Film: Walk the line

8. 2. 2006
Film: Walk the line
Strhující příběh o lásce, touze, víře a počátcích rock'n'rollu vypráví životopisné drama o jednom z nejvýraznějších zpěváků 20. století a jeho vztahu ke svým dvou životním láskám – hudbě a krásné ženě jménem June. Walk the line je poctou Johnnymu Cashi.

V roce 1955 vkráčel drsný, vyzáblý kytarista, který si říkal J. R. Cash, do tehdy ještě neznámých Sun Studios v Memphisu. Tento okamžik měl později nesmazatelný vliv na vývoj americké kultury. Za pomoci úderných akordů a hlasu, který byl hluboký a temný jako noc, přiváděl Cash s obrovskou intenzitou na svět písně o zármutku a bolesti, které byly odvážné, plné skutečného života a lišily se od všeho, co mělo publikum do té doby možnost slyšet. Ten den odstartovala úvodní etapa dlouhé kariéry Johnnyho Cashe.

Kromě toho, že přišel s průkopnickým a originálním zvukem, který se později měl stát inspirací pro rockové, countryové, punkové, folkové i rapové hvězdy, vydal se také na cestu dramatické osobní proměny. Během nejdramatičtější etapy svého života - v průběhu níž stál tváří v tvář svým démonům, bojoval o lásku, která mu pomohla odrazit se ode dna, a naučil se balancovat na tenké hranici mezi zkázou a spásou - se změnil ze sebedestruktivní popové hvězdy v kultovního "muže v černém".

Příběh mladého Johnnyho Cashe a jeho lásky k June Carter Cash přišel na svět pod režijním vedením Jamese Mangolda, jehož proslavily filmy jako Země policajtů či oscarové Narušení. Film vznikal dlouhých sedm let v úzké spolupráci s Johnnym Cashem a jeho June než oba v roce 2003 zemřeli. Díky osobní účasti samotné hvězdy světové hudby se zrodilo úchvatné dílo mapující život legendárního zpěváka stejně jako začátky nové éry populární hudby.

Joaquin Phoenix (Johnny Cash) si svým mimořádným hereckým nadáním získal pozornost filmové kritiky filmy jako „U-Turn“ či „8 MM“. Největšího úspěchu dosáhnul díky roli v historickém akčním dramatu Ridleyho Scotta „Gladiátor“, která mu přinesla nejen ocenění National Board of Review Award, The Broadcast Film Critics Award a Blockbuster Award, ale také nominace na Oscara a Zlatý glóbus. V roce 2002 si zahrál s Melem Gibsonem, dále ve filmech M. Night Shyamalana „Znamení“ a „Vesnice“.

Reese Witherspoon (June Carter) se zatím naposledy se představila v romantické komedii „A co když je to pravda?“ s Markem Ruffalo. Za svou roli energické vysokoškolačky Tracy Flick ve filmu Alexandra Paynea „Kdo s koho“ z roku 1999 byla nominována na Zlatý glóbus, Independent Spirit Award, American Comedy Award, National Society of Film Critics Award a Online Film Critics Award, přičemž dvě poslední nominace proměnila. Druhou nominaci na Zlatý glóbus jí přinesl komediální hit z roku 2001 „Pravá blondýnka“.

Film WALK THE LINE byl nominován celkem na 3 Zlaté Glóby v kategoriích Nejlepší film – hudební nebo komedie, Nejlepší herec a Nejlepší herečka.

autor: Simona

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Už zítra je Světový den cyklistiky, proto byste měli pomýšlet na víkend strávený ve sportovním duchu. Ruku na srdce, poslední dobou nemáte čas na aktivity, které jsou spojeny s hodnotným…

Nejčtenější články

Doporučujeme