Formanovi při natáčení pomáhal žhář i sexuální delikventi

10. 2. 2012
Formanovi při natáčení pomáhal žhář i sexuální delikventi
Filmový režisér Miloš Forman oslaví 18. února 80. narozeniny. Při této příležitosti se na televizní obrazovky vracejí oba jeho legendární oscarové filmy – Přelet nad kukaččím hnízdem (pondělí 13. února ve 20:55) a Amadeus (pátek 17. února ve 21:05), vždy na programu ČT2.

Taking Off, vůbec první film, který Forman natočil v Americe, v kinech naprosto propadl. On sám pak tento neúspěch komentoval slovy: „ Moje filmařské instinkty byly příliš české… V každém případě jsem ale musel změnit styl práce.“ A vyplatilo se – jeho další snímek, Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) posbíral hned pět Oscarů.

Forman ho točil v autentickém prostředí psychiatrické léčebny v Salemu v americkém Oregonu. „Každému herci jsem přidělil jednoho pacienta, aby ho pro inspiraci pozoroval. Jak chodí, jak mluví a jak se chová,“ vypráví Miloš Forman. Pro celý štáb se nakonec natáčení změnilo v nezapomenutelný zážitek, někteří v léčebně dokonce i přespávali. Pomáhalo všech 85 pacientů. Někdo před kamerou, někdo za ní.

„Tehdy jsem si neuvědomil, že většina svěřenců trpěla opravdu vážnými duševními chorobami a byla nebezpečná,“ vzpomíná producent filmu Michael Douglas. Například mladík, který byl hospitalizovaný pro žhářství, se dostal až k osvětlovačům. Otíral žárovky lamp a do ruky dostal velkou plechovku ředidla. Nebo několik sexuálních delikventů pro změnu uklízelo v okolí dámských šaten,“ doplňuje slavný americký herec.

Film měl premiéru 19. listopadu 1975 a sklidil naprosto nečekaný celosvětový úspěch. Při scéně, kdy McMurphy (Jack Nicholson) škrtí sestru Ratchedovou (Louise Fletcherová), lidé křičeli a vstávali. Při udělování Oscarů pak Přelet nad kukaččím hnízdem porazil i legendární Čelisti.

Česká televize bude Miloši Formanovi „blahopřát“ i v dalších pořadech. Během příštího víkendu odvysílá filmy Lid versus Larry Flynt a Lásky jedné plavovlásky. Za pozornost určitě bude stát i premiérový dokument Miloš Forman – americká léta.

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Druhá polovina pracovního týdne bude o poznání lepší než ta první. Zlepšuje se nálada i komunikace s kolegy a hlavně nadřízeným. Už nemalujete čerta na zeď a díváte se na svět pozitivně.…