Festival TANEC PRAHA 2006 vyvrcholí v Sazka Areně

27. 6. 2006
Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla TANEC PRAHA se pomalu chýlí ke svému velkému finále. Ta největší taneční událost čeká návštěvníky festivalu již příští týden.

Praha, 20. června 2006 – Díky festivalu TANEC PRAHA se opět na dva večery promění pražská SAZKA ARENA v obří světovou taneční scénu. Vzhledem k tomu, že rozměry scény jsou v historii festivalu dosud největší, začíná stavba jeviště již v pondělí v brzkých ranních hodinách.

I. a II. cenová kategorie je na oba večery již téměř vyprodána, v prodeji zbývá pár desítek vstupenek. Pro velký divácký zájem se pořadatelé rozhodli k 21. 6. rozšířit kapacitu hlediště o další místa. Nabízejí tedy možnost zakoupení levnějších vstupenek v ceně 470 Kč, pro studenty pak 280 Kč. Prestižní padesátičlenné španělské těleso Compañia Nacional de Danza složené z nejlepších tanečníků světa zde vystoupí 27. a 28. června. Program, který přivezou poprvé do Prahy, tvoří mistrovská díla světově proslulého Nacho Duata, dlouholetého člena Kyliánova NDT. Představení bude vrcholem festivalu TANEC PRAHA i posledních sezón.

Celý večer na diváka dýchne horkem španělského podnebí, temnými odstíny barev, kde dominují červená a černá, neuvěřitelnou energií a dynamikou. Je to nejen pastva pro oči, ale i široké pole pro rozvoj vlastní divákovy fantazie. Příjezd hlavního souboru Compañía Nacional de Danza do ČR je skutečnou událostí. V řadách tohoto špičkového tělesa tančí ti nejlepší a nejvšestrannější umělci světa. Diváci se mohou těšit na tanečníky z Kuby, Venezuely, asijských zemí a samozřejmě Španělska. Sám Nacho Duato nepochybně patří mezi nejuznávanější světové choreografy. Už jako člen Kyliánova souboru NDT zaujal díly s velmi originálním pohybovým slovníkem. Ne náhodou jej Španělé postavili do čela své „zlaté kapličky“ – Compañía Nacional de Danza. Ne náhodou není v názvu souboru balet, ale tanec jako mnohem širší pojem, jehož hranice stylů se daří Duatovi úspěšně bourat.

Compañía Nacional de Danza se v Praze představí poprvé, a to s těmito díly Nacho Duata:

Castrati (premiéra 2002) čerpá především z hudby Antonia Vivaldiho. Řečeno trochu nadneseně, je to španělsky pojaté „svěcení jara“ v ryze mužském pojetí. Křehký tanečník v kontrastu s mužnými postavami zahalenými v dlouhých pláštích vzbuzuje emoce i obdiv, výkony všech bourají obvyklé představy o limitech lidského těla.

Rassemblement (premiéra 1990) vtáhne diváka do tropické atmosféry, zvuky doplní efektní afro hudba: bubny, kytara, kontrabas a nezapomenutelný ženský hlas zpěvačky z Haiti. Černý tanečník ohromí stejně jako sólo vysoké osobité tanečnice. Touha po svobodě je tématem nejen díla, ale i fyzického projevu interpretů. Dokonalá technika jim dává svobodu pohybového výrazu.

Por Vos Muero (premiéra 1996) je virtuózním holdem zásadní roli tance ve vztazích 16. století. Vizuální síla obrazů, dekorace, světel, masek i kostýmů je doplněna katalánskými středověkými hudebními motivy a vyvážena důrazem na sdělnost pohybu a krásu lidského těla. Více informací o souboru na http://cndanza.mcu.es.

Vstupenky na oba večery je možné získat pouze na pokladnách Sazka Areny, v síti Sazka Ticket a prodejní síti sběren SAZKA, a to v těchto cenových kategoriích: 1290 / 990 / 790 / 470 (od 21. 6.) Kč. Slevy pro studenty 40 % ze III. kategorie - 470 Kč a od 21.6. ze IV. kategorie 280 Kč. Prodej na pokladnách SAZKA ARENY probíhá pondělí - pátek, 15:00 – 18:00 h. Další informace můžete získat na www.sazkaticket.cz Více informací na www.tanecpraha.cz.

Hostování souboru podpořili: Hlavní město Praha, MK ČR, Ministerstvo kultury Španělského království, Velvyslanectví Španělska, Sazka Arena a další.

Hlavní město Praha zvýšilo svůj spolupořadatelský podíl na festivalu s ohledem na tuto mimořádnou událost na částku 3 mil. Kč, odpovídající částce z r. 2000, kdy na TANCI PRAHA hostovalo podobné prestižní těleso: Ballett Frankfurt.

Partnerem festivalu je tradičně hlavní město Praha, které řadí tuto akci mezi své spolupořadatelské aktivity kategorie A. Festival probíhá za Finanční podpory Ministerstva kultury ČR, pod záštitou první dámy ČR Ing. Livie Klausové, CSc., ministra kultury Mgr. Vítězslava Jandáka a primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Hlavními partnery jsou SAZKA, a.s. a Nestlé Ćesko, s.r.o. Mediálními partnery jsou Právo, Český rozhlas 2 Praha, Český rozhlas 3 Vltava, Český rozhlas Regina, Prague TV, TIME IN, MF Plus, České Noviny.cz, divadlo.cz, Profit, Taneční zóna, ZOOM, Radio 1, Czech Bussines Weekly, Boomerang media, Literární noviny, Metropolis a Lavičky AD–NET. Dalšími partnery festivalu jsou SAZKA Arena, Arcelor, Městská část Praha 1, Via Perfecta, Théatre Nomade Transparent, divadlo Ponec, Divadlo Archa, Madree, Dance Perfect, Moser, Fann, Templářské sklepy Čejkovice a WD LUX. Poskytovatelem internetových a hlasových služeb je Dial telecom. Festival dále podpořili: Velvyslanectví Dánského království, Velvyslanectví Švýcarské konfederace, Pro Helvetia, Francouzský institut, Velvyslanectví Řecké republiky, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, Velvyslanectví Kyperské republiky, Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes, Velvyslanectví Švédska, Velvyslanectví Spojených států mexických, Velvyslanectví Lucemburského velkovévodství, Goethe-Institut a Britská Rada.

zdroj: Tanec Praha / divadlo Ponec

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Polovina pracovního týdne vás uvítá přemírou povinností, ale zvládnete je levou zadní. Sice u nich trochu brbláte, nicméně se vám podaří v životě rovnováhu. Už máte plné zuby obav, proto…