FODMAP: Nová dieta pro lidi, které trápí zažívací obtíže jako nadýmání a průjmy

11. 10. 2020
FODMAP: Nová dieta pro lidi, které trápí zažívací obtíže jako nadýmání a průjmy
Sacharidy jsou běžnou součástí našeho jídelníčku. Existuje však skupina lidí, kterým právě sacharidy způsobují nepříjemné zažívací problémy. Pro ty je určena FODMAP dieta, která jim pomůže sestavit si jídelníček tak, aby netrpěli průjmy a dalšími obtížemi. Pozor, nejedná se ovšem o dietu, kterou byste měli aplikovat, pokud chcete zhubnout.

Ne všichni mohou všechno

Každý člověk je jiný a má jiné zažívání. Zatímco jeden může sníst úplně cokoliv, další musí dobře vybírat, jinak skončí s průjmem a bolestmi břicha. Asi nejznámější jsou intolerance na lepek a laktózu, těmto strávníkům už se přizpůsobily potravinářské firmy, které vyrábí upravené potraviny.

Jednou z méně známých, ale přitom o to závažnějších je pak tzv. FODMAP intolerance. Nejde o intoleranci, která způsobuje imunitní reakci na konkrétní potraviny, ale spíš o neschopnost správně trávit určitou složku potravy – v tomto případě sacharidy.

„FODMAPs je zkratka pro Fermentable, Oligo-, Di-, Mono-saccharides and Polyols, česky jde o fermentované oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Velice zjednodušeně se jedná o specifické sacharidy (fruktóza, laktóza, fruktany, galaktooligosacharidy, polyoly a další), které se vyskytují v potravinách. Nevýhodou těchto skupin sacharidů je to, že naše tělo je nedokáže zcela absorbovat, střevní bakterie je snadno fermentují a mohou způsobit i závažné gastrointestinální problémy – například průjmy,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka sítě výživových poraden Nutriadapt Monika Bartolomějová.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Merkur je k vám až do 10. srpna příznivě nakloněn, proto na sobě profesně dřete. Uvědomujete si své nedostatky a prahnete po zlepšení. Pokud to bude jen trochu možné, zaměřte se na…