichovými žlázami v nose, jsou feromony zaznamenávány takzvaným Jacobsonovým orgánem uloženým na vrchním patře, na pomezí ústní a nosní dutiny. Když zachytí přítomnost feromonů, ihned vyšle signály do mozku a ten začne stimulovat centrum rozkoše, uvolňovat a zároveň zvyšovat sebevědomí. Vědci Chicagské univerzity ve své studii dokázali také to, že čich ovlivňuje přímo naše prožívání sexu. Lidé s horším čichem nebo ti, kteří o něj přišli (i jen dočasně například vlivem onemocnění covid-19), vykazovali pokles sexuální motivace a menší emocionální uspokojení ze sexu.

Pokračování 3 / 5

Vztahy a vůně

Pokud tedy nos ovlivňuje naše vzrušení a sexuální život, neměl by mít také dopad na naše vztahy? Jeden z rozhodujících faktorů pro ukončení vztahu může být právě skutečnost, že ženě její partner přestane vonět nebo že jí v horším případě dokonce začne páchnout. Naopak páry, které mají podobně nastavený nos – tedy kterým voní a páchnou identické věci – mají velmi vysokou pravděpodobnost, že jejich vztah vydrží.

Pokračování 4 / 5

Přitažlivost i rozpoznání emocí

Feromony lidské tělo vylučuje pomocí potu a člověk jejich produkci není schopen vědomě ovlivnit. Stejně tak neovlivní vylučované množství. Někteří lidé jich zcela přirozeně produkují víc, což může mít za následek jejich zvýšenou sexuální aktivitu, atraktivitu pro okolí a v neposlední řadě i vyšší sebevědomí.

Právě proto jsou tyto látky stále oblíbenější přísadou v kosmetickém průmyslu. Najdete je například v parfémech s feromony, které si lidé pořizují pro jejich kladný vliv na náklonnost lidí a usnadnění mezilidských vztahů. „Pomůžou vám udělat dojem třeba u pracovního pohovoru, při důležité obchodní schůzce nebo na rande. Důležité je však vědět, že každý vnímá působení feromonů jinak – proto doporučuji vyzkoušet nejprve vzorek a zjistit, jak parfém funguje právě u vás,“ popisuje Vojtěch Sláma.

Pokračování 5 / 5

Parfémy s feromony v praxi

Feromonové parfémy používejte úplně stejně jako běžný parfém. Aplikujte na krk, dekolt nebo zápěstí. Feromonové vůně můžete nosit kdykoliv, když chcete přilákat pozornost opačného pohlaví. Feromon ovšem účinkuje jen několik hodin po nanesení – proto aplikaci parfému několikrát během dne opakujte. Díky kvalitním afrodiziakálním parfémům budete působit atraktivněji, nabudete vyšší sebevědomí a sebedůvěru.

Doporučujeme

Články odjinud