Finanční výchova dětí

12. 5. 2006
Finanční výchova dětí
Tak prý nerozumíme penězům. Jsme dokonce prý tak negramotní, že se s námi úředníci bank neumějí dorozumět, a ani kdyby chtěli nám nemohou vysvětlit všechny finesy současného finančního plánování. Také s penězi podle všeho neumíme hospodařit. Třetina z nás žije od výplaty k výplatě a polovině z nás by ušetřené peníze stačily k zachování životní úrovně tak na jeden až tři měsíce. Jako houby po dešti se množí snadné půjčky a my jim s vidinou nové pohovky, či letní dovolené tak lehce podléháme.

Je na každém z nás, aby se zamyslel, zda právě on není tou potrefenou husou a neměl by s tím začít něco dělat. Ale upřímně, kdo z nás byl vychováván k šetrnosti a plánování výdajů, investování a tvoření finančních rezerv na rozličné životní situace, jako je ztráta zaměstnání, nemoc anebo utlumení šoku z přechodu na životní roli penzisty?

A kdo z nás byl připravený na to, že na nás budou ze všech možných směrů doslova útočit nabídky stále krásnějších a ještě modernějších šatů, bot, kabelek atd. Ani s tímto atakem si poradit neumíme.

A otázkou je, zda ta naše naivita a dětinské nadšení z hodů konzumu nepramení také z toho, že jsme byli vychováváni rodiči, kteří se s ničím podobným ve svém životě nesetkávali a kteří nás na dnešní svět, kde se každý musí spoléhat hlavně na sám na sebe, dostatečně nepřipravili.

Snažme se s tím něco udělat sami pro sebe, ale hlavně se snažme naučit myslet jinak naše děti. Jen tak budou schopné žít nejen šťastně, ale také bez velkých finančních starostí, které bývají mnohdy způsobeny vlastní nedisciplinovaností a hloupostí.

Takže pro začátek připojuji deset rad pro rodiče, kteří chtějí naučit své děti rozumět penězům:

  • Mluvte s dětmi již od útlého věku o tom, kde se peníze „berou“. Ať vaše děti vědí, že peníze nejsou samozřejmostí a že většinu lidí stojí hodně námahy je vydělat.
  • Učte své děti, že věci jim radost nepřinesou a pravá radost tkví v něčem úplně jiném – třeba v tom, že je vám spolu dobře a veselo a v sobotu si zajdete na výlet do přírody.
  • Dávejte dětem pravidelně kapesné, ale dohlížejte, jak s ním nakládají. Učte je s penězi hospodařit a vytvářet si finanční rezervu – zpočátku stačí alespoň do Vánoc a do prázdnin.
  • Nikdy si od svých dětí nepůjčujte. Neučte je spoléhat se na pomoc druhých. Minimálně můžete doufat, že si nebudou chodit v dospělosti půjčovat od vás.
  • Vysvětlete jim, že finanční závislost na rodičích je jen dočasná a že, i když jsou malé, potřebují nejen hračky, ale třeba také kvalitní vzdělání a další dlouhodobější investice.
  • Starším dětem umožněte spolurozhodovat o rodinných financích. Ukažte někdy dětem, kam se poděje váš měsíční rodinný rozpočet, a poraďte se s nimi o i o některých větších dárcích – např. je tu možnost koupit nové horské kolo nebo zaplatit kurs angličtiny apod.
  • Vysvětlete jim, že ušetřené peníze je možné nechat pracovat – např. v bance, která s nimi obchoduje a pak vyplácí úrok. A tak jim vlastně umožní vydělat. A vysvětlete jim také, jak je to s vaší půjčkou v bance a kolik vlastně „stojí“.
  • Na českém trhu je dnes široká nabídka dětských účtů. Než ale se svým dítkem poprvé slavnostně navštívíte bankovní pobočku a založíte spolu jeho první účet, zkuste mu založit podobný účet u vás doma. Stačí sešit v tvrdých deskách, kam budete zapisovat pravidelné prémie za jeho trpělivost – tedy úroky.
  • Uvažujte, když dětem kupujete dárky. Když dceři koupíte tři Barbie do měsíce, jak můžete čekat od ní, že bude jiná? Zkuste se zamyslet sami nad sebou a dejte si tu práci a popřemýšlejte občas i o jiných dárcích, než jaké nabízejí reklamy.
  • Zkuste dětem darovat investici. Investice může znít na jejich jméno a mohou spolu s vámi sledovat, jak se vyvíjí. Je to dárek dlouhodobý, který jim finančně vypomůže, až vylétnou z hnízda, ale hlavně je za tu dobu naučí něco velmi důležitého pro život.
Miloslav Doubrava Pioneer Asset Management, a. s.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na pracoviště patříte k premiantům. Sice nejste nejrychlejší, protože to nemáte v povaze, ale skutečně vynikáte. Nadřízený vám zprvu nedůvěřoval a vypadlo to s vámi bledě, ale nakonec se…

Nejčtenější články

Doporučujeme