Festival Na ulici v Plzni chystá dvě nové scény

27. 7. 2009
Na 90 kapel a zpěváků, 10 divadel, 10 filmových projekcí a jedna výstava – to vše rozvíří už tradičně na konci léta poklidnou hladinu historického centra Plzně. 16. ročník festivalu Na ulici začíná 17. srpna a až do 26. 8. se návštěvníci mohou těšit nejen na své oblíbené hvězdy z oblasti jazzu, folku, world music i dalších žánrů, ale také na nové objevy a neokoukané hudební formace. Vše se odehrává Na ulici, tedy pod širým nebem a zdarma.

Dvě nové scény – zahradu Měšťanské besedy a amfiteátr Plzeň Plaza - a pět původních, na kterých se odehraje na 90 koncertů, 10 divadelních představení, 10 filmových projekcí – to vše přichystal pro své návštěvníky už 16. ročník festivalu Na ulici. Desetidenní maratón pod širým nebem vtrhne do centra Plzně 17. srpna a diváci se mohou těšit jak na své oblíbené hvězdy, tak i na méně známé zajímavé kapely, nové objevy a neokoukané hudební formace nejrůznějších žánrů. Festival letos zopakuje i loňské úspěšné novinky - unikátní výstavu velkoformátových obrazů českých a německých výtvarníků s názvem Barva na ulici a dva benefiční koncerty v katedrále sv. Bartoloměje. Vstup na všechny akce festivalu Na ulici je tradičně zdarma.

Festivalové scény NÁMĚSTÍ REPUBLIKY ZAHRADA MĚŠŤANSKÉ BESEDY – Kopeckého sady 13, vchod z Americké třídy č. 7/29 AMFITEÁTR PLZEŇ PLAZA – Radčická 2 PROLUKA – Křížíkovy sady KATEDRÁLA SV. BARTOLOMĚJE – nám. Republiky ZACH´S PUB - Palackého nám. 2 A.C.W. SALOON – Kollárova 18

„První letošní novinkou je scéna v zahradě Měšťanské besedy,“ říká produkční festivalu Pavla Kormošová, „jejíž výhodou je vedle úžasné atmosféry starých časů také to, že diváci mohou koncert nebo filmovou projekci sledovat od kavárenských stolků a při otevřeném baru. Druhou novinkou je zrekonstruovaný amfiteátr za centrem Plzeň Plaza, kde si pár desítek metrů od centra města můžete užívat kromě dobré muziky taky výhled na řeku obklopenou zelení. Málokdo z pamětníků se tu asi ubrání nostalgické vzpomínce na Výstaviště a na léta, kdy mu vládla Porta.“

Interpreti Ani v letošním programu nechybí hvězdná jména a špičkoví interpreti, mezi jinými Irena Budweiserová, Pavel Dobeš, Štěpán Markovič, Jana Koubková, Poutníci, Nezmaři, Yellow Sisters, Jablkoň, Neřež a Klára Vytisková nebo Pavlína Jíšová. Z Plzeňských kapel a zpěváků už tradičně Na ulici zavítají Vlaďka Bauerová, Míša Leicht (který se letos stal i jedním z dramaturgů festivalu), Semtex nebo Strašlivá podívaná.

Nad výběrem festivalových kapel letos opět bdí odborní dramaturgové: Michal Hejna, jazzový hudebník a organizátor řady jazzových festivalů a koncertů. Sestavil jazzový a bluesový program. Jiří Hopp, dramaturg festivalu Folkový Kvítek. Sestavil program zaměřený na folk, worldmusic a nezávislou scénu. Míša Leicht, zpěvák, moderátor, kytarista a frontman bluegrassové skupiny Cop. Sestavil folkový program pro amfiteátr Plzeň Plaza. Eva Košařová, studentka oboru produkce DAMU, sestavila program divadelních představení. Karel Zach, sestavil program scény Zach´s Pub. Michal Kindl, sestavil program scény A.C.W. Saloon.

Výstava Barva na ulici Festival Na ulici letos zopakuje unikátní výtvarný projekt Barva na ulici, který byl poprvé prezentován při loňském 15. ročníku. Na Zdi umění v Proluce v Křižíkových sadech budou po deset festivalových dnů pod otevřeným nebem vystaveny velkoformátové obrazy 18 výtvarníků z České republiky a Německa. Pořadatelem projektu je Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti. Vernisáž se uskuteční v pondělí 17. 8. v 18:00 za účasti autorů. V hudební části vystoupí Jan Dolejš Quintet.

10 filmů s hudební tématikou Filmy tvoří už tradičně příjemnou tečku za každým z deseti dnů festivalu Na ulici. Letos poprvé se projekce stěhují z náměstí Republiky do zahrady Měšťanské besedy, kde čeká na diváky komornější, ničím nerušené prostředí. V sousedství romantického secesního altánku a při otevřeném baru si budou moci vychutnat české i zahraniční filmové lahůdky, jakými jsou snímky Mamma Mia!, Rok ďábla, Ray, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Chicago nebo Once.

Všechny aktuální informace o festivalu získají zájemci na internetových stránkách http://www.naulici.cz>www.naulici.cz, nebo jako součást měsíčního přehledu Žurnál, který bude v distribuci od začátku srpna.

zdroj: Daniela Vítová

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Výborné profesní nápady vám určitě chybět nebudou. Řadě lidí se budou dokonce velice líbit, ovšem jenom jedna osoba vás osloví se zajímavou nabídkou. Než jí na ni kývnete, měli byste…

Nejčtenější články