Film: Důkaz

22. 2. 2006
Film: Důkaz
Dá se dokázat pravda? Dá se dokázat láska? Dá se dokázat genialita? Věci, které jsou nehmotné, se dají těžko dokázat – rozum, láska a víra. Důkaz Johna Maddena tyto věci zkouší dokázat.

V matematice mohou být řešení k nepředstavitelným komplexním problémům nalezena pomocí použití přesného souboru pravidel. Hypotézy jsou podrobeny sledu dedukcí, které mohou vést, pokud je zvolena správná cesta, k jednoznačnému výsledku: důkazu.

V životě také hledáme řešení, ale pravidla jsou subjektivní a prchavá a musí se o nich diskutovat. Kdo jsme my? Co víme o sobě samých? Můžeme věřit v přátelství druhých? Pomalu a jistě se posouváme kupředu, ale závěr musíme vyvodit bez kompletního důkazu. A jako důsledek se mohou tato rozhodnutí zdát jako provizorní a neplatná.

Film Důkaz odhaluje záhadu, jejíž řešení leží někde mezi jistotou matematiky a posunující se perspektivou lidské zkušenosti; jedná s nedotknutelnými hodnotami, které se obtížně ověřují: víra, láska a rozum.

Důkaz je působivý příběh o mladé ženě, kterou pronásleduje minulost jejího otce a stíny její vlastní budoucnosti; Důkaz odhaluje spojení mezi genialitou a šílenstvím, křehký vztah mezi otci a dcerami a podstatu pravdy a rodiny.

Catherine, v podání vynikající Gwyneth Paltrow strávila roky péčí o svého brilantního ale nestálého otce, geniálního matematika. V podvečer svých 27. narozenin se musí postavit čelem nejen příjezdu své sestry, Claire, se kterou se vzájemně během těchto let odcizily, ale také pozornosti Hala, bývalého otcova studenta, který doufá, že v zápiscích Catherinina otce najde základ pro hodnotnou matematickou práci. Catherine však musí vyřešit ještě jeden osobní problém: Kolik z otcova šílenství – nebo geniality – zdědila ona sama?

Film Důkaz vznikl podle stejnojmenné divadelní hry Davida Auburna, která měla premiéru v květnu 2000 v Manhattan Theater Club a 24. října 2000 se přesunula do Broadwayského Walter Kerr Theater. Byla to nejdéle hraná hra od dob Amádea. Hra měla velký ohlas u diváků i u kritiky. Získala Pulitzerovu cenu za drama (2001) a cenu Tony pro nejlepší hru, nejlepší režii (Daniel Sullivan) a nejlepší herečku (Mary Louise Parker).

Obsazení filmové podoby oceněné hry nemohli producenti vybrat lépe. Na stříbrném plátně se spolu setkávají hvězdy jako Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins a Jake Gyllenhaal.

autor: Simona

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve finále zářijového měsíce budete v práci neobratní a nesoustředění. Už nevíte, jak zaujmout šéfa. S kolegy si také nerozumíte a máte dojem, že vám hází klacky pod nohy. Milí Berani,…

Nejčtenější články

Doporučujeme