Fit a štíhlá i po padesátce? Bez pohybu to nepůjde!

Fit a štíhlá i po padesátce? Bez pohybu to nepůjde!

Zůstat v kondici i v druhé etapě života? Samozřejmě! I když je metabolismus pomalejší, existuje možnost, jak zabránit zbytečnému přibývání na váze. Jde to ztuha, to mi věřte, ale jde. Správné jídlo v kombinaci s dostatkem pohybu je nejlepší lék!

Nepříjemné změny

S hormonálními změnami dochází bohužel k řadě nepříjemných vedlejších účinků. U každé ženy se ale projevují různě a s různou intenzitou. Moje padesátileté kamarádky jsou toho důkazem. Jedna se neuvěřitelně potí, druhá má návaly, třetí je v depresi, další nebaví sex a já to schytala asi nejhůř – přibírám. Dostala jsem ale dobrou radu: Mám se víc hýbat. Hm, bylo by to fajn, kdyby člověk nebyl tak moc unavený, ale z vlastní zkušenosti vím, že když se k tomu pohybu dokopete, nakonec vám bude skvěle a načerpáte energii.

Pokračování 2 / 4

Pryč z pohovky

Buď budete méně jíst, nebo se budete hýbat. Nebo budete dělat obojí. I když, pokud se blížíte k menopauze a trpíte úzkostí, depresemi a všichni vám lezou na nervy, pak vás asi nikdo nedonutí, abyste se dobrovolně vzdala čokolády. Takže zbývá více pohybu a počítá se každá hodina, dokonce i několik minut. Ve všední den choďte po schodech místo ježdění výtahem, krátké vzdálenosti zvládejte po svých nebo jeďte na kole (pokud ovšem neplánujete velký nákup) a pokud jedete autobusem, vystupte o zastávku dříve. Ze začátku vám to možná bude připadat jako něco strašného, ale věřte, že si zvyknete.

Pokračování 3 / 4

Proč vám udělá pohyb dobře?

Jednak spotřebujete okamžitě energii, která by se jinak proměnila v tukové polštářky, které nechcete. Kromě toho posilujete tělo a budujete svalstvo. A čím více svalové hmoty, tím víc spalujete energii. Stimulujete taky látkovou výměnu a spalujete schovaný tuk ještě několik hodin po cvičení. Postupně se vám zpevní vazy a samozřejmě i postava. Zlepší se vám taky nálada, protože se pohybem zvyšuje hladina endorfinu a serotoninu. A endorfin nepodporuje jen dobrou náladu, ale účastní se taky regulace hladiny cukru v krvi, díky čemuž se odbourává náhlý hlad. Jistě, serotonin vyrobí i tabulka čokolády, ale ta z dlouhodobého hlediska vytvoří i tukové zásoby. Není toho málo, co pohyb dokáže.

Zadržujete v těle vodu, nebo to je tuk? Jak to poznat vám vysvětlíme na videu:

Pokračování 4 / 4

Kdy budete nejlépe hubnout

Tukovým polštářkům dáte nejvíc zabrat při nenáročném sportu, kdy je váš tep zhruba mezi 110 až 130 údery za minutu (číslo je orientační, každý to má trochu jinak, ale pro základní orientaci to stačí). Správnou intenzitu sportu poznáte podle toho, že si můžete přitom povídat. Jen při téhle frekvenci se dostane do buněk dost kyseliny, která se taky pak spaluje spolu s tukem. Když budete mít tep vyšší, budete spalovat cukry, a to není dobře. Ideální jsou vytrvalostní sporty, kdy už po 20 minutách začne vaše tělo odbourávat tuk. Super je nordic walking, aqua aerobik, plavání (pokud nemáte natržený meniskus, samozřejmě), jízda na kole, turistika, volejbal nebo košíková. Nezapomeňte, že jen pravidelnost má smysl, a hlavně poslouchejte vlastní tělo. Když nemůžete popadnout dech, intenzitu musíte snížit.

Doporučujeme

Články odjinud