Fotografická soutěž na podporu ekologie ocenila vítěze

11. 9. 2007
Fotografická soutěž na podporu ekologie  ocenila vítěze
Vítězné snímky letošního ročníku celonárodní veřejné fotografické soutěže „Ekologie v objektivu“ byly včera slavnostně oceněny v pražském divadle Hybernia.

Zájem o téma ekologie ve fotografii stoupá, čeští fotografové do soutěže přihlásili více než 1400 snímků. Vernisáž zahájila unikátní putovní výstavu k tématu ochrana přírody a energie pro budoucnost. „Není to výstava plná líbivých krajinek. Naopak, je plná rozporů a výzev“ řekl fotograf,pedagog a předseda odborné poroty soutěž, pan Josef Ptáček.

1. cena v kategorii DEVASTACE: Jan Košťál za snímek: Pobřeží Bengálského zálivu

Projekt Ekologie v objektivu je organizován společností Bayer v zemích východní Evropy již řadu let. Česká soutěž, které udělil záštitu nejen Martin Bursík, ministr životního prostředí ČR , ale i mezinárodní organizace UNEP, probíhala od poloviny března do srpna 2007. Letošní ročník s tématem „Energie pro budoucnost“ odrážel trvalý nárůst spotřeby energií v domácnostech i v průmyslu. Cílem projektu je prostřednictvím unikátních snímků alarmovat zodpovědnost spotřebitelů, ukázat vliv nadměrné spotřeby energie na přírodu, život a změny klimatu, zdůraznit význam obnovitelných zdrojů energie.

GRAND PRIX Pavel Záhorec za snímek: Motýli

Organizátoři dodávají: „Vysoký počet přihlášek a příspěvků do soutěže nás utvrdil v tom, že česká veřejnost není lhostejná k tomu, co se s životním prostředím děje. Nutnost ochrany energetických zdrojů a podporu energetických úspor považujeme za jednu z nejdůležitějších výzev současnosti. Jsme velmi potěšeni, že i přes náročnost tématu soutěž oslovila tolik fotografů,“ řekl Dirk Schade, jednatel společnosti Bayer v ČR.

"Téma Energie pro budoucnost, které pro nás jednoznačně znamená využívání obnovitelných zdrojů energie, je jedním z hlavních témat, kterými se Ministerstvo životního prostředí zabývá. Toto téma ovšem nebylo pro fotografy vůbec jednoduché zachytit.

1. cena v kategorii PŘÍRODA: Jakub Jaroš (14let) za snímek: Energie kousek za hranicemi

Projekt „Ekologie v objektivu“ považujeme za velice přínosný hlavně proto, že se na závěrečné výstavě setkají dva světy. Jeden, který dokazuje, jak citlivě se dokážeme chovat ke krajině a svému okolí, ten druhý naopak upozorňuje na bezohlednost nejen ke krajině, ale i k prostředí, ve kterém žijeme. Porota měla skutečně složitou práci, o snímcích jsme diskutovali velmi dlouho. Všem výhercům upřímně blahopřeji a ostatním, kteří žádnou cenu nezískali, vzkazuji, ať tvoří i nadále. Jejich fotografie byly vysoce nadprůměrné," dodává členka poroty Mgr. Marta Nováková z Ministerstva životního prostředí ČR.

Porota složená z odborníků na životní prostředí, novinářů a renomovaných fotografů (jako například Jan Pohribný) vybrala pět vítězných snímků a také dalších sedm fotografií pro unikátní výstavu. Celková hodnota cen udílených v soutěži je 125 000,- Kč. Výběr snímků byl anonymní, porotci neznali jména soutěžících.

Vítězná díla byla spolu s ostatními vybranými snímky představena poprvé veřejnosti na slavnostním předání cen a vernisáži výstavy v pražském Divadle Hybernia 6. září. Z těchto prostor poputuje výstava v obřích formátech na pražský Ovocný trh, kde bude umístěna až do konce září.

Více informací a galerie vítězných snímků je k vidění také online www.ekologievobjektivu.cz.

Výsledky IV. ročníku fotografické soutěže Ekologie v objektivu: 1)Skupina Junioři 1. cena v kategorii PŘÍRODA: Jakub Jaroš (14let) za snímek: Energie kousek za hranicemi Ve skupině Junioři v kategorii DEVASTACE porota neudělila žádné ocenění 2)Skupina Dospělí 1. cena v kategorii PŘÍRODA: Pavel Záhorec za snímek: Na Rané svítá 1. cena v kategorii DEVASTACE: Jan Košťál za snímek: Pobřeží Bengálského zálivu 3)Zvláštní cena poroty: Markéta Hendrychová, diptych snímků Odkaliště elektrárny Vřesová a Železité vody 4)GRAND PRIX Pavel Záhorec za snímek: Motýli

zdroj: www.ekologievobjektivu.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Při pátku se v zaměstnání nepouštějte do nových úkolů. Spíše dokončete všechno potřebné, ať máte o víkendu klid. Jinak by se vám hlavou honily špatné myšlenky o nedokonalé práci. Přestaňte…

Nejčtenější články

Doporučujeme