Fotosoutěž: Noční foto – proč neuspěly ?

7. 11. 2008
Fotosoutěž: Noční foto – proč neuspěly ?
Přinášíme vám oblíbený přehled zajímavých snímků ze soutěžního kola "Noční foto". Tyto snímky určitě patří k těm lepším, ale na příčky nejvyšší nedosáhly třeba jen díky drobné chybce.

Četným námětem tohoto tématu byla architektura, stavby nebo noční město. Pokud soutěžní fotky neuspěly, většinou za to může nezvládnutá kompozice, která znehodnotí každou fotku architektury – jsou to nevyrovnaný horizont a sbíhavost – kolinearita. Jako příklad lze uvést:

Tovačovská věž, (sbíhavost a horizontální linie)

- Noční město – kostel, náklon a antény hodně na fotce vadí:

noční kostel: nesprávná kolinearita stavby s levitujícím autem v popředí záběru?

noční Drážďany: (sbíhavost linií )

Eifellova věž je jediná stavba, kde je sbíhavost linií směrem vzhůru přípustná – jaká to chyba, když autorka nesprávně zakomponuje věž nízko k dolnímu okraji snímku – čímž ji jednoznačně „utopí“ pod prázdnou oblohou a navíc jako středovku, která je kompozičně vždy méně zajímavá:

Právě u této stavby třeba náklon a posun sbíhavých linií třeba po úhlopříčce do rohu dovede oko diváka k dynamickému pojetí a zdůraznění konstrukční krásy této stavby… bohužel – nestalo se tak…

Dalším z opakovaných námětů byly západy slunce, končící den a snaha zachytit barevnost večera s nástupem noci. Expoziční oříšek, který jen několik soutěžících zvládlo – a přitom příležitostí bylo určitě bezpočet, hlavně na ty západovky, které mohly být nafocené opakovaně a již bez chyb. K těm nejčastějším patřily přepaly – někdy přímo nebeské erupce či polární záře – na fotkách pro oko až nepříjemné, které jednoznačně zabily příjemnou a nostalgickou pohodu večera.

Dva snímky autorky a oba se stejnou chybou v přepalech a bez kompozice

Ani v tomto kole se soutěžící neobešli bez datumovek, které dokonale znehodnotí i sebelepší foto. Některé fotky – i když patřily ke kompozičně povedeným, znehodnotil šum – ale to je problém, se kterým fotograf musí při noční fotce počítat a foto exponovat tak, aby šum co nejvíce eliminoval – buď správným nastavením nebo vhodněji zvolenou dobou, zejména – když fotí bez stativu na vyšší hodnotu ISO. Při horší světelnosti snímané scény a menším světelném rozsahu objektivu se mu vyhnout nelze. Focením z ruky – bez opory, kterou může být třeba i smotaný svetr podložený pod fotoaparát, autor obvykle vyprodukoval nepřípustnou míru rozmazání v kombinaci s šumem. V těchto záběrech jednoznačně vede haloween: i takhle může vypadat oslava:

Endless night - Nápad s odrazem měsíce v oku je dobrý. Ovšem zpracování je hodně špatné. Na první pohled není záměr zřejmý. Oko zabírá příliš malou plochu a měsíc ještě menší.

Fotografie Bez starostí v Paříži se nám líbila svou atmosférou. Snímek ale znehodnocuje chybné vyvážení bílé barvy.

Kromě vítězných fotek si pochvalu zaslouží několik dalších:

Fireshow od autora spekulace – zajímavou scénou foto zaujalo:

Další foto: bez názvu – loď v západu slunce autora/ky prst – i když se nevyvarovala přepalů a slunečních odlesků , foto má poutavou atmosféru a dobrou kompozici, kterou i přes chyby zaujalo:

Pouť v SRN autorky giotto –focené příhodně za pozdního večera, kdy ještě vyšla barevnost snímku zajímavým způsobem. Pokud bylo kolo v pohybu – všechna čest, foto nejeví známky rozmazání ani šumu, tudíž lze konstatovat správnou expozici ve vhodnou dobu:

Praha – nábřeží : autor JoGinger : foto je barevně moc povedené, jenom to srovnání chybělo…

Pokud dokáže autor vyfotit měsíc bez přepalů a rozmazání za použití delšího ohniska vznikne poměrně zajímavý pohled na měsíc, kterého už lidské oko bez pomůcek není schopno - objevují se náznaky kráterů, měsíc je prostorovější. Takový snímek je ovšem zároveň poněkud prázdný a nudný. Nápad zakomponovat do něj sochu svatého hledícího k měsíci tak, aby objekt, který je oproti vzdálenosti měsíce v extrémním popředí, nepřesahoval, nerušil a nebyl až příliš mimo hloubku ostrosti, opravdu oceňuji.

Efekt dlouhého času u pohybujících se objektů se u noční fotografie také nabízí. Ovšem zpracovat ho tak, aby byl něčím jiný, než ty ostatní, je už mnohem horší - na tomto snímku si cením nápadu s roztříděnými koncovými a předními světly a ostnatý drát v popředí, který jako by přinášel myšlenku našeho uvěznění v přetechnizované době. Zároveň však fotka nepůsobí úplně uhlazeným dojmem, trochu v ní tápu a přemýšlím, jestli by jí neprospěl protáhlý formát na výšku.

Den skončil, město usíná - velice podařený snímek. I když zde v malém měřítku nevypadá ostře, tak originál, který jsme viděli je krásně ostrý. Je to velice dobrý snímek. Prospělo by mu ovšem focení o něco dříve, tak aby neupadal tolik do tmy. Snímek neuspěl také proto, že Pražský hrad je hodně fotograficky okoukaný. Podobných fotografií najdete tisíce. Nepřináší nic nového a netradičního.

Stejný problém se týká i mnoha dalších až kýčovitých snímků. Jde především o západy slunce. I když jsou povedené, tak mají jen malou šanci na umístění ve fotosoutěži. Prostě jen proto, že takových snímků je moc a moc a nepřinášejí nic nového.

Všem, kteří neuspěli a nebyli ani pochváleni za svou snahu přejeme do dalších kol více zdaru, nedejte se znechutit a třeba příští téma vám „sedne“ jak na míru ušité a vaše foto se dočká uznání a lepšího ohodnocení – držíme palce!

autor: -Jitka-, maden, Michal

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Připravte se na to, že budete konfrontováni s protichůdnými vlivy ve vaší profesní oblasti. Nejprve budete čelit nedorozumění a neúspěšným jednáním a posléze začnete těžit z výborné…

Nejčtenější články

Články odjinud