Festivalová "armáda" má recept i na vichřici

11. 7. 2001
Festivalová "armáda" má recept i na vichřici
Až do ledna se stará o festivalové přípravy pět lidí. Než se odjede do Varů, zvedne se jejich počet na třicítku a přímo během deseti hektických dnů se "in media res" armáda festivalových "staffs" rozroste až k pěti stovkám.

Festivalová "armáda" má recept i na vichřici
Exkluzivní on-line zpravodajství pro Dámu.cz z 36. MFF KV

Až do ledna se stará o festivalové přípravy pět lidí. Než se odjede do Varů, zvedne se jejich počet na třicítku a přímo během deseti hektických dnů se "in media res" armáda festivalových "staffs" rozroste až k pěti stovkám. Ty všechny má na povel výkonná producentka festivalu Markéta Černá, ale občas jí prý připadá, že by klidně zaměstnala ještě pár desítek dalších.

Pokud byste hledali v její kanceláři starší dámu, přehlédnete. Markétě je osmadvacet, ale rozhodně nepůsobí jako nováček na "lodi". "Také jsem tu s nějakými pauzami už sedmým rokem," usmívá se štíhlá blondýnka. Během těch let si vyzkoušela snad úplně všechno - od organizačních věcí přes protokol až po nejužší štáb.
"Festival je každým rokem v podstatě stejný rituál, ale přesto je to živoucí a stále se vyvíjející organismus, takže nás čeká každý den něco nového k řešení. V té chvíli nám to přijde jako největší problém pod sluncem, ale za pár dnů už se našemu obřímu problému jen smějeme," přiznává výkonná producentka.

Třeba sobotní přívalové deště - půlhodinku před začátkem plánované tiskovky s režisérem a hudebníkem Emirem Kusturicou se štáb dozvěděl o blížící se vichřici a bylo třeba urychleně změnit místo setkání s novináři, které se mělo konat v obřím stanu na terase Thermalu. "Zorganizovali jsme akci Kulový blesk a všechno - včetně tlumočnického zařízení - jsme přesunuli do kinosálu C." Na hodinku tak byla katastrofa zažehnána, než Markétě zazvonil telefon a ona se dozvěděla, že natekla voda do reprobeden v Lázních I, kde měl Kusturicův The No Smoking Orchestra o půlnoci vystupovat. Naštěstí se i to podařilo vyřešit a koncert se konal.
O tom a o řadě dalších "maličkostí" samozřejmě nemají hosté festivalu zpravidla ani tušení, což je pro štáb tou nejlepší vizitkou. "Momentálně mi dělá největší hlavu závěr festivalu - tam je třeba všechno připravit do puntíku, včetně sehnání delegací k vítězným snímkům, které tu třeba byly k uvedení svého filmu a už odcestovaly. Hlavní je ale začít včas, protože vše je vázáno na přímý přenos České televize," loučí se Markéta, které už opět pípající mobil zvěstuje, co je třeba vyřešit dál.

Jak se letos závěr festivalu podaří? Můžete u toho být i vy - samozřejmě, pokud si v sobotu ve 20 hodin pustíte první program České televize.

Magda Peterková

PS: Markéta to sama na sebe neřekla, ale byla "prásknuta" festivalovým deníkem Premiere. Vichřice nad Karlovými Vary sice neodnesla Emira Kusturicu, zato zcela vyplavila stanové městečko na stadiónu. Na příkaz výkonné produkční se zmoklým batůžkářům otevřely všechny dostupné prostory lázeňského hotelu Thermal, aby bylo kde složit promočené hlavy. Stalo se pod jednou podmínkou - že nocležníci vyklidí své pozice nejpozději do osmé ranní. A skutečnost? Když jsem za 10 minut osm přicházela do tiskového centra, nezakopla jsem ani o jednoho sedmispáče :-)))

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Čtvrtek vám otevře oči a dočkáte se pozitivních změn nejen v práci, ale také na domácí půdě. Nyní jste samé plánování, vymýšlení a kreativní myšlení. Pokud chcete něco předložit své drahé…

Nejčtenější články

Doporučujeme