Festivalový manuál: Kam v létě vyrazit za hudbou, filmem či divadlem?

Festivalový manuál: Kam v létě vyrazit za hudbou, filmem či divadlem?

Ať už vás zajímá klasická, jazzová či rocková hudba, divadlo nebo film, léto je plné kulturních zážitků, které si můžete dopřát. Vybrali jsme vám ty nejzajímavější, kde si na své přijde opravdu každý. Kam letos vyrazíte vy?

Letní shakespearovské slavnosti

Letní shakespearovské slavnosti jsou v Evropě nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem, zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Krásné prostředí, vlahé letní noci a ty nejlepší hry od slavného britského dramatika rozhodně stojí za návštěvu.

Kdy: 26. 6.–7. 9. 2018

Kde: Praha, Brno, Ostrava, Bratislava

Co: Dobrý konec všechno spraví, Hamlet, Veselé paničky windsorské, Sen noci svatojánské, Komedie omylů, Večer tříkrálový a další hry

www.shakespeare.cz

Pokračování 2 / 12

Porta 2018

Nejstarší hudební festival, kde zároveň probíhá i finále soutěže talentů, je určený hlavně pro milovníky folku, bluegrassu a country.

Kdy: 29. 6.–1. 7. 2018

Kde: Lesní divadlo Řevnice

Kdo: Robert Křesťan, Roman Horký a Kamelot, Ivan Hlas Trio, Pavel Žalman Lohonka, Jelen, Aleš Petržela a další

www.porta-fest.cz

Pokračování 3 / 12

Smetanova Litomyšl

Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Kdy: 14. 6.–7. 7. 2018

Kde: Zámek Litomyšl

Kdo: Česká filharmonie, Ivan Ženatý, Hana Chang, Wenlan Jackson, Javier Camarena, Leticia de Altamirano a další…

www.smetanovalitomysl.cz

Pokračování 4 / 12

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu. Festivalu se pravidelně účastní přední zahraniční i české osobnosti filmového průmyslu. Kromě promítaných filmů si během festivalu můžete užít řadu večírků.

Kdy: 29. 6.–7. 7. 2018

Kde: Karlovy Vary

www.kviff.cz

Pokračování 5 / 12

Rock For People

Jeden z největších českých festivalů čeká již 22. ročník. Rock For People nabízí svým fanouškům široké spektrum hudby od rocku přes pop až po hardcore a pravidelně přiváží do Čech to nejlepší ze zahraniční, ale i české a slovenské scény.

Kdy: 4.–6. 7. 2018

Kde: Letiště Hradec Králové

Kdo: The Prodigy, The Kooks, Beatsteaks, The Vaccines, Rodriguez, Enter Shikari, Vypsaná Fixa, Tři sestry, Horkýže Slíže, Gaia Mesiah a mnoho dalších

www.rockforpeople.cz

Pokračování 6 / 12

Bohemia JazzFest

Bohemia JazzFest se stal v krátkém čase jedním z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě. Časopis Downbeat ho dokonce uvádí jako jednu z nejvýznamnějších světových kulturních akcí. Každý rok festival přiláká téměř 100 000 jazzových fanoušků na historická náměstí po celé zemi. Na všech "open-air " koncertech hrají světoví hudebníci na velkolepých, středověkých náměstích. Všechny koncerty jsou zdarma.

Kdy: 9.–17. 7. 2018

Kde: Náměstí v Praze, Plzni, Liberci, Domažlicích, Táboře a v Brně

Kdo: Enrico Rava New 4TET, Sofie Hagen, PHS Jazz Quartet, Bryan Carter, Mike Stern/Randy Brecker Band a další…

www.bohemiajazzfest.cz

Pokračování 7 / 12

České hrady

České hrady je originální putovní festival, který se během celého léta koná v jedinečném prostředí několika krásných hradů. Nabízí kapely výhradně s českou a slovenskou produkcí a je vhodný i pro rodiny s dětmi.

Kdy: 13. 7.–1. 9. 2018

Kde: Točník, Kunětická hora, Švihov, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov, Bezděz

Kdo: Divokej Bill, Marpo, Pražský výběr, J.A.R., Monkey Business, Tomáš Klus, Majk Spirit, Vypsaná Fixa, Ivan Mládek, Slza, Horkýže Slíže a další…

www.ceskehrady.cz

Pokračování 8 / 12

Barvy léta

Festival Barvy léta se letos vrací ke svým kořenům a program pojal víceméně punkově. Na své si tu ale přijdou celé rodiny, protože krom hudebních vystoupení zde najdete dětský koutek, oddychovou zónu s čajovnou, hrací zónu, svítící a ozdobné doplňky, malování na tělo a nespočet dalších stánků včetně výčepů a občerstvovacích míst.

Kdy: 14. 7. 2018

Kde: Jezero Poděbrady

Kdo: Wohnout, Vypsaná fixa, Tři Sestry, Sto zvířat, E!E a další...

www.barvyleta.cz

Pokračování 9 / 12

Colours Of Ostrava

Festival Colours Of Ostrava patří mezi nejnavštěvovanější letní hudební akce u nás. Nemá vyhraněný žánr a zaměřuje se na to nejzajímavější na zahraniční i tuzemské hudební scéně. V letech 2005 a 2006 dokonce získal cenu Anděl za Hudební událost roku.

Kdy: 17.–21. 7. 2018

Kde: Dolní Vítkovice, Ostrava

Kdo: N.E.R.D., Kygo, Jessie J, George Ezra, Beth Ditto, Aurora, Ziggy Marley a další…

www.coloursofostrava.cz

Pokračování 10 / 12

Benátská

Již 26. ročník festivalu Benátská noc přinese kromě vystoupení hudebních hvězd, jako například Jarka Nohavici, i doprovodný program, ze kterého si vybere každý návštěvník festivalu. Velké dostupné parkoviště, posílená místní doprava zdarma, přímé autobusy z Prahy, festivalová vinárna, nejdelší skluzavka ze všech hudebních festivalů v Čechách i na Slovensku nebo doprovodný program pro všechny generace.

Kdy: 26.–29. 7. 2018

Kde: Liberec

Kdo: Bonnie Tyler, Guano Apes, Jarek Nohavica, Aneta Langerová, Ben Cristovao, Jelen, Dymytry, Katarína Knechtová, Olympic, Mirai, Mňága a Žďorp, Voxel a další…

www.benatska.cz

Pokračování 11 / 12

Vizovické trnkobraní

Festival Vizovické Trnkobraní je multižánrovou kulturní přehlídkou, která zahrnuje vystoupení špiček české a slovenské hudební scény na dvou scénách a doplňují ji divadelní scéna, kinokavárna a dětský koutek. Projekt je koncipován jako zábava pro celou rodinu. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

Kdy: 17.–18. 8. 2018

Kde: Areál likérky R. Jelínka Vizovice

Kdo: Arakain a Lucie Bílá, Divokej Bill, Jarek Nohavica, Ewa Farna, Jelen, Mig 21, Mandrage, Wohnout a další…

www.vizovicketrnkobrani.cz

Pokračování 12 / 12

Rock For Churchill

Devatenáctý ročník festivalu Rock for Churchill, který se zrodil v roce 2000 jako benefiční akce na podporu kostela sv. Jakuba Velkého, se uskuteční 24.–25. 8. 2018 v přírodním areálu Myslivna na okraji severočeského městečka Vroutek. I když rock stále ještě setrvává v názvu festivalu, v dnešní době nabízí festival hudbu mnoha žánrů. Kromě rocku si tu podávají ruce taneční muzika, pop, reggae, ska, hip hop a další styly.

Kdy: 24.–25. 8. 2018

Kde: Vroutek, Areál Myslivna

Kdo: The Subways, Lamb, Digitalism Live, Wohnout, Mydy Rabycad, N.O.H.A., Mucha a další

www.rfch.cz

Doporučujeme

Články odjinud